RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

ram nedir

Elektronik cihazların en önemli donanım parçalarından biri RAM bellektir. Günümüzde kullandığımız elektronik cihazlar hızla gelişip çoğaldığından RAM ile ilgili merak edilenler de aynı hızla çoğalmaktadır. Bu yazımda sizlere kullandığımız cihazlarımızda görmediğimiz yerde bulunan fakat bize çok yardımı dokunan RAM hakkında bilmemiz gereken her şeyi anlatmaya çalışacağım. RAM nedir , RAM ne işe yarar , RAM çeşitleri nelerdir gibi soruların yanı sıra birçok genç bilgisayar oyuncusunun merak ettiği bir konu olan RAM ’in bilgisayar oyunlarına etkisini de bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Peki cihazlarımız için bu kadar önemli olan RAM nedir ve RAM ne işe yarar gelin birlikte öğrenelim.

RAM Nedir?

RAM; telefonlar, bilgisayarlar, tabletler, oyun konsolları gibi birçok elektronik cihazda kullanılan ve yapılan işlemlerin hızlıca yapılmasını sağlayan önemli bir donanımdır.

Açılımı Random Access Memory olan RAM Türkçe ’ye Rastgele Erişilebilir Bellek şeklinde geçmiştir. RAM, kısa süreli bellek olarak tanımlanabilir. Bir tür hafıza birimi olup, veri depolamaktadır. RAM kısa sürede ihtiyaç olacağını düşündüğü her şeyi depolamakta oldukça hızlıdır ve bununla birlikte ihtiyaç duyulduğu an depolanan verilere hızlıca ulaşılmasını sağlamaktadır.

RAM ’in çalışması ve veri depolaması için kesintisiz bir elektrik gücünün olması gerekmektedir. Bu sebeple herhangi bir enerji kesintisinde ya da cihazın kapatılması durumunda işlem yapmayı durdurmakta ve depolanan bilgiler kaybolmaktadır.

Bir makinede motor ne işlev görüyorsa bir bilgisayar ya da telefon için de RAM o işlevi görmektedir. Bir bilgisayarın resmen beyni olan RAM, bilgisayarın kapasitesine göre olmalıdır. Bu nedenle bilgisayarın kaldıramayacağı bir RAM kullanmak doğru değildir. Bunun yanında hızlı ve güçlü bir bilgisayarda yavaş bir RAM kullanılırsa bu da bilgisayarın yavaş çalışmasına sebep olmaktadır.

RAM Ne İşe Yarar?

Ram bellekte bazı kutular bulunur. Bu kutuların her biri eşsiz bir adrese sahiptir. Aynı zamanda sıralar ve sütunlar halinde bulunup içlerinde 1 ya da 0’ ı barındırırlar. Set halinde bulunan kutulardaki her bir kutuya da hücre denmektedir. RAM, gelen bütün bilgileri bu kutularda depolamakta ve gerek olduğu an hızlıca iletmektedir. Bu sayede herhangi bir işlem yapılırken ya da oyun esnasındayken yavaşlama olmadan sürecin sürdürülmesini sağlar. Kullanılan RAM’in kapasitesinin yüksek olması durumunda kullanılan cihaz, aynı anda birden fazla işlem için veri depolayabilmektedir. Eğer RAM yetersiz kalırsa da istenilen işlem oldukça yavaş olabilmektedir.

RAM Çeşitleri Nelerdir?

RAM genel olarak iki çeşit olarak bilinir. Bunlardan ilki dinamik RAM olarak da bilinen DRAM olup, ikincisi ise statik RAM olarak bilinen SRAM’dir.

DRAM

DRAM, 1970 ve 1990’lı yıllar arasında yaygın olarak kullanılmış bir RAM çeşididir. Depolanmış olan veriyi korumak için enerji gereksinimi duyar. DRAM, küçük mimari yapılarda kullanılır. DRAM hücreleri elektrik kondansatöründe tutulan bir yük eksiğine ya da yüke sahiptir. Bu hücrelerde yer alan veri, her milisaniyede bir elektronik yükle yenilenir. Kondansatörün değerinin okunabilme veya yazılabilmesine ise kapı görevi gören transistor karar verir. DRAM’in kullanıldığı cihazlara örnek olarak ağ donanımları ve oyun konsolları verilebilir.

SRAM

SRAM, 1990’lı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. SRAM, yüksek hızı olan bir RAM çeşidi olmakla birlikte verileri depolamak için kesintisiz bir enerjiye ihtiyaç duymaktadır. SRAM içinde bir ucu 0 ve bir ucu 1 olan ve anahtar görevi gören transistörler yer almaktadır. SRAM’in kullanıldığı cihazlara örnek olarak yazıcılar, dijital kameralar ve yönlendiriciler verilebilir.

Karşılaştırma

İki RAM türü arasında karşılaştırma yapılırsa;

 • SRAM DRAM’e göre daha az güç tüketir ve buna rağmen daha hızlıdır.
 • DRAM ise SRAM’den daha büyük bir kapasiteye sahip olmasına rağmen daha ucuzdur.
 • SRAM’ in DRAM gibi sürekli yenilenme gibi bir durumu yoktur.
 • DRAM bit başına tek bir transistöre ihtiyaç duyarken SRAM, bit başına birkaç transistöre ihtiyaç duyar.
ram nedir ram ne işe yarar

RAM Belleğin Oyunlara Etkisi Nedir?

