Ana sayfa Forum Serbest Kürsü Teknoloji Dinlendiğimizi düşünüyor musunuz?

Bu konu 2 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Görkem DÜLGER tarafından 2 ay 2 hafta önce tarihinde güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #6246

  Betül Çayır
  • TM Puanı69
  • ★★★★

  Merhaba arkadaşlar,
  Bir süre önce Facebook uygulamasının bütün bilgileri çaldığı ve insanları yönlendirdiği tarzında haberler çıkmıştı. Ve olay baya gündemde durmuştu. Daha sonraları uygulama indirirken bizlerden istenilen bazı izinler vardı ve bunları onaylamadan uygulama indiremediğimizi fark ettik. Aslında uzun zamandır bunu biliyorduk fakat önemsemediğimiz internet ayrıntıları gibi duruyordu. Peki, karşımıza çıkan reklamlar, bilgiler tesadüfi bir şekilde oluştuğuna inanıyor musunuz? Örneğin Faladdin adlı uygulamanın da uzun zaman bizleri dinlediğine yönelik haberler çıkmıştı. Sizlere soruyorum ceplerimizde taşıdığımız hayatımızın her anında yanımızda olan telefonlarımız ve sürekli çalıştığımız bilgisayarlarımızdan dinleniyor ve/veya izleniyor olabilir miyiz?
  Bana sorulursa bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Ve kesinlikle olmasının üstte yazdığım örneklere birçok örnek ekleyebileceğimiz ve artık internet hatta sosyal medyanın tamamen hayatlarımızı etkilediğini, buralardan devlet başkan yarışlarının bile yönetebildiğini düşünürsek anlıyoruz.

  Endüstri Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi. Taze Mühendis yetkili kişilerden biri

  #6247

  Tazemühendis
  • TM Puanı166
  • ★★★★★

  Neye izin verdiğimize dikkat etmemiz lazım 😊

  Taze Mühendis kurucu

  #6248

  Görkem DÜLGER
  • TM Puanı47
  • ★★

  Evet bu aslında birseylere ‘izin ver’ derken aklımda sıkça oluşan soru işaretlerindendi .. Benim fikrim de aslinda hareketlerimizin takip edildiği yönünde fakat bu durum beni nedense cok rahatsız etmiyor. Bir websitesinden yazı okuduğum bilinse bana ne zararı olabilir ki diyorum, tabi ayni durum sosyal medyalarda da gecerli olunca genel kesimde bi endise durumu uyaniyor sanirim. Bircok farkli sebep ve bunun gibi bazi durumlardan dolayi aslinda kisa süre önce sosyal medyada ve telefonda zaman harcamak hayatımda oldukça minimize ettiğim aktivitelerden oldu. Belki de bundan dolayı izlenme olayını çokta ciddiye almadim ama tabikide girdigimiz sitelere dikkat etmeli ve neye ‘izin ver’ dedigimizi iyi bilmeliyiz.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.