Bu konu 6 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  lucy tarafından 5 ay önce tarihinde güncellendi.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4207

  lucy
  Katılımcı
  • TM Puanı3

  Merhaba,
  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde okuyorum. Yatay geçiş yapma konusunda kararsızım.
  okuduğum üniversitede hocalarımızın bazıları mükemmelliyetçi (asalında iyi birşey)
  okulumuzda geçme notu 35
  100 kişi girmemiz gereken derse 203 kişi giriyoruz
  termedinamik dersi alan öğrenciler sınıf ortalamasının 100 üzerinden 6 olduğunu söylüyorlar vs.
  okulumuzda topluluklar var biri aktif şekilde faaliyet gösteriyor NASA nın yaptığı yarışmada dünya 2.liği mevcut fakat girmek için topluluğa tanıdık torpiliniz olmalı..
  TAİ TUSAŞ ASELSAN ile öğrenci staj protokolü imzaladıklarını söylüyor daha sonradan da gelip stajınızı kendiniz ayarlayacaksınız imkanımız yok diyorlar.
  okulda sertifika programları verilmemektedir ve şehirde kişisel gelişim açısından bir yer bulunmamaktadır
  İstanbul da Doğuş üniversitesine veya Haliç üniversitesine %75 burslu geçiş yapmayı düşünüyorum, orada ders geeçme notu 60 olacak (ürkütüyor). Büyük ihtimalle o okullarda topluluklar aktif değildir. Okul içerisinde de sertifika programı olmayacaktır
  ama istanbulda kendimi makine ve mühendislik alanında daha da geliştirbilir miyim bilmiyorum zonguldakta imkan yok
  istanbulda ailemle birlikte yaşayacağım ve yıllık giderim 2 bin tl civarında azalacak
  fikirleriniz ?

  #4208

  M.Arif
  Katılımcı
  • TM Puanı41
  • ★★

  Yıllık gideriniz de azalacaksa kesinlikle geçin. İstanbul’da okulda olmasa dahi bir sürü program, staj bulabilirsiniz. Ayrıca okul kalitesi de her türlü daha iyidir. Kötü bile olsa İstanbul’da imkan çok fazla. Kendinizi geliştirecek her türlü şey bulabilirsiniz. Zaman kaybetmeyin derim ben. Mümkünse dönem arasında, değilse sene sonu mutlaka geçin.

  #4209

  Furkan
  Katılımcı
  • TM Puanı9

  Geçme notu seni korkutmasın geçme notu 65 olan ve bildiğim kadar 65 ve üstü çok çok az okul var Türkiye’ de. Geçme notumuz 65 olmasına rağmen aldığım 9 dersin sadece 2 sinde çan eğrisi kullanılmadı yani çoğu derste hemen hemen tümünde çan eğrisi uygulanıyor. 60 65 olan geçme notu “40” civarlarına kadar düşüyor kesinlikle geçme notunun yüksekliği gözünü korkutmasın, geçme notunun yüksek olmasının tek dezavantajı diploma notunda adaletsizlik oluyor (bana göre) az sonra onu da açıklayacağım. Makine Mühendisliği de en zor mühendislik dalı bana göre notların düşüklüğünden çok ne kazanacaksın ne öğreneceksin onu bir düşün derim. fırsat-eğitim de daha iyi ise düşündüğün okul hiç düşünme derim. Diploma notunda haksızlıktan kastım geçme notu 50 olan bir okulda 3.00 ortalama için genel anlamda sayısal olarak 66-70 arası ortalama başarı göstermesi gerekiyor. Ancak geçme notu 65 olan okulda 85 civarlarında ortalama bırakman gerekiyor. Başka üniversitedeki 4.00 için 66 alırken benim 80 85 almam bırakmam lazım burada haksızlık olduğunu düşünüyorum. Hakkında hayırlısı, derslerinde başarılar ve 4 senede tamamlaman dileğiyle kolay gelsin, başarılar…

  #4214

  Betül Çayır
  • TM Puanı69
  • ★★★★

  İstanbul birçok açıdan çok avantajlı. Fakat üniversite içerisinde birşeyler yapabilmek daha çok insanın kendisiyle alakalı. Eğer okulunuzdan memnun değilseniz ve diğer türlü kendinize faydalı olacağını düşünüyorsanız geçin diyebilirim. Fakat gerek sizin okulunuzdaki gerekse diğer okullardaki notlar bu kadar sizi korkutmasın. Sonuçta o sınavlar öğrenciler için hazırlanıyor ve geçen mutlaka var. Üst sınıfların söylediklerini göz önünde bulundurun fakat direkt inanmayın. Bu konuda çok kez zararlı çıktığım oldu. Çalışıldıktan sonra olmayacak çok az durum var bunlarda zaten nereye giderseniz karşılaşabileceğiniz durumlar. Size tavsiyem bir kağıt ve kalem alın kendi okulunuzu ve geçmeyi düşündüğünüz okulların kendi açınızdan artı ve eksilerini yazın. Bu şekilde karar vermeniz daha kolay olacaktır.

  Endüstri Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi. Taze Mühendis yetkili kişilerden biri

  #4283

  lucy
  Katılımcı
  • TM Puanı3

  haliç olmadı ve doğuş muallakta büyük ihtimalle o da olmayacak.
  Nişantaşı üniversitesi ücret bakımından (senelik 10 bin tl) okuduğum okulla aynı paraya denk geliyor, İstanbul olması ve ailemin de istanbulda yaşaması yüzünden cazip geliyor okul fakat NİŞANTAŞI üniversitesi olması beni düşündürüyor…
  hocaları itü den gelip ders veriyormuş.
  acaba hocalar dersi sallamıyor da direk geçiriyor mu diye düşünmeye başladım nişantaşı üniversitesi söz konusu olunca. Yarın birgün iş başvurusuna gittiğimde ” EHH BASMIŞ BABA PARASINI ALMIŞ DİPLOMAYI” denmesini istemiyorum çoğu insan %75 bursun olsa bile özel mi özel gözüyle bakabiliyor
  son olarak
  öğrenci işleri, farklı bir üniversiteden yaz okulu dersi alamayacağımı sadece nişantaşı üniversitesinden alabileceğimi söyledi. fakat yaz okuluna gerek pek kalmaz zaten kredinizle alttan kalan dersinizi o sene alabilirsiniz dedi. fikirlerinizi öğrenebilir miyim ?

  #4286

  M.Arif
  Katılımcı
  • TM Puanı41
  • ★★

  Bence Nişantaşı’na geçiş yapabilirsiniz. Sizin %75 burslu olduğunuzu CV’nizde belirteceksiniz zaten iş başvurularında. Zonguldak’ta eğitim nasıl bilmiyorum tabi ama Nişantaşı’nda hocalar İTÜ’den geliyorsa iyidir diye düşünüyorum. Ayrıca mühendislikte İstanbul’da okumanın çok fazla artısı olacağını düşünüyorum. Yine de karar sizin.

  #4288

  lucy
  Katılımcı
  • TM Puanı3

  düşüncelerinizi benimle paylaştığınız için cok teşekkür ederim.
  okulumun mühendislikle kaliteli bir okul olduğu söyleniyor ama yine de istanbul a geçiyorum ya bir hafta içinde yada dönem sonu.
  teşekkürler taze mühendis ailesi…

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.