SAP2000 Nedir?

Ana sayfa Forumlar Mühendislik Terimleri SAP2000 Nedir?

Bu konu 4 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  Yakup tarafından 3 hafta 4 gün önce tarihinde güncellendi.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar

Ece
    Katılımcı

İs ilanlarında bazen SAP2000 bilen diye bir not goruyorum SAP2000 nedir ? Ve serfitikalı bir eğitimi var mıdır?

Tazemühendis
    Yönetici

Açılımı Structural Analysis Program olan Sap2000, her türlü yapının analizini ve tasarımını yapmanı sağlayan bir programdır. Betonarme, çelik fark etmez.

Sertifikalı eğitimleri mevcut. İster özel kurslara git , istersen de udemy üzerinden al. Bir çok sertifikalı eğitimi var.

Taze Mühendis Kurucu, yetkili kişisi.
    Bu arada youtube kanalım ve instagram sayfam da var 🙂
    Taze Mühendis Youtube
    Instagram

Sena Horzum
    Katılımcı

“SAP2000, her türlü yapı sisteminin tasarım ve analizi için kullanılan bir inşaat mühendisliği programıdır. “ Structural Analysis Program” sözcüğünün baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşan SAP sözcüğü, “Yapısal Analiz Programı” anlamına gelmektedir. SAP2000 kullanarak iki boyutludan üç boyutluya, basit geometriden kompleks geometriye pek çok yapı modellenebilir, analizi yapılabilir ve optimize edilebilir. Nesne tabanlı bir modelleme ortamı sunan SAP2000, bu özelliğiyle mühendislik süreçlerini hızlandırır.

SAP2000 programı ile birlikte gelen SAPFire Analysis Engine adlı modül sayesinde detaylı sonlu eleman analizi yapılabilir.Finite Element Analysis adı verilen bu yöntem sayesinde karmaşık geometriler sonlu sayıda elemana bölünerek her birinin ayrı ayrı gerilme analizi yapılır, ardından çıkan sonuçlar birleştirilerek tek bir seferde gerilme analizinin mümkün olmadığı parçaların analizinin doğru bir şekilde yapılması sağlanır.

Mühendislerin kullanımını kolaylaştırmak için çok sayıda mühendis grubu tarafından geliştirilen SAP2000 programı, deneyimsiz kullanıcıların bile kolaylıklayapı sistemlerini tasarlamasına olanak sağlar. Entegre modelleme şablonları, ileri analiz seçenekleri, tasarım optimizasyon işlemleri ve özelleştirilebilir rapor çıktılarıyla profesyoneller için de güçlü bir modelleme platformudur.” Bir yerden alıntı yaptım ama bende öğrenmiş oldum sayenizde 🙂

Ece
    Katılımcı

Cevaplarınız için çook teşekkür ederimm 😊 Ben gıda mühendisliği öğrencisiyim dolayısıyla gıda fabrikalarında kullanılan kısmıyla bu genel bilgileri bağdaştıramıyorum 😔

• Bu yanıt 4 hafta 1 gün önce önce  Ece tarafından değiştirildi.

Yakup
    Katılımcı

SAP2000 haricinde SAP adında bir program daha var, is programlamays yarayan, onunla karıştırıyor olabilir misiniz?

4. Sınıf Inşaat Mühendisliği Öğrencisi

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Araç çubuğuna atla