Ana sayfa Forum Genel Mühendislik Mühendislik Okumak Mühendislik Matematiği 1 (Calculus-1) Nasıl Geçilir?

Bu konu 5 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Furkan tarafından 6 ay 2 hafta önce tarihinde güncellendi.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar

Furkan
    Katılımcı
    • TM Puanı9

İnşaat Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim, matematik temelim var hatta iyi diyebilirim. Yakın zamanda Matematik-1 dersi finaline girdik. Yarı düzenli bir genel çalışma (dönem başından) daha sonra son 1 hafta yoğun çalışma ve son 48 saat insanüstü çalışma niteliğinde bir çalışma eforu sarf ettik arkadaşlarımızla amaç ne? Matematik-1 i geçebilmek sonuç ne? Mühendislik fakültesinde dersi alan 800 den fazla öğrencinin not ortalaması 29. aldığım sonuç ise 27. vize final ortalama 29. Okulun geçme notu 65 çan eğrisi uygulandı 55 CC ye tekabül etti. 35 üstü de şartlı geçmeye. tüm soruları cevaplamama rağmen en az 8 sorunun 4 ünden emin olmama rağmen 27 almam. İnsanın resmen okulu bırakası geliyor. 4 gün sonra bütünleme var ama umut yok çünkü çalışınca 27 alıyoruz ortalama 29 oluyor daha kötü ne olabilir ki diyoruz… Sınav kağıdıma itiraz mı edeyim? , 4 günde bu moralle bütünlemeye mi çalışayım? , yaz okuluna mı bırakayım? biliyorum daha yolun başındayım ama insan emeğinin karşılığını alamayınca moral motivasyonsuz kalıyor ne yapacağımı bilmiyorum çıkmazdayım taze mühendis ailesi ne yapayım yorumlarınızı bekliyorum…. (yaz okulu aşırı sorun değil memlekette okuyorum)

Tazemühendis
    • TM Puanı176
    • ★★★★★

Hocam merhabalar öncelikle seni çok iyi anlıyorum. Matematik 1 basit bir ders yani neticede önceden temelin var ve ilerde alacağın derslerin yanında zorluğunun lafı bile olmaz. Fakat sizin hocadan sıkıntı var anladığım kadarıyla..
    Bizim de böyle bir ders var diğer okullardaki arkadaşlar kolaylıkla geçiyor . Biz bir türlü geçemiyoruz hoca kaynaklı..

Sana tavsiyem geçen senenin çıkmış sorularını bulman. Çıkmış soruları çözüp girin yine onlara benzer çıkar siz de yaparsınız inşallah . Çünkü dediğin gibi çalışma işini halletmişsin.

Taze Mühendis kurucu

Furkan
    Katılımcı
    • TM Puanı9

Evet çalışma işini hallettiğimi düşünüyorum şu konuda eksiğim var dediğim bir konu başlığı yok açıkçası. 2 yıl öncenin sorularını bulmuştuk çözmüştük hatta sonradan kendimizce değerlendirmiştik sonuçlarımız 80 ler 90 lar. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı alakası bile yoktu soruların kat be kat daha zordu. Bakalım bütünlemede bitirmeye çalışacağım işi dediğiniz yöntemi uygulamaya çalışacağım en azından finaldeki soru tiplerini referans alarak çalışacağım. Teşekkürler cevabınız için…

Tazemühendis
    • TM Puanı176
    • ★★★★★

Üst sınıflarla konuşmayı dene bir de. Hocanın huyunu öğren . Mesela bizim hocam virgülden sonra bes basamak ister takmış buna. Dört basamak yaz kalırsın. Belki öyle bir huyu vardır 🙂

Taze Mühendis kurucu

M.Arif
    Katılımcı
    • TM Puanı41
    • ★★

Maalesef her mühendislik öğrencisinin en az bir derste yaşadığı bir sorun. Ben de 3.sınıftayım ve hala Fizik alıyorum. Bu sene geçeceğim inşallah. Sınavım yarın bakalım nasıl geçecek ben de merak ediyorum. Benim de üniversite hayatım boyunca tecrübe ettiğim kadarıyla hocaların daha önceki sınavlarına yönelik çalışmak her zaman kazandırıyor. Bir de Matematik, Fizik gibi derslerin hocaları nedense bölüm dersi hocalarına göre daha bi egolu oluyorlar. Sınavlarda da kendi çözdükleri yoldan çözmenizi isteyen hocalar olabiliyor. Belki de doğru çözdünüz soruları ancak örneğin bir adımı kafanızdan yapıp atladınız. Bu gibi durumlarda hocalar da bunu nereden çıkardı diyip puan kırıyor aslında anlasalar bile. Yaptığınız her işlemi ve bazı durumlarda da nedeninin yazmanızı istiyorlar. Şahsen ben Matematikte de yaptığım işlemleri neden yaptığımı yanına yazardım. Öyle yaptığım zaman geçtim dersten. Tabi ki hocanızı bilemiyorum ama böyle bir şey istiyor da olabilir.

Furkan
    Katılımcı
    • TM Puanı9

Sorun da aslında orada başlıyor. Ders Müh-Çatı diye geçtiğinden mühendisliğe giren tüm hocalar bizim fakültede 8 matematik hocası var soruları 8 hoca hazırlıyor her hoca 1 soru hazırlıyor bize göre buraya kadar her şey doğal ancak sınavlar değerlendirilirken de her kağıdı 8 hoca okuyor her hoca kendi hazırladığı soruyu kontrol ediyor değerlendiriyor. Bu şekilde sağolsunlar sınavdan uzun zaman sonra açıkladılar bütlere pek bir şey kalmamışken. Aynı zamanda her hoca farklı yöntemden çözüm istiyor bu konu da haksızlık olduğunu kendileri de kabule ediyor ama ortak karar olduğundan sessizce kabulleniyoruz bu duruma…..

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.