Ana sayfa Forum Sınavlar Üniversite Bölüm Tercihi 95k sıralamaya hangi mühendislik bölümü yazmalıyım

Bu konu 7 yanıt ve 8 izleyen içeriyor ve en son  @muhendispare tarafından 1 ay önce tarihinde güncellendi.

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazılar
 • #6904

  Mustafa
  Katılımcı
  • TM Puanı1

  Sınavda 95k sıralama yaptım beklemiyordum kafam çok karıştı. Kimya, endüstri, makine ve metalurji mühendisliklerine ilgim var 95k sıralamaya önerebileceğiniz bölüm var mı? İstanbulda %100 burslu özel mühendislik okunur mu?

  #6906

  Leman
  Katılımcı
  • TM Puanı41
  • ★★

  Bence özelden ziyade devlet üniversitesinde oku. Valla saydığın bölümlerin hepsi güzel bölüm. Aralarında ayrım yapamadım. Ama madem hepsine ilgin var, Türkiye şartlarında endüstri en iyisi gibi aralarında.

  İronringgirls

  #6909

  Samed
  Katılımcı
  • TM Puanı1
  • 193 k sıralama geldi hangi mimarlık yada mühendislik bölümünü yazabilirim (devlet yada %100 burslu) ben doğru düzgün bir bölüm bulamadım bana yardımcı olur musunuz?
  • devlet mi %100 burslu özel mi?
  • bide mezuna kalmak istiyorum düşünceleriniz neler?
  #6948

  Betül Çayır
  • TM Puanı73
  • ★★★★

  Devlet üniversitelerini özele tercih ederim. Fakat artı faktörler varsa belli başlı özel üniversiteler araştırılabilir örneğin Bahçeşehir, Okan vb. tarzda üniversiteler. Fakat öncelik devletten yana olmalı bence. Saydığın bölümlerin hepsi birbirinden çok farklı bölümler. Dışarıdan bakıldığında hepsi iyi gibi görünse bile okuması oldukça zor. Bu yüzden iyice araştırmalısın içeriklerini ve çalışma alanlarını.

  ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR 

  Yazımızda,   MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ NEDİR    açıklamıştık. Ayrıca:

  Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği İş İmkanları

  başlıklı yazılarımız ve sitedeki bu konuyla alakalı diğer yazılardan da bilgi alabilirsiniz.

  Ama kesinlikle dış faktörler yerine size en uyacak mesleği seçmelisiniz.

  • Bu yanıt 1 ay önce önce  Betül Çayır tarafından değiştirildi.
  • Bu yanıt 1 ay önce önce  Betül Çayır tarafından değiştirildi.
  • Bu yanıt 1 ay önce önce  Betül Çayır tarafından değiştirildi.
  • Bu yanıt 1 ay önce önce  Betül Çayır tarafından değiştirildi.

  Endüstri Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi. Taze Mühendis yetkili kişilerden biri

  #6956

  Nagehan
  • TM Puanı134
  • ★★★★

  Yazdığın bölümlerin hepsi iyi bir bölüm ama aralarında  şu seneler yükselişe geçen endüstri mühendisliği bence daha iyi.Kendisi diğer mühendislik dallarına göre daha sosyal bir dal  ekonomi ve muhasebe dersleri alınıyormuş ayrıca da matematik ağırlıklı,daha üretimsel bir eğitim alırsın.

  Tercih yaparken 4 yılın sonunda kendini nasıl nerede ne iş yaparken görmek istiyorsan ona göre karar ver çünkü zaten mühendislik dersleri zor okurken pişman olmanı istemem , iş olanaklarına kesinlikle incele biliyorsun artık her yerde mühendislik fakültesi açılmaya başladı bir sürü mezun çıkıyor her sene ..

