Ötrofikasyon Nedir? Ötrofikasyon Nasıl Oluşur?

ötrofikasyon nedir

Ötrofikasyon özellikle çevre mühendislerinin çok sık duyduğu, göllerdeki madde üretimi ile alakalı bir terimdir. Ötrofikasyon olayının meydana gelmesi su kaynaklarının kalitesini ciddi şekilde etkiler. Bu yazımda ötrofikasyon nedir, ötrofikasyon nasıl oluşur gibi sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

Ötrofikasyon Nedir?

Başta göl olmak üzere büyük su ekosistemlerinde, çeşitli sebeplerden dolayı besin miktarında büyük oranda artış meydana gelebilir. Besin miktarındaki bu artışla doğru orantılı olarak göldeki alg ve plankton sayısının da artış göstermesine ötrofikasyon denir. Ötrofikasyon sonucunda göldeki oksijen seviyesi hızla azalır. Bu da göl ekosisteminin zamanla yok olmasına neden olur.

Ötrofikasyon Çeşitleri

Ötrofikasyon oluşumuna göre 2 başlık altında incelenir:

  • Doğal ötrofikasyon
  • Yapay ötrofikasyon

Doğal Ötrofikasyon

Doğal olaylardan dolayı meydana gelen ötrofikasyon çeşididir. Gölün üzerinde organizmaların ölümleri sonucu vücut artıklarının birikmesi, yağmur suyu, boş arazilerden göle gelen sular, aşınan kayaların gölde birikmesi, bitki polenleri ve daha birçok doğal sebepten dolayı meydana gelir.

Yapay Ötrofikasyon

Her ne kadar doğal ötrofikasyon diye bir şey olsa da, günümüzde büyük sularda görülen ötrofikasyonların çoğu yapay ötrofikasyondur. Yapay ötrofikasyon insan aktiviteleri sonucu oluşur. Endüstriyel atıklar, evsel atıklar, kanalizasyon atıkları, yanlış arazi kullanımı gibi sebepler yapay ötrofikasyonu meydana getiren başlıca sebeplerdir. Yapay ötrofikasyon çeşitli kaynaklarda kültürel ötrofikasyon olarak da geçmektedir.

Ötrofikasyon Nasıl Oluşur?

Ötrofikasyon nedir yazıma bir diğer merak edilen konu olan ötrofikasyonun oluşumu ile devam etmek istiyorum.

Yaşlı su ekosistemlerinde ötrofikasyon görülme ihtimali daha fazladır. Bu tarz su ekosistemlerinde azot, fosfat gibi besin maddeleri yavaş yavaş artış gösterir. Besin maddelerindeki artış göl ekosisteminin üretkenliğini de artırır. Göldeki besin miktarındaki artıştan dolayı su yüzeyinde biriken alg ve diğer organizmalar güneş ışığının su altına geçmesini engeller. Bu yüzden oksijen emilimi gerçekleşmez ve su altı ekosistemi yavaş yavaş yok olur. Özellikle fosfattan dolayı ortaya çıkan ötrofikasyon, fosfat kirlenmesi olarak da adlandırılır.

Ötrofikasyon Sonuçları

Ötrofikasyonun meydana getirdiği sonuçlar şu şekildedir:

  • Göldeki canlı türü çeşitliliği azalır
  • Alg ve plankton sayısı artar
  • Çoğalan ipliksi algler balıkların solungaçlarını tıkayarak ölmelerine sebep olur
  • Suyun berraklığı azalır, bulanıklık artar
  • Göl zamanla bataklığa dönüşür
  • Anaerobik şartlar oluşur
  • Suyun ışık geçirgenliğinde azalır

Tavsiye Yazı: Akifer Nedir?

Bu yazımda ötrofikasyon nedir sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir