ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Nasıl Yapılır?

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 1 ay önce ÖSYM Ais’e girdiğimde fotoğraf bilgilerimin altında; “fotoğrafınızın geçerlilik süresi dolmuştur” şeklinde bir uyarı olduğunu gördüm. En son üniversite sınavına girerken ÖSYM fotoğrafı çektirmiştim. Yaklaşık 4 senedir aynı fotoğrafı kullanıyordum. Fakat 1 ay önce artık bu fotoğrafı değiştirme vaktimin geldiğini anladım. Hemen ÖSYM fotoğraf değiştirme nasıl yapılır diye bir araştırmaya giriştim ve 2 hafta önce sınavımın olmadığı bir gün ÖSYM fotoğrafımı değiştirdim. Bu yazımda sizlere ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemi nasıl yapılır elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme 2020

ösym fotoğraf değiştirme

Öncelikle ÖSYM fotoğraf değiştirme işlemine ihtiyaç duyup duymadığınızı anlamanız lazım. Bunun için ÖSYM Aday İşlemleri sayfasına giriş yapıp soldaki menüden fotoğraf bilgilerini seçmelisiniz. Fotoğrafınızın altında ”fotoğraf geçerlilik süresi dolmuştur” ya da ”fotoğrafınız onaylanmamıştır” şeklinde bir uyarı varsa fotoğrafınızı güncellemeniz gerekmektedir. ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemini yapmadan hiçbir ÖSYM sınavına başvuramazsınız. Fakat bunların yerine ”fotoğrafınız onaylanmıştır” şeklinde bir yazı yazıyorsa herhangi bir değişilik yapmanıza gerek yoktur.

Bu durumda yapmanız gereken şey şehrinizde bulunan en yakın ÖSYM merkezine giderek fotoğraf değiştirme başvurusunda bulunmak olacaktır. Bu taleple gittiğinizde dakikalar içinde ÖSYM fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz. Genelde liselerin çoğu ÖSYM başvuru merkezi olarak da hizmet veriyor. Evinize en yakın liseye gidip bu işlemi halledebilirsiniz. Ben kendi fotoğrafımı evimizin yakınında bulunan mezun olduğum lisede değiştirdim. Liseye gitmem, fotoğrafımı değiştirmem yaklaşık 15 dakika sürdü. Eğer kimse yoksa fotoğrafınızı hızlıca, sıra beklemeden değiştirebilirsiniz.

ÖSYM fotoğraf değişikliği için yanınızda sadece kimliğinizi götürmeniz yeterli olacaktır. Önceden çektirdiğiniz vesikalık fotoğraf vb. götürmenize hiç gerek yok. Gittiğiniz ÖSYM başvuru merkezindeki yetkililer fotoğrafınızı çekip yüklüyorlar.

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Ücretli mi?

Hayır hiçbir şekilde ücretli değil. En yakın ÖSYM merkezinden ücretsiz şekilde fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz. Ben de ücret ödemeden fotoğrafımı değiştirdim.

Çektirilen bütün fotoğraflar ÖSYM tarafından incelenmektedir. Fotoğrafınız eğer şartları sağlamıyorsa çektirdikten sonra altında fotoğrafınız onaylanmamıştır uyarısını görebilirsiniz. Böyle bir durumda tekrar ÖSYM başvuru merkezine giderek fotoğraf çektirmeniz gerekmektedir. Çektirdiğiniz fotoğraflar onaylanırsa 50 ay boyunca geçerliliğini koruyor. Yani 50 ay boyunca tekrar fotoğrafınızı değiştirmeniz gerekmiyor.

ÖSYM Başvuru Merkezleri 2020

Aşağıdaki PDF’ten şehrinizdeki ÖSYM başvuru merkezlerini görebilirsiniz. Herhangi bir başvuru merkezine gidip ÖSYM fotoğraf değiştirme işleminizi dakikalar içinde halledebilirsiniz.

ösym-başvuru-merkezleri-2020

Tavsiye Yazı: KPSS Kaynak Önerileri

Bu yazımda ