Tasarım Desenleri Ders Notları PDF

Tasarım Desenleri Ders Notları

Tasarım desenleri özellikle bilgisayar mühendisliği okuyan öğrenciler için önemli bir derstir. Yazılımla uğraşan insanlar için de bu desenler oldukça kolaylık sağlar. Bu yazımda sizlerle özenle tutulmuş tasarım desenleri ders notları paylaşmak istiyorum.

Tasarım desenleri ders notları paylaşmadan önce bu kavramın nasıl ortaya çıktığına bakalım.

İlk kez 1925 yılında Gang of Four adıyla bilinen dört arkadaş tarafından tasarım desenleri kavramı ortaya atılmıştır. Bu dört arkadaş Design Patterns : Elements of Reusable Object – Oriented Software adında bir kitap çıkartarak bir ilke imza atmışlardır.

Tasarım desenleri genel olarak  yazılımla uğraşan insanların yazılım geliştirme aşamasında karşılaştıkları genel problemlerin çözümleridir. Bu çözümler birçok yazılımcı tarafından uzun yıllar süren deneme yanılma yöntemiyle elde edilmişlerdir.

Tasarım desenleri genellikle 3 ana başlıkta incelenirler.

  • Oluşturucu (Creational) tasarım desenleri
  • Yapısal (Structual) tasarım desenleri
  • Davranışsal (Behavioral) tasarım desenleri

Bu ana başlıklar kendi içlerinde alt başlıklara ayrılırlar. Bu alt başlıklar tasarım desenleri ders notları içinde ayrıntılı şekilde verilmiştir.

Taze Mühendis üzerinde paylaşılan ders notlarının bütün hakları tazemuhendis.net’e aittir. Kaynak belirtilerek dahi başka platformlarda paylaşılması, çoğaltılması, ticari olarak satılması kesinlikle yasaktır. Ücretsiz olarak her zaman bu sayfa üzerinden erişebilirsiniz.

Tasarım Desenleri Ders Notları PDF

Tasarım-Desenleri-Ders-Notları

Bu yazımda sizlerle tasarım desenleri ders notları paylaştım. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı unutmayın.

Tavsiye yazı: Python Ders Notları

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir