Süpürgelik Nedir? Süpürgelik Ne İşe Yarar? Süpürgelik Çeşitleri

süpürgelik nedir

Süpürgelik özellikle mimarların ve inşaat mühendislerinin bilmesi gereken en önemli terimlerden birisidir. Ya da yakın zamanda evinizde bir tadilat yaptıysanız süpürgelik kavramı ile muhtemelen karşılaşmışsınızdır. Bu yazımda süpürgelik nedir ve süpürgelik ne işe yarar sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca evine süpürgelik almayı düşünenler için süpürgelik çeşitleri ve özelliklerinden de bahsedeceğim.

Süpürgelik Nedir?

Zemininin başarılı bir şekilde temizlenmesini sağlayan, duvarların dip kısımlarında duvar ile döşemenin birleştiği noktada yer alan çıkıntılara süpürgelik denir. Özellikle dekoratif tasarımları ile süpürgelikler mekanlardaki en önemli ayrıntılardan birisidir. Ortamın daha hijyenik olmasını sağlarken güzel bir görüntü de sunarlar.

Süpürgelik Ne İşe Yarar?

Aslında süpürgelik nedir sorusuna cevap verirken süpürgelik ne işe yarar sorusunu da cevaplandırdık. Fakat ayrı bir başlık altında daha detaylı açıklamak istiyorum.

Süpürgeliklerin asıl amacı yerler temizlenirken süpürgenin duvara çarpıp hasar vermesini önlemektir. Zaten adı da buradan gelmektedir. Tabi bunun dışında da süpürgeliklerin birçok görevi vardır:

 • Zemin temizliğinin başarılı şekilde yapılmasını sağlamak
 • Zemin kaplamasının duvar dibine denk gelen kısımlarındaki kusurları örtmek
 • Duvar boyasını korumak
 • Dekoratif olarak hoş bir görüntü sunmak
 • Duvarlarda hasar oluşumunu engellemek

Süpürgeliklerin görevlerinden bazılarıdır.

Süpürgelik Çeşitleri

Süpürgelikler kendi arasında 4 başlık altında sınıflandırılabilirler:

 • Halı – PVC süpürgelik
 • Laminant süpürgelik
 • Lamine süpürgelik
 • Masif süpürgelik

Laminant Süpürgelik

Malzemesi MDF olan; laminant parke, PVC, duvardan duvara halı gibi birçok yerde kullanılan süpürgelik çeşididir.

Masif Süpürgelik

Güçlü ağaçların tomrukları kullanılarak üretilen, ham maddesi doğal ağaç olan süpürgelik çeşididir. Günümüzde birçok süpürgelik çeşidi olduğu için masif süpürgelikler pek tercih edilmemektedir. Fakat buna rağmen geçmişten günümüze hala birçok yerde masif malzeme kullanılmaktadır.

Günümüzde daha şık ve gösterişli yapılarda masif süpürgelik nadir de olsa hala kullanılmaktadır.

Lamine Süpürgelik

MDF ya da gerçek ahşap kullanılarak elde edilen süpürgeliklerdir. Birçok renk ve model seçeneğine sahiptir. Lamine süpürgelikte çam oldukça fazla tercih edilmektedir.

süpürgelik ne işe yarar

Süpürgelik Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Süpürgelik nedir yazıma süpürgelik seçimi ile devam etmek istiyorum. Süpürgelik seçerken evinize en uygun olan modeli almalısınız. Bunun için de dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır.

 • Süpürgeliğin rengi zemin kaplamanızın rengi ile uyumlu olmalıdır. Çünkü süpürgelik ve zemin birbirini tamamlayan iki farklı elemandır. Zeminde kullandığınız laminant ile süpürgeliğin renginin aynı olması hoş bir görüntü sunar.
 • Süpürgeliklerin kalınlığını tercihinize göre ayarlayabilirsiniz. Fakat ülkemizde en çok eni 2 santim, genişliği 4 santim olan süpürgelik modelleri tercih edilmektedir.
 • Süpürgelik montajı çift taraflı yapıştırıcılar ya da çivi kullanılarak yapılır. Fakat uzun ömürlü olması açısından süpürgelik montajını çivi ile yaptırmanızı öneririm.
 • Günümüzde evlerde ahşap süpürgeliklerden ziyade PVC süpürgelikler daha çok tercih edilmektedir.
 • Islak mekan olan WC-Banyo gibi yerlerde süpürgelik kullanılmaz.

Tavsiye Yazı: Denizlik nedir?

Bu yazımda süpürgelik nedir, süpürgelik ne işe yarar sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir