Raylı Sistemler Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

raylı sistemler mühendisliği maaşları

Raylı sistemler mühendisliği ülkemizde çok bilinmeyen fakat oldukça önemli olan mesleklerden birisidir. Aslında makine mühendisliğinin alt dallarından birisi olan raylı sistemler mühendisliği, tek başına oldukça geniş bir alanı kapsadığı için ayrı bir bölüm olarak da üniversitelerde yer almaktadır. Bu yazımda sizlere raylı sistemler mühendisliği maaşları hakkında bilgi vermek istiyorum. 2020 yılında aktif olarak çalışan bir raylı sistemler mühendisi ne kadar maaş alır gelin hep birlikte öğrenelim.

Raylı Sistemler Mühendisliği Maaşları

Raylı sistemler mühendisleri genelde özel sektörde çalışsalar da, devlet kurumlarında da çalışma imkanları vardır. O yüzden raylı sistemler mühendisliği maaşlarını devlet ve özel sektör olmak üzere iki başlık altında inceleyeceğiz.

Özel Sektörde Raylı Sistemler Mühendisliği Maaşları

Hangi mesleği yaparsanız yapın alacağınız maaşı siz belirlersiniz. Yaptığınız meslekte en iyisi olmaya çalışırsanız, kendinizi geliştirirseniz, piyasanın sizden istediği yetkinliklere sahip olursanız maaşınız da buna bağlı olarak yükselecektir. Ama tam aksine kendinizi geliştirmez, yükselmek için çaba göstermezseniz maaşınız da büyük ihtimalle sizi tatmin etmeyecektir.

Özel sektörde yeni mezun raylı sistemler mühendisi maaşı ortalama olarak 3000 TL seviyesindedir. 3000 TL’nin altında maaş alan yeni mezunlar olduğu gibi daha yüksek bir maaş ile çalışan yeni mezun mühendisler de vardır. Özel sektörde çalıştıkça, tecrübe kazanıp kendinize bir şeyler kattıkça maaşınız da artacaktır. Özel sektörde 5 senelik raylı sistemler mühendisinin maaşı yaklaşık olarak 5300 TL civarındadır.

Devlette Raylı Sistemler Mühendisliği Maaşları

Raylı sistemler mühendisleri kamuda; Devlet Demir Yolları, Devlet Hava Meydan gibi birçok kurumda görev alabilirler. Her ne kadar yıl içinde çok fazla ataması olmasa da devlet kurumunda da çalışmaları mümkündür. Devlette yeni başlayan bir raylı sistemler mühendisi 5600 TL gibi bir maaş ile işe başlar. Bu maaş; çalıştığı kuruma, pozisyona, eş durumuna, yabancı dil puanına ve daha birçok etmene bağlı olarak değişmektedir. Raylı sistemler mühendisleri düz memur kadrolarına da başvurabilirler. Ancak devlette mühendis kadrosu ile atanıp çalışırsanız daha yüksek maaş alırsınız.

Devlette çalışma koşulları özel sektöre göre çok daha rahattır. Maaşınız düzenli yatar, izinlerinizi sıkıntısız kullanırsınız, çalışma saatiniz bellidir. Fakat özel sektörde kurumsal bir firmada çalışmıyorsanız bu saydığım konularda sorun yaşayabilirsiniz. Bana göre yeni mezun bir raylı sistemler mühendisi için devlette çalışmak daha mantıklı olacaktır.

Yurt Dışında Raylı Sistemler Mühendisliği Maaşları

Raylı sistemler mühendisliği yurt dışında railway systems engineering olarak geçmektedir. Yurt dışında maaşlar ise yıllık 55.000 – 100.000 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bütün mühendislik bölümlerinde yurt dışında daha çok maaş alma imkanınız vardır. Fakat yurt dışına gidip rahat rahat çalışırım diye bir düşünceniz olmasın. Gidenlerin anlattığına göre yurt dışında da en az Türkiye’de olduğu kadar yoğun şekilde çalışmak zorundasınız.

Tavsiye Yazı: Raylı Sistemler Mühendisliği Nedir?

Bu yazımda devlet ve özel sektörde raylı sistemler mühendisliği maaşları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. 2020 yılında raylı sistemler mühendisi maaşı aşağı yukarı yazıda bahsettiğim seviyelerde. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir