ASUS S510UN İnceleme | ASUS S510UN Kullanıcı Yorumu

Ana sayfa Forumlar Teknoloji ASUS S510UN İnceleme | ASUS S510UN Kullanıcı Yorumu

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Tazemühendis tarafından 3 hafta 2 gün önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar

M.Arif
    Görevli

Merhaba, uzun araştırmalar sonucunda aldığım bilgisayarımla ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Ben karar verme sürecindeyken bu bilgisayarla ilgili neredeyse hiç içerik bulamamıştım. Ben de sizler için kendi deneyimlerimi paylaşacağım. ASUS S510UN hakkında yorumumu sizlerle paylaşacağım. ASUS S510UN incelemesini elimden geldiğince yapmaya çalışacağım.

ASUS S510UN İnceleme

Öncelikle aldığım bilgisayarın tam ürün adı ASUS Vivobook S510UN-BQ133T. Bilgisayarın farklı ürün kodlarıyla farklı donanım içeren versiyonları var. Benim aldığım i7-8550U işlemci, 16GB RAM, 2GB MX150 ekran kartı,256GB SSD ve FULL HD ekran olan versiyonu. Özellikle bu versiyonunu seçtim çünkü hem i7 olması hem de diğer versiyonlarında FULL HD ekran olmaması beni buna itti. Ayrıca bilgisayar mühendisliği öğrencisi olduğumu ve bilgisayarı genellikle programlama için kullanacağımı belirteyim en baştan. İncelemeyi kategoriler altında toplayacağım.

ASUS S510UN Tasarım

Bilgisayarın fiziksel özellikleri olarak boyutlarına zaten bakabilirsiniz. Ben bir kullanıcı olarak kendi gözümden aktarmaya çalışacağım. İlk olarak ASUS S510UN 15.6 inç ekranına rağmen bildiğimiz 15.6 inç laptoplardan daha küçük. Hem en, hem boy olarak daha küçük. İnceliği de taşımak için gayet ideal. Bilgisayarın üst kapağı metal, diğer bütün kısımları plastik. Ancak plastiğin gayet kaliteli bir plastik olduğunu söylemeliyim. Hatta dışarıdan baktığınızda metal görünümü var. Çok sert bir plastik. Malzeme kalitesi olarak çok iyi. Ekran menteşeleri sağlam görünüyor. Uzun seneler boyunca sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. Bilgisayarın herhangi bir tarafında fanın hava alması için bir ızgara yok. Bu da dizinize koyduğunuzda hava alamadığı için ısınmasının önüne geçiyor. Isınma konusunu aşağıda anlatacağım. Fanların hava çıkışı ızgaraları ise ekran menteşesinin iç kısmında. Dışarıdan görünmüyor yani.
    Ekran kasa oranı olarak %80 civarlarında. Çerçeveler olabildiğince ince tutulmuş. Tabi ki bir Dell XPS serileri gibi değil ancak herkesin hoşuna gidecek düzeyde ince. Touchpad kısmına da tasarımda değineceğim. Touchpad bugüne kadar kullandıklarım arasında en iyisi. Çoklu parmak haraketlerini destekliyor. Bugüne kadar hep mouse kullanmış olan ben, bu bilgisayarda mouse kullanmamayı tercih ediyorum çünkü çoklu parmak hareketleriyle mouse kullanmaktan daha hızlı oluyor. Ayrıca Touchpadin sağ üst kısmında parmak izi okuyucu var. Kullanmış olduğum telefondan daha hızlı. Dokunup çektiğiniz gibi kilit açılıyor.
    Klavyeye gelecek olursak, tuş basma hissiyatları çok güzel. tuş aralıkları yeterli. Alttan beyaz led aydınlatmalı bir klavye. Üç kademe aydınlatması var. Tuşların kenarına da bassanız ortasına basmış gibi bir his veriyor ve takılma olmuyor. Önceki bilgisayarımı kullanırken harici klavyem (MSI DS4100) vardı ve bu o harici klavyeden daha iyi. O yüzden onu da çıkardım direk laptopın klavyesini kullanıyorum.

ASUS S510UN-BQ133T Ekran

Ekran Full HD. Parlaklığı yeterli. Renkler güzel. Kullandığım LG 21:9 monitörüm var. O harici monitörden daha iyi o yüzden ona bağlayasım gelmiyor. Görüş açıları geniş. Ekrana sağdan soldan üstten alttan baksanız da renkler bozulmuyor, ekranı net olarak görebiliyor, yazıları okuyabiliyorsunuz. Windows’ta Full HD ekranlarda varsayılan olarak %125 ölçeklendirme kullanılıyor ancak ben %100’e çektim. Böylece ekrana daha çok şey sığıyor. Full HD ekranın hakkını böylelikle veriyorsunuz.

ASUS S510UN-BQ133T Performans

İşlemci zaten 8.nesil i7 olduğu için gayet hızlı. SSD de olduğu için her emrime anında cevap veriyor. Herhangi bir takılma yavaşlama söz konusu değil. 16GB RAM de bunlara eklenince gayet akıcı bir bilgisayar elde etmiş oluyorsunuz. Ekran kartı tarafındaki MX150 günlük işleriniz için fazlasıyla yeterli. Arada bir oyun oynarım ama bilgisayarı asıl olarak iş için kullanırım diyenler için biçilmiş kaftan bir ekran kartı. Çok oyun oynamam ve bir tane online oyun testi yaptım onda da en yüksek ayarlarda sıkıntısız oynattı. LoL, DOTA, CS GO gibi oyunlarda zaten 100 üstü FPS rahatlıkla alabileceğiniz bir ekran kartı. GTA 5 gibi oyunlarda da 40-50 FPS çok rahatlıkla alabiliyorsunuz yüksek ayarlarda. ETS2’de en yüksek ayarlarda kamera açısına göre 35-50 FPS arasında değişen değerler elde ettim.

ASUS S510UN-BQ133T Batarya

Batarya’yı tam olarak test edemedim daha ancak şöyle bir örnek verebilirim. %80’den %35’e düşmesi 4 saat gibi bir sürede oldu ve bu süre boyunca bilgisayar yeni olduğu için programları kurmakla geçirdim. Tahmini 6-7 saat kullanabilirim diye düşünüyorum ki bu benim için mükemmel bir değer. Önceki bilgisayarım 1 saati zor çıkartıyordu. Tam testi yaptığımda da yazımı güncelleyeceğim. Şarj olma süresi ise kısa. Yaklaşık telefonlar gibi bir saat civarında batarya doluyor.

ASUS S510UN-BQ133T Isı ve Fan sesi

Bilgisayar sabit durarken fan duruyor. Chrome’da iki üç sekme açtığınızda çok hafif fan çalışmaya başlıyor ama bu gerçekten çok düşük bir ses. Oyuna girmediğiniz sürece ise ısınma olmuyor. Oyun oynayayım dediğiniz zaman ise fan tam kapasitede çalışmaya başlıyor ve sesi duyuyorsunuz. Ancak bu sesi kulağınızda kulaklık olsa, kulaklıktan hiç bir şey çalmasa bile duymazsınız. Fanların çıkış ızgarası ekranın altında olduğu için oyunlarda da o kısım ısınıyor sadece. Elinizi koyduğunuz kısımlarda hiç bir ısınma olmuyor. Fanlar ekranın altına doğru sıcak havayı üflediği için 4-5 senelik kullanımda ekranda sorun oluşturur mu bilemem ancak ben zaten çok oyun oynamadığım için ısınma da olmayacak o yüzden bu konuda bir tedirginliğim yok. Zaten de bu bir oyuncu makinesi değil. Normal kullanımda fan çok az çalışırken üstten hiç ısınma hissetmiyorsunuz ancak laptopun alt kısmına dokunursanız ısıyı hafiften hissediyorsunuz. Tabi ki bu da çok fazla bir ısı değil. Dizinize koyup rahatlıkla kullanabilirsiniz dizinizi terletmeden.

ASUS S510UN Ses

Hoparlörler kullanıcıya bakan alt tarafta. Ses direk size doğru geliyor. Kulaklarımla öyle sesleri çok iyi ayırt eden birisi değilim. Ancak önceki bilgisayarımla karşılaştırdığımda çok temiz ses çıkışı var. Altta kalıyor diye sesler boğuk gelir gibi bir düşünce oluşuyor insanda ama hiç de öyle değil. SonicMaster teknolojisiyle iyi iş çıkartılmış ses tarafında da.

ASUS S510UN Kullanıcı Yorumu

Bilgisayar her yönüyle beni memnun etti. Fiyat/Performans oranı en yüksek ürün şu anda kendi kategorisinde. i5 versiyonunu da alsanız kesinlikle memnun kalacağınıza eminim. Çünkü zaten 8.nesil intel işlemciler performans anlamında çok iyi işler başarıyor. Hatta i5 versiyonunda ekran Full HD olmadığı için oyunlarda çok daha iyi performans alırsınız. Tabi ekran çözünürlük anlamında kötü kalıyor o versiyonda da ama o da sizin bakış açınıza kalmış. Çözünürlük çok önemli değil diyorsanız onu almanızı öneririm. Biraz daha performans isterseniz de bu kesinlikle önereceğim bir model. Atladığım bir yer varsa ve sorularınız olursa da yanıtlamaya hazırım. Teşekkürler.

• Bu konu 3 hafta 3 gün önce önce  M.Arif tarafından değiştirildi.
    • Bu konu 3 hafta 2 gün önce önce  Tazemühendis tarafından değiştirildi.

Talk is cheap, show me the code.

Tazemühendis
    Yönetici

Emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.İnternetteki en iyi Asus S510UN incelemesi olmuş. Alacak arkadaşlar için çok faydalı bir yazı 😊

Taze Mühendis Kurucu, yetkili kişisi.
    Bu arada youtube kanalım ve instagram sayfam da var 🙂
    Taze Mühendis Youtube
    Instagram

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Araç çubuğuna atla