Aks Nedir? İnşaatta Aks Terimi Nedir?

aks nedir

Bu yazımda inşaat mühendislerinin sıkça karşılaştığı sorulardan birisi olan aks nedir ve inşaatta aks terimi nedir konusunu detaylıca anlatacağım. Bu terim inşaat mühendisliğinin önemli terimlerinden biridir. Mimari yapı ve inşaat alanları açısından bakıldığında aks, bağlayıcı terimlerin başında gelmektedir. Mimar ve mühendis aks ve benzeri terimlerde iç içe bir çalışma biçimi sergilemektedir. Ancak aks terimi inşaat sektöründe daha sık kullanılmaktadır. Çeşitli kurallar ve inceliklere sahip olan aks terimi iyi bilinmelidir ve tüm işlemler bu bilgilere göre yapılmalıdır.

İnşaatta Aks Terimi Nedir?

Aks bir çok yerde sadece uzaklık olarak tanımlansa da aslında bu yetersiz bir tanımdır. Aks, sadece mimari projede gördüğümüz ve gerçek projede göremediğimiz hayali bir eksendir.

İnşaatta aks terimini var olan iki kolonun orta noktalarından alınan ve bu noktalar arasında kalan uzaklık olarak tanımlayabiliriz. Kolonların aynı hizada bulunan yüzeylerini kolonların iç kısmına doğru (10 cm iç kısımdan olacak şekilde) yatay geçtiğini varsaydığımız eksen, aks olarak adlandırılır. Aks bazı yerlerde; eksen, mil, hat olarak da anılmaktadır.

Planda Aks Çiziminin Amacı

Planda aks çiziminin amaçlarını sıralayacak olursak;

  • Mimari projede kolonları aynı eksene hizalamak.
  • Kolonlar arasındaki mesafeyi hesaplamak.
  • Projede yer belirtmek için kullanılır. Örneğin, siz B aksı ile 2 aksının kesiştiği yeri göstermek istiyorsunuz. Bunun için B ve 2 aksının kesiştiği noktayı telafuz etmek yeterlidir. Bu telafuz proje üzerinde gösterme kolaylığı sağlamaktadır.
Aks Nedir? İnşaatta Aks Terimi Nedir?
Aks Örneği

Akslar Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Aks, hayali bir çizgidir. Bu sebeple sadece mimari projede yani planda gözükmektedir. Planda gördüğünüz aks çizgisini şantiyede bina üzerinde görmemeniz çok normaldir.

Aks çizimi, aynı doğrultuda bulunan kolonların kenarları baz alınarak da çizilebilir. Bu şekilde bir çizim yapıldığında akslardan pek çoğu kolonlar arasında bulunan duvar çizgilerinin üstünden geçeceği için mimari projede aksların belli kısımları görünmeyebilir. Bunun sebebi ise mimari projede aksların duvar çizgilerinin üstüne denk gelmesidir.

Mimari projede aks çizgisinin, duvar çizgisi üzerine denk gelmesi genellikle çok tercih edilen bir yöntem değildir. Bu gibi durumlar karşısında özellikle dikkat etmek gerekir. Aks çizgilerinin bu yöntem ile çizilmesi için İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Bayındırlık Bakanlığı gibi yetkili kuruluşların fikirlerinin alınacağı konsorsiyum olarak da adlandırdığımız belirli projede, ikiden fazla şirketin yer aldığı ve onayladığı şirketler birliği oluşturulmalıdır.

Tavsiye Yazı: Hiperstatiklik Derecesi Hesaplama | Hiperstatik Sistem Nedir?

Bu yazımda sizlere aks nedir ve inşatta aks terimi nedir konuları hakkında bilinmesi gereken hususları aktardım. Sizde soru ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir