Ana sayfa Forum Sınavlar TYT/AYT 75007 ile nereyi tercih edebilirim?

Bu konu 9 yanıt ve 7 izleyen içeriyor ve en son  Görkem DÜLGER tarafından 3 hafta 6 gün önce tarihinde güncellendi.

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Yazar
    Yazılar

Fatmanur
    Katılımcı
    • TM Puanı4

75007 ile nereyi tercih edebilirim? Aklımda aklımda odyoloji , fizyoterapi ve diyetetik var ama bilenler de fikir verebilir mi hangisi daha iyi olur? Bunlar olmazsa YTÜ gemi inşaatı mühendisliğine gideceğim. Bu konunda da bilgisi olan yazabilir mi lütfen?

Tazemühendis
    • TM Puanı177
    • ★★★★★

Kardeşim fizyoterapi okuyor Kırıkkale üniversitesinde ve gayet memnun. O da aşağı yukarı seninkine yakın bir sıralama ile yazmıştı.

Bence mühendislikte dahil saydıkların içinde ftr en iyisi. Tabi bu görüşümü istediğin bir bölüm olmadığını düşünerek söylüyorum. Eğer gönlünden geçen bir bölüm varsa kesinlikle onu seç. İş imkanı vs olarak bakma.

Taze Mühendis kurucu

Fatmanur
    Katılımcı
    • TM Puanı4

Teşekkür ederim ilgi ve alakanız için, görüşünüzü değerlendireceğim..😊😊

Betül Çayır
    • TM Puanı73
    • ★★★★

Kesinlikle iyice bir araştırma yapmalısın. Özellikle bu bölümleri okuyanlar ile görüşmelisin. Kendine en uygun olanı seçmen gerekiyor. Okurken pişman olmamak ve uğraşabilmek için bunlar şart. Ama bu bölümlere dışarıdan bakıldığı zaman en iyisi fizyoterapi gibi duruyor.

Endüstri Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi. Taze Mühendis yetkili kişilerden biri

Nagehan
    • TM Puanı134
    • ★★★★

Yazdıkların içinden bence iş imkanının en geniş olanı Fizyoterapi .Gideceğin bölümün dışında önem vermen gereken bir konu da bence üniversite seçimin olsun çünkü seni ilerdeki hayatına şekillendirecek olan o çevredir.O yüzden bölümünle beraber kadrosuna donanımına   ve de imkanlarına bak aktif mi diye yoksa sonradan pişman olmanı istemem lise 5 gibi falan hissetmene neden olabilir bu durumlar .Mutlaka orada okuyan birilerini bul ve sor.

Hyperion ☀️

Fatmanur
    Katılımcı
    • TM Puanı4

Bu bölümlerde olan hiçbir tanıdığım olmadığından sizlerden de bir fikir edinmek istemiştim..

Fatmanur
    Katılımcı
    • TM Puanı4

Tamam, teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

@muhendispare
    Katılımcı
    • TM Puanı3

Öncelikle Merhaba!

İlk yapacağın iş yök atlas tercih sihirbazını kullanarak 55 bin ile 90 bin aralığında hangi üniversite hangi bölümler var onları araştırmalısın.Içine sinenleri bir kağıda yaz sen kendine hangi mesleği uygun görüyorsun öncelikle bunu sor ve sadece kendini dinle.Bana sorarsan mühendislik istemiyorsun sanırım bu yüzden sağlık alanına yöneldin.Önceliğin ftr olsun sonra odyoloji ama beslenme be diyetetik için atnı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef istanbulda hemen hemen her özel üniversite bu bölümü açtığı için bana pek iç açıcı gelmiyor.Ama eğer seviyorsan benim dediklerimi dikkate alma. Hayallerin neyse peşinden git.Sağlıcaklı kalın 🙂

Nisa Lüleci
    Katılımcı
    • TM Puanı1

Merhaba Fatmanur,

Tercih dönemi en az sınav dönemi kadar hatta belki de sınavdan daha da stresli bir dönem, biliyorum. Umarım çok keyifli geçirir, en güzel ve en iyi kararlar alırsın. Kafa karışıklığına gelecek olursak 4. Sınıfa geçmiş bir Sağlıkçı adayı olarak yardımcı olmak istedim. Şöyle ki aslında baktığında odyoloji, diyetetik ve ftr sağlık bölümleri olsalar da birbirlerinden farklı hasta gruplarıyla ilgilenip çok farklı dersler alıyorlar. Bu yüzden senin isteklerin, kişilik özelliklerin ve beklentilerin çok önemli. Sorduğun her bir bölüm birbirinden önemli bölümler, her birinin ders içeriklerini incelemeni öneririm. Ayrıca YouTube’dan meslekle alakalı yabancı dilde de aramalar yapmanı tavsiye ederim, bazen Türkçe aramalarda çok kısıtlı sonuçlar çıkıyor. Umarım her şey gönlünce olur 😊

Üsküdar Üniversitesi Ergoterapi Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Instagram paylaşımları ve blog yazılarıyla bölümüm hakkındaki araştırmalarımı ve yenilikleri paylaşıyorum.

Görkem DÜLGER
    • TM Puanı58
    • ★★★

Öncelikle merhaba,

Hâlâ tercih döneminin devam ettiğini gözönünde bulundurarak konu hakkındaki görüşümü bildirmek isterim. Hiçbir meslek 4/4 lük değildir, her mesleğin belirli avantaj ve dezavantajları mevcuttur bu yüzden eğer gönlünden geçen bir meslek varsa hangi sebepten olursa olsun diğerlerini yazmamanı tavsiye ederim, sevdiğin mesleği öğrenme yolunda aldığın eğitim ve karşılaşabileceğin muhtemel zorluklar seni yıldıramaz. Eğer herhangi birisi baskın gelmeden 3’ü arasında kaldıysan evet belli kriterler muhakkak gözönünde bulundurulmalı. Meslek seçiminde en önemlisi kendini tanımak, analiz edebilmek, yatkınlığını tespit etmektir. Bu mesleklerin sağlayabileceği iş imkanları, çalışma koşulları, senin yatkınlığın vs. seçimini yapmanda sana yol gösterici olacak özelliklerin başlıcalarıdır. Doğru meslek seçiminin yanı sıra tabikide eğitimini alacağın okul da önemli rol oynamaktadır. Seçmeyi düşündüğün okulların o bölümde ki mezunları ile iletişim kurmak ve hâlâ okuyan öğrencilerinden de eğitimi ve akademik kadrosu hakkında bilgi edinmek senin için en güvenilir çözüm yolu olacaktır.

Uzun yıllar emek verip üniversite kazanıyoruz, bununla da bitmiyor o okulu en donanımlı şekilde bitirmek için minimumda 4 5 yıl daha -tabiri caizse- dirsek çürütüyoruz, haklı olarak hepimiz zamanı geldiğinde emeklerimizin karşılığını almak istiyoruz. Bu sebepten dolayı içinde bulunduğumuz dönemden de kaynaklı işsizlik, tercih dönemlerinde birçok kişinin en çok etkilendiği kriter haline geldi. (Her zaman hatırlatmakta fayda gördüğüm bir durum var, 4 5 yıl içerisinde herşey değişebilir.) Üniversite bölümlerinin bu yıl ki istihdam oranları gözönünde bulundurulduğunda Fizyoterapi %69 ile 3’ncü, Odyoloji ise %67 ile 4’ncü sırada yeralmaktadır. Bu tablo yazdığın her 2 meslek grubunun da Türkiye’de oldukça talep gören meslek gruplarından olduğunu göstermektedir.

Hakkında hayırlısı olmasını temennim ile .. 🤗

• Bu yanıt 3 hafta 6 gün önce önce  Görkem DÜLGER tarafından değiştirildi.
10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.