Ana sayfa Forum Sınavlar Üniversite Bölüm Tercihi İnşaat Mühendisliği Okunur mu?

Bu konu 3 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Tazemühendis tarafından 2 ay 4 hafta önce tarihinde güncellendi.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #6603

  Wall
  Katılımcı
  • TM Puanı12
  • ★★

  Merhabalar benim sorum başlıkta da yazdığı gibi inşaat mühendisliği ile alakalı. Bu devirde, inşaat sektöründe kriz varken inşaat mühendisliği okunur mu? İnşaat mühendisliği iş imkanları şu anda nasıl ? İnşaat mühendisi olmak, inşaat mühendisliği okumak istiyordum hep ama şu anda piyasada ciddi bir kriz olması beni korkuttu.

  Siz tecrübeli büyüklerimden cevap bekliyorum…

  #6604

  Tazemühendis
  • TM Puanı176
  • ★★★★★

  İnşaat mühendisliği hayalindeki meslekse oku. Şu an gerçekten büyük bir kriz var piyasada. Ben öğrenciyim, çalışanlar daha iyi aktaracaktır inşaat mühendisliği piyasasının durumunu. Ama genel olarak şunları söyleyebilirim:

  • İş bulmak zor
  • Maaşlar asgari ücret seviyesinde başlangıçta
  • Çalışma koşulları da zor.
  • Krizden önce meslekte ilerleyen zamanlarda güzel paralar kazanabiliyordun ama şu an nasıl bilmiyorum.
  • İnşaat mühendisliği okumak da zor . Dediğim gibi gerçekten sevmen lazım mesleği

  Hakkinda hayırlısı olsun. Şunu da unutma Türkiye’de inşaat sektörü her 8-9 senede bir krize giriyor. Daha sonra düzeliyor. Yani senin mezun olma zamanına neler neler değişir hiç tahmin edemeyiz.

  Taze Mühendis kurucu

  #6609

  Yakup
  Katılımcı
  • TM Puanı9

  Okunur. Ülkenin mevcut şartları her gün değişiyor. Türkiye’de inşaat sektöründe bu günkü şartlara göre düşünerek tercih yapılamaz. Bunu bizzat yaşayarak gördüm, tercih ettiğim esnada ülkenin öncü sektörüyken, mezuniyetime 1 ay kala krizin içine sürükleniyorum. Belki 3 4 sene içinde kaybettiği enerjiyi geri toplayacaktır ama bugünkü hali canımı fazla sıkan bir durum değil. Çünkü gelişmekte olan ülke konumundayız. Normal şartlarda inşaat mühendisliği ana mühendisliklerden birisidir ve modası geçecek bir meslek değildir. Bununla birlikte gelişmekte olan ülkelerde inşaat  daha çok anlam ifade eden bir sektör haline geliyor. Bundan dolayı  bu konuya fazla takılmamalısın. Zaten diğer sektörler de en az inşaat kadar yara aldı. Çalışma koşulları yeni mezun birey için çoğu sektördeki gibi sancılıdır ama diğer muhendisliklere göre, özel sektörde çalışacaksan maddi ve manevi ekstra zorluklar var. Çünkü mesleğimizi savunmuyoruz, işverenler bu durumu kullanip ucuz ücretlere mühendis istihdami sağlayabiliyor, öte yandan inşaatla alakası olmayan insanlar gelip sektöre fikir vermeye çalışıyor. Böyle devam ettiği sürece insaat mühendisliği hak ettiği saygıyı göremeyecek. Universite hayatini verimli gecirmediysen lk 3 4 sene fazla beklentin olmamalı, çünkü inşaat mühendisleri olarak ulkenin ihtiyacina göre çok kalabalık bir grup olduğumuz için senin gibi cok fazla insan var dışarıda, ancak 3 4 yıllık yetişme gelişme dönemi sonrasında ulaşabileceğin hedeflerin sınırı yok, her şey senin emeğine bağlı. Eğitim süreci de diğer mühendisliklere göre daha kolaydır. Kısacası krize takılma, isteyerek okuyacaksan, meslekte başarılı olmana engel olacak bir durum yok. En kötü ihtimalle işini severek yapanlar olarak, mesleği sevmeyerek yapan insanların üzerine çıkar onları sektörden temizleriz, faydadan çok zararlari var kendilerinin… 😉

  • Bu yanıt 2 ay 4 hafta önce önce  Yakup tarafından değiştirildi.

  4. Sınıf Inşaat Mühendisliği Öğrencisi

  #6622

  Tazemühendis
  • TM Puanı176
  • ★★★★★

  Okunur. Ülkenin mevcut şartları her gün değişiyor. Türkiye’de inşaat sektöründe bu günkü şartlara göre düşünerek tercih yapılamaz. Bunu bizzat yaşayarak gördüm, tercih ettiğim esnada ülkenin öncü sektörüyken, mezuniyetime 1 ay kala krizin içine sürükleniyorum. Belki 3 4 sene içinde kaybettiği enerjiyi geri toplayacaktır ama bugünkü hali canımı fazla sıkan bir durum değil. Çünkü gelişmekte olan ülke konumundayız. Normal şartlarda inşaat mühendisliği ana mühendisliklerden birisidir ve modası geçecek bir meslek değildir. Bununla birlikte gelişmekte olan ülkelerde inşaat daha çok anlam ifade eden bir sektör haline geliyor. Bundan dolayı bu konuya fazla takılmamalısın. Zaten diğer sektörler de en az inşaat kadar yara aldı. Çalışma koşulları yeni mezun birey için çoğu sektördeki gibi sancılıdır ama diğer muhendisliklere göre, özel sektörde çalışacaksan maddi ve manevi ekstra zorluklar var. Çünkü mesleğimizi savunmuyoruz, işverenler bu durumu kullanip ucuz ücretlere mühendis istihdami sağlayabiliyor, öte yandan inşaatla alakası olmayan insanlar gelip sektöre fikir vermeye çalışıyor. Böyle devam ettiği sürece insaat mühendisliği hak ettiği saygıyı göremeyecek. Universite hayatini verimli gecirmediysen lk 3 4 sene fazla beklentin olmamalı, çünkü inşaat mühendisleri olarak ulkenin ihtiyacina göre çok kalabalık bir grup olduğumuz için senin gibi cok fazla insan var dışarıda, ancak 3 4 yıllık yetişme gelişme dönemi sonrasında ulaşabileceğin hedeflerin sınırı yok, her şey senin emeğine bağlı. Eğitim süreci de diğer mühendisliklere göre daha kolaydır. Kısacası krize takılma, isteyerek okuyacaksan, meslekte başarılı olmana engel olacak bir durum yok. En kötü ihtimalle işini severek yapanlar olarak, mesleği sevmeyerek yapan insanların üzerine çıkar onları sektörden temizleriz, faydadan çok zararlari var kendilerinin… 😉

  Çok güzel anlatmışsınız elinize sağlık 😊

  Taze Mühendis kurucu

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.