  Devlet mi özel mi diye sorarsan bence devlet daha iyi ama tabi bu durum üniden üniye göre değişir o yüzden seçeceğin üninin kadrosuna ve donanımı araştırmalısın.Başarılar umarım hakkında hayırlısı olur

  Hyperion ☀️

  #6959

  Uğur
  Katılımcı
  • TM Puanı1

  Merhabalar sizlere birşey danışmak istiyorum sayısal sıralamam 186 bin ve kendimi geliştirmek isteyen boş boş okumak istemeyen erasmus yapmak isteyen biriyim fakat sıralamam ısparta balıkesir gibi küçük şehirleri şehirleri tutuyor sizce mühenislikten vazgeçip büyükşehrde işletme okumak mantıklı mı? Yada o sıralamaya tavsiye edeceğiniz var mı? Mezuna kalma ihtimalim yok. Düşünceleriniz benim için çok önemli teşekkürler…

  #6960

  Görkem DÜLGER
  • TM Puanı58
  • ★★★

  Merhaba Uğur, öncelikle sıralaman değerlendirilebilir düzeyde ve bilinçli istekli birisin anladığım kadarıyla .. Mühendislik ve işletme, herikisi de bahsettiğin gibi kendini geliştirmen gereken, alacağın eğitime ek olarak kendine kattıklarınla değer kazandığın iki dal.

  Işletme bölümü, üniversitesine göre ufak değişiklikler gösterse de ders bazında aşırı zorlayıcı değildir. Önemli ve fark yaratacak olan isenot ortalamanı yüksek tutmak ile beraber aldığın dersleri cok iyi özümsemen, eğitim hayatın boyunca olan boşluklarını verimli geçirmen, akademisyenlerin ile sağlıklı iletisimler kurman ve değisen zamana uyum sağlaman olacaktır.

  Benzer şekilde mühendislikte de en önemli nokta farklı ve gelişmiş olman iken ek olarak derslerin kolay olmayacak ve maalesef boşlukların kısıtlı olacaktır. (Mühendislik hayatında seni nelerin bekleyebileceğine ‘mühendislik okumak’ baslıgı altinda cesitli yazilarda sıkça değinildi, onları incelemenin de sana faydası olacağını dusunuyorum) Mühendislik eğitimi akademik kadrosu iyi olan bi üniversiteden alındığında elbette daha avantajlıdır fakat herşey sende bitiyor. Şuan bulunduğum firmada, teklif üzerine mezuniyetinden sadece 3 gun sonra işbaşı yapan mühendisim bana eğitimler veriyor. Normal düzeyde bi okulda aldığı mühendislik eğitimine rağmen kendisini çok güzel geliştirmiş, donanımlı, istekli ve meraklı birisi. Emin ol işletmelerin böyle mühendislere ihtiyacı var ve farklı isen cok çabuk farkediliyorsun.

  Her iki durumun da kendi içinde artı ve eksileri mevcut, benim tavsiyem seçimini hangisini daha çok istiyorsan hangisine daha yatkın olduğunu düşünüyorsan ondan yana yapman.

  Hakkında hayırlısı olsun 😊

  #6973

  @muhendispare
  Katılımcı
  • TM Puanı3

  Öncelikle Merhaba

  Her şeyden önce kendini tanımalısın hangisi daha takın geliyor bu bölümlerden kafanda bir taslak oluştur ve hangi şehirlerde yaşamak istersin, bunun yanında devlet üniversiteleri tabi ki önceliğin olsun Koç,Sabancı,Bahçeşehir,Bilkent ve Özyeğin dışında diğerlerini çok dikkate alma.Bu aralar Metalürji ve malzeme mühendisliği çok rövanşta olan bir bölüm.Hayatımızı kolaylaştıran pek çok şeyi üretiyorlar.Sandıklı koltuk,akıllı masalar… Kimya mühendisliğine gelecek olursak bölüm hemen hemen pek çok üniversitede var ve kontenjanı baya fazla bu yüzden bu alanda en iyilerden olmak zorundasın seçecek olursan. Endüstri mühendisliği pek çok alanlarda hizmet veren bi mühendislik genel olarak diğer mühendisliklere göre okumasının daha kolay olduğu söyleniyor.Bu bölümde okuyanlar genel olarak yönetici oluyorlar. Makine mühendisliği bildiğiniz üzere zor bi bölüm.Eğer severek okuyacaksanız üstesinden gelebilirsiniz.Hayat sizin hayatınız ve ne olmak istediğiniz konusunda kendinize biraz zaman tanımalısınız.Unutmayın ki sizler geleceğe  ışık tutanlar olacaksınız.Sağlıcakla kalın 🙂

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.