RAM nedir ve RAM ne işe yarar soruları çoğunlukla oyun oynayan insanlar tarafından sorulan ve araştırılan bir konudur. Oyunlar, yüksek grafikli ve çok işlevsel uygulamalar olduklarından dolayı oynama anında fazlaca depolama alanına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de yüksek RAM belleğe ihtiyaç duyulur. Düşük RAM gereken tüm oyun bilgilerini saklayamaz ve bu da  düşük performansa neden olur.

Genel olarak oyunlar için 8 GB RAM yeterlidir. Fakat yeni bir bilgisayar alınacaksa geleceğe yönelik olarak 16 GB RAM tercih etmek faydalı olacaktır.

RAM Seçimi Nasıl Yapılır?

RAM seçimi yapılırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle kullanım amacı belirlenmelidir. Örneğin oyun oynayan insanlar iyi bir oyun performansı istiyorsa 16 GB RAM tercih edebilirler. Farklı bir alandan örnek verilirse de Adobe After Effect gibi programlarla video efekt ve animasyonlar yapan insanlar için 16 GB RAM gerekli görülebilir. Bunlarla beraber günlük işler için kullanılan bir bilgisayar için 4GB RAM yeterli olur diyebiliriz.

Kullanım amacı belirlendikten sonra anakart uyumu, işlemci uyumu ve gecikme süresi gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

Anakart Uyumu

Alınacak RAM ile anakartın uyumlu olması gerekmektedir. Eğer bunlar uyumsuz ise alınan RAM boşa alınmış demek mümkündür. Bu sebeple RAM alınırken kullanılan anakartın hangi kapasiteye sahip RAM belleği çalıştıracağı ve hangi RAM çeşitleriyle uygun olacağına önemle bakılması gerekmektedir.

İşlemci Uyumu

Alınacak RAM için anakart uyumluluğuna bakıldıktan sonra bilgisayarda bulunan işlemcinin RAM kapasite sınırına bakılması gerekmektedir. Eğer takılacak RAM belleğin kapasitesi işlemcinin bellek kapasitesinden büyükse sistem çalışmaz. Belleğin saklama kapasitesinin yanında işlemcinin bellek hız kapasitesinin de bilinmesi gereklidir.

Gecikme Süresi

Kısaca Cas Latency şeklinde isimlendirilebilecek olan gecikme süresi genellikle CL ile ifade edilmektedir. CL, bellekteki gecikme süresini gösterir. CL değeri ne kadar düşük olursa RAM performansı da o kadar hızlı olur. Yani aralarında ters bir orantı bulunmaktadır. Bu da monitördeki görüntülerin daha hızlı yenilenmesi demektir. Bu nedenle RAM seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri de gecikme süresinin düşük olduğu RAM belleklerdir.

Bilgisayardaki RAM’i Öğrenme

Bilgisayardaki RAM bellek kapasitesini öğrenmek için Bilgisayarım ya da Bu Bilgisayar simgesine tıklanmalıdır. Daha sonra dosya gezgini penceresine sağ tıklayıp Özellikler sekmesi bulunur. Buraya tıklandığında ise ekranda Yüklü Bellek(RAM) yazısının karşısında yazan rakam bilgisayarın bellek kapasitesini göstermektedir. Ya da başlat kısmındaki arama bölümüne dxdiag yazarak bilgisayarın ram kapasitesini ve diğer özelliklerini öğrenebilirsiniz.

RAM Bellekten En Etkili Şekilde Faydalanmak

Bilgisayarda bulunan görev yöneticisine tıklayarak hangi programın daha çok RAM kullandığı ve tükettiği belirlenebilir. Görev yöneticisine girildiği zaman ekranda açılan bellek alanındaki değerlere bakılmalıdır. Böylece hangi programın ne kadar bellek harcadığı görülebilir. Eğer kullanılmayan programların bu şekilde bellek harcadığı görülürse o programlar bilgisayardan kaldırılabilir. Bu şekilde de RAM bellekten daha etkili faydalanılabilir.

RAM Nasıl Temizlenir?

Fiziksel olarak bir RAM temizlenmek istenirse öncelikle bilgisayar kapatılmalı ve RAM yuvasından çıkarılmalıdır. Daha sonra bir beze alkol dökülerek silinebilir. Ya da bir toz bezi yardımıyla tozu alınabilir. Alkolle temizlenirse hemen geri takılmamalı, kuruması beklenmelidir.

RAM Soğutucu Nedir?

Bilgisayarda yapılan işlemler çoğaldıkça RAM bellekler de bu işlemlerin çoğalmasıyla doğru orantılı olarak daha fazla ısınmaktadır. Bu durum bilgisayarda olumsuz etkiler yaratabilir ve performans kaybı yaşatabilir. RAM soğutucular ise bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. RAM soğutucular, belleğin ısısını optimum seviyede tutarak fazla ısınmayı engellemektedir.

Tavsiye Yazı: Güvenlik Duvarı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımda elimden geldiğince RAM nedir , RAM ne işe yarar sorularına cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı unutmayın.

11 Comments
 1. Avatar
  • Nisanur Demirci
 2. Avatar
  • Nisanur Demirci
   • Avatar
    • Nisanur Demirci
     • Avatar
   • Avatar
    • Nisanur Demirci
 3. Avatar
  • Nisanur Demirci

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir