Mühendislik İçin Laptop Önerileri | Mühendislik Laptop Tavsiyesi

Mühendislik için laptop önerileri

Mühendislik öğrencilerinin okul hayatları boyunca ihtiyacı olan en önemli şey bilgisayardır. Kullanılan programlar değişse de duyulan ihtiyaç her zaman aynıdır. Bu yazımda mühendislik için laptop önerileri yapmakla kalmayıp laptop alırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları sizlerle paylaşacağım.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop alırken öncelikle ne için kullanacağınızı kararlaştırmanız gerekir. Sonuçta laptopu sadece ders çalışmak için kullanmıyoruz. Kimi zaman dizi ya da film izliyoruz, kimi zaman oyun oynuyoruz, kimi zaman da araştırmalarımız için laptoptan yararlanıyoruz. Bu nedenle alacağınız laptopun birçok özelliğine dikkat etmeli ve seçiminizi öyle yapmalısınız.

Mühendislik öğrencileri dizi ya da oyunlar bir yana, bölümün gerektirdiği birçok program için laptop istemektedir. Bölüme göre değişkenlik göstermekle birlikte öğrenciler; C, Python, Java gibi programlama dilleri kullanacak, Matlab gibi programlara ihtiyaç duyacak ya da AutoCAD,Solidworks gibi programlar ile çizim yapacaklar. Bu gibi durumlar için de oldukça iş görür bir laptop arayacaklar en nihayetinde.

Mühendislik için laptop önerileri yapmadan önce alınacak laptoptan ne beklenilmesi gerektiğini madde madde anlatmak istiyorum.

Ekran ve Çözünürlük

Alacağınız laptopa bakarken karşınıza birçok çözünürlük çeşidi çıkacak. FHD, HD, 4K gibi birçok seçenek arasında karar vermekte zorlanacaksınız. Ne kadar yüksek çözünürlüklü bir laptop alırsanız ekranda olan görüntüler daha kaliteli ve daha fazla ayrıntıya sahip olacaktır. Aynı zamanda çalışacağınız alan da artacak. Alandan bahsetmişken, bir mühendislikte laptop için ideal olan çözünürlük değeri 1920×1080 denilmesi oldukça doğru olur.

Karar vermek için ise dikkat etmeniz gereken önemli bir konu daha var. Çözünürlük arttıkça bununla doğru orantılı olarak işlemci, ekran kartı gibi bileşenlere de binen yük artacak. Bundan dolayı seçeceğiniz bileşenlerin her birinin diğerleriyle uyumlu olmasına dikkat edin.

RAM

RAM, yapılan işlemlerin hızlıca yapılmasını sağlayan önemli bir donanımdır. Bu nedenle bir laptopun seçilmesinde oldukça önemli bir etkendir.

Bundan 2-3 sene önceye kadar 4GB RAM yeterli görülebilirdi. Fakat gelişen teknoloji ve istediğimiz performanslar düşünüldüğünde alınacak laptopun 8 GB RAM belleğe sahip olması gerektiğini söyleyebilirim. Açık olmak gerekirse ne kadar çok RAM varsa o kadar iyidir. Bütçeniz kısıtlıysa ve istediğiniz RAM’e sahip olamayacaksanız yükseltilebilir olmasına dikkat etmenizi öneririm.

İşlemci

İşlemci seçimi de RAM seçimi kadar önemli bir konudur. Eğer İntel marka bir işlemci seçecekseniz i7 işlemciyi önermekle beraber i5 işlemcinin de işinizi göreceğini belirtmek isterim. Bu işlemciler sayesinde güç gerektiren uygulama ve görevleri rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

İşlemciden bahsetmişken GHz’ye de değinelim. GHz, işlemcinin bir saniyede gerçekleştirebileceği maksimum işlem sayısını belirtmek için kullanılan bir terimdir. GHz ne kadar yüksek olursa laptop o kadar hızlı çalışır.

Ekran Kartı

Ekran kartı da laptop alacakken özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer özelliktir. NVIDIA kullanan bir kullanıcı olarak ekran kartınızın NVIDIA olmasını önerebilirim. Güzel bir modelini seçerseniz programları kullanırken ya da oyun oynarken laptopunuzda donma-kasma gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Mühendislik öğrencisi olarak bölümünüze göre grafik tasarlayacak, yeni şeyler üretecek ya da birçok program kullanacaksınız. Bu sebeple yüksek kaliteli bir ekran ve grafikler isteyeceksiniz.

SSD

Gelelim laptop alırken oldukça dikkat etmeniz gereken başka bir bileşene. Bence SSD bir bilgisayarın olmazsa olmazıdır. Bu yüzden mühendislik için laptop önerileri yazımda SSD’ye yer ayırmasam ayıp olurdu. SSD, veri depolamaya yarayan bir bileşendir. İşletim sisteminin ve dolayısıyla laptopun daha hızlı çalışmasını sağlar. SSD sayesinde uygulamalar daha hızlı yüklenirken dosyalar da daha kısa sürede kopyalanırlar. Günümüz teknolojisi ve ihtiyaçlarımız düşünülürse 256 GB SSD işimize yarayacaktır. Eğer biraz daha fazla hafıza isterseniz 512 GB SSD alabilir ya da SSD yanına 1 TB HDD ekleyebilirsiniz.

Mühendis Laptopu Minimum Sistem Gereksinimleri

Laptop seçiminde kesinlikle önem vermeniz gereken minimum değerleri aşağıda maddeler halinde sıralayacağım.

  • 8 GB RAM
  • 15.6 inç boyut
  • 8. nesil İntel Core i5 işlemci
  • NDIVIA ekran kartı
  • 256 GB SSD

Mühendislik İçin Laptop Önerileri

Mühendislik laptop tavsiyesi verdiğim yazımın sonuna gelirken sizler için sıralamasına dikkat etmeksizin birkaç tane laptop önerisi yapmak istiyorum.

Acer Aspire A315-55G

Acer marka laptop 15.6 inç boyutunda ve Nvidia GeForce MX230 ekran kartına sahip. İşlemcisine baktığımızda 10. nesil Intel Core i5 olduğunu görüyoruz. Diğer bir özelliği ise 8 GB RAM belleğinin olması. Bu laptopta dikkatimi en çok çeken şey ise 512 GB SSD’sinin olması diyebilirim. Aynı zamanda ürünün 24 ay yani 2 yıl garantisi de bulunuyor.

Lenovo 81YE0095TX V15-IWL

Lenovo marka laptopun boyutu 15.6 inç ve ekran çözünürlüğü değeri 1920×1080 olmakla beraber Nvidia GeForce ekran kartına sahip. İşlemcisine baktığımızda 8. nesil Intel Core i7 olduğunu görüyoruz. Diğer bir özelliği ise 8 GB RAM belleğinin olması. 256 GB SSD’si bulunan bu laptop, 1.8 GHz işlemci hızına sahip. Ürünün 24 ay yani 2 yıl garantisi de bulunuyor.

MSI GL65 9SC-041XTR

MSI marka laptop 15.6 inç boyutunda ve Nvidia GeForce GTX1650 ekran kartına sahip. İşlemcisine baktığımızda 9. nesil Intel Core i5 olduğunu görüyoruz. Diğer bir özelliği ise 8 GB RAM belleğinin olması. 256 GB SSD’si bulunan bu laptop, 2.4 GHz işlemci hızına sahip. Aynı zamanda ürünün 24 ay yani 2 yıl garantisi de bulunuyor.

Dell XPS 9370

Dell marka laptop 13.3 inç boyutunda ve dokunmatik kullanılma özelliğine sahip. İşlemcisine baktığımızda Intel Core i7 olduğunu görüyoruz. Diğer bir özelliği ise 8 GB RAM belleğinin olması. 256 GB SSD’si bulunan bu laptopun 24 ay yani 2 yıl garantisi de bulunuyor.

Asus VivoBook S14 S432

Asus marka laptopa baktığımızda 14 inç boyutunda olduğunu ve işlemcisinin Intel Core i5 olduğunu görüyoruz. Diğer bir özelliği ise 8 GB RAM belleğinin olması. 512 GB SSD’si bulunan bu laptop, 1.6 GHz işlemci hızına sahip. Aynı zamanda ürünün 24 ay yani 2 yıl garantisi de bulunuyor.

Tavsiye Yazı: Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bu yazımda elimden geldiğince mühendislik için laptop önerileri yapmaya ve laptop alırken dikkat etmeniz gereken özellikleri yazmaya çalıştım. Maalesef şu an da laptop fiyatları oldukça pahalı. Mühendislik öğrencileri için laptop önerisi yaparken bütçenizi zorlamayacak modeller tavsiye etmeye çalıştım. Buna rağmen saydığım minimum sistem gereksinimlerine sahip bir laptop en az 6000 TL – 7000 TL fiyat bandına sahip. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir