Bilimsel Hesap Makinesi Önerileri

Bir mühendis için en önemli eşya ne diye sorsalar çoğu mühendis bu soruya hesap makinesi cevabını verir. Tabi ki mühendislerin kullandığı hesap makinesi, esnaflarda gördüğümüz hesap makinelerinden birazcık farklı oluyor. Mühendisler işlerini kolaylaştırması için bilimsel hesap makineleri kullanırlar. Ben de bu yazımda sizlere kendi tecrübelerimden ve yaptığım araştırmalardan yola çıkarak hesap makinesi önerisi yapacağım. Hesap makinesi önerileri listesinde yer verdiğim bütün cihazlar sizi mühendislik fakültesinden mezun etmeye yeterli olacaktır. Fakat unutmayın ki hepsi birbirinden farklı özelliklere sahip. Hadi gelin lafı çok uzatmadan listemize başlayalım.

Bilimsel Hesap Makinesi Önerileri

Casio FX-82MS

hesap makinesi önerileri

Listeme her mühendisin ilk hesap makinesi olan, mühendislik fakültesi kantinlerinde peynir ekmek gibi satılan Casio FX-82MS ile başlamak istiyorum. Temel bir hesap makinesidir, mühendislik 1 ve 2. sınıfta işinizi çok rahat görür. Fakat bölüm dersleri çoğaldıkça zamanla bazı özelliklerin eksikliğini hissetmeye başlarsınız. Her şeye rağmen fiyatına göre iyi bir hesap makinesi olduğunu düşünüyorum. 4 sene önce mühendisliğe yeni başladığımda 25 TL gibi gayet makul bir fiyata almıştım. Şu an bu yazıyı yazarken biraz fiyat araştırması yaptım ve güncel fiyatının 60 TL olduğunu gördüm.

Teknik Özellikleri

 • 10 basamaklı kat sayı + 2 basamaklı üslü sayı görüntüleyebilme
 • Kasa ve tuşlar plastik.
 • Yazılar uzun süre silinmez.
 • Bir adet pil ile bir okul dönemi boyunca rahat şekilde çalışır.

Casio FX-82ES Plus 

hesap makinesi önerileri

Ben bir hesap makinesi alayım, fiyatı çok pahalı olmasın ama 4 sene boyunca iyi kötü beni idare etsin diyorsanız almanız gereken cihazın Casio FX-82ES Plus olduğunu söyleyebilirim. Bu hesap makinesini 1 sene boyunca kullandım ve çok faydasını gördüm. Fiyat olarak ben aldığımda 40-50 TL civarında fiyatı vardı. Şu an ise 90 TL’den başlayan fiyatlarla piyasada satılıyor. Bir kere aldığınızda öğrencilik hayatınız boyunca başka hesap makinesine ihtiyaç duymazsınız.

Teknik Özellikler

 • 282 fonksiyon
 • Plastik kasa ve kapak
 • Silinmez yazılar
 • Kombinasyon, permütasyon ve daha birçok ekstra işlemi yapabilme imkanı

Casio FX-991ES Plus 

hesap makinesi tavsiyeleri

Casio FX-991ES Plus, benim daha önce kullandığım bir model değil. Fakat hem güneş enerjisi ile kendini şarj edebilmesi hem de türev integral gibi işlemleri yapabilmesi nedeniyle listeye eklemek istedim. Casio FX-991ES Plus 417 farklı fonksiyona sahip olmasına rağmen fiyat olarak da o kadar pahalı bir hesap makinesi değil. Ortalama olarak 130-140 TL gibi bir fiyata bu cihaza sahip olabilirsiniz.

Teknik Özellikleri

 • Güneş enerjisi güç kaynağı
 • 417 fonksiyon
 • Ders kitabı ekranı
 • 10 + 2 rakam görüntüleme

Casio FX-991EX 552 ( Classwiz)

hesap makinesi önerisi

Gelelim benim listedeki favori hesap makineme. Casio FX-991EX 552, üniversite 3.sınıfta sırf integral hesaplayabiliyor diye aldığım ve halen kullanmakta olduğum efsane bir hesap makinesi. Casio FX-991EX 552  ile 3 bilinmeyenli denklemleri çözebilir, matris determinant hesabı yapabilir, yüksek çözünürlüklü ekranında tablolar oluşturabilirsiniz. Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim kendisi tasarım olarak da en beğendiğim hesap makinesi modeli olur. Eğer aldığım hesap makinesi ileri düzey işlemler de yapabilsin, beni öğrencilik hayatımda rahat ettirsin ve meslek hayatımda da işimi görsün diyorsanız gözünüz kapalı Casio FX-991EX 552  alabilirsiniz. Fakat uyarmadan geçemeyeceğim bazı hocalar sınavlarına bu hesap makinesi ile girilmesini istemeyebilir. Özellikle fizik, matematik gibi ortak derslerin sınavlarına bu cihazla girmek yasaktır. Ama ben bölüm derslerinde Casio FX-991EX 552  kullanmama laf eden bir hoca hiç görmedim. Bu modeli 2 sene önce 100 TL’ye almıştım. Şu an ise internette 200 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Fiyatı diğerlerine göre pahalı olsa da bu cihazın, hesap makinesi önerileri listesindeki en güvenerek önerdiğim model olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Teknik Özellikler

 • Güneş enerjisi güç kaynağı
 • 552 fonksiyon
 • 192*63 ekran çözünürlüğü
 • QR kodu vasıtasıyla hesap makinesinde yaptığınız işlemleri bilgisayar ya da telefonda görüntüleme imkanı
 • İleri düzey işlem yapabilme ( denklem çözme, matris, determinant, integral, türev, standart sapma hesaplama vb.)
 • 90 gr ağırlık

Tavsiye Yazı: Uçlu Kalem Önerileri

Bu yazımda yeni mezun bir mühendis olarak sizlere bilimsel hesap makinesi önerisi yapmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Siz de önerilerinizi ve sorularınızı yazının yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

3 Comments
 1. Avatar
 2. Avatar
 3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir