Ziraat Mühendisliği Maaşları | Devlet ve Özel Sektör

ziraat mühendisliği maaşları

Ziraat mühendisliği; toprak bilimi, tarım ekonomisi ve makineleri, bitki koruma, bahçe ve tarla bitkileri üretimi, hayvan yetiştiriciliği gibi birçok alanda faaliyet gösteren bir mühendislik dalıdır. Bu yazımda ziraat mühendisliği maaşları ve çalışma koşulları hakkında elimden geldiğince bilgi vermeye çalışacağım.

Ziraat Mühendisliği Maaşları

Ziraat mühendisliği maaşları kısmına geçmeden önce bu bölümle alakalı birkaç önemli konuya değinmek istiyorum. Ziraat mühendisliği diğer mühendislik dalları gibi sayısal ağırlıklı eğitim vermektedir. Fakat bu bölümü okuyacak kişilerin doğayı sevmeleri ve aynı zamanda iletişim konusunda da iyi olmaları gerekmektedir.

Ziraat mühendisleri farklı çalışma alanlarında faaliyet gösterebilirler. Bu alanları devlet ve özel sektör olarak ikiye ayırmak mümkündür. Hem devlet hem özel sektörde ziraat mühendisliği maaşları ne kadar oluyor gelin hep birlikte öğrenelim.

Özel Sektörde Ziraat Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde genellikle bilgi ve tecrübeye bağlı olarak alınan maaş miktarı değişmektedir. Bu etkenlerin yanı sıra şirketin kurumsallığı ve büyüklüğü de maaş konusunda oldukça fark yaratmaktadır. Özel sektörde yeni başlayan bir ziraat mühendisi maaşı 2800 ile 3500 TL arasında değişmektedir. Hatta küçük firmalar yeni başlayan mühendisleri asgari ücret seviyesindeki maaşlar ile de çalıştırmaktadır. Bir mühendisin alması gerekenden oldukça az olan bu miktar; tecrübeye, bilgiye, kendinizi geliştirme seviyenize bağlı olarak artmaktadır.

Özel kurumlarda çalışma süresi 5 yılı geçtiğinde alınan maaş miktarı 5000 TL ve üzerine çıkar. Kısaca özel sektörde çalışan ziraat mühendisi maaşları bu şekildedir.

Özel sektörün çalışma koşullarına bakacak olursak çok iç açıcı olmadığını görürüz. Mühendisler genelde yoğun olan uzun çalışma saatleri ve yorucu bir iş temposuyla çalışırlar. Bu yoğunluk firmadan firmaya değişmektedir. Ek olarak firmaların çoğu çalışanlarına yemek ve ulaşım hizmeti vermektedir.

Devlette Ziraat Mühendisliği Maaşları

Devlet kurumları maaş konusunda özel sektöre göre daha avantajlıdır. Yeni başlayan ziraat mühendisleri 5600 TL civarında bir maaşla işe başlarlar. Çalışılan yıl arttıkça maaş tutarı da artmaktadır.

Alınan maaş eş ve çocuk durumu, mesai, pozisyon gibi etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Görüldüğü gibi devlette de sanıldığının aksine yükselmek mümkündür. Buna bağlı olarak maaşınız da yükselecektir.

Devlet kurumlarının çalışma koşullarına bakacak olursak özel sektöre göre daha avantajlı olduğunu görürüz. Haftada 5 gün ve toplam 40 saat bir çalışma süresi veren devlet kurumları aynı zamanda resmi tatillerde de izin yapmanıza olanak sağlar. Devlet kurumları aynı zamanda yemek ve servis hizmeti de verir.

Tavsiye Yazı: Endüstri Mühendisliği Maaşları

Ziraat mühendisliği maaşları yazımı sonlandırırken maaş miktarının seçeceğiniz mesleği etkilememesini söylemek istiyorum. Sevdiğiniz ve ilginizin olduğu bir mesleği seçerseniz zaten alacağınız maaş artacak ve sizi mutlu etmeye yetecektir… Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı unutmayın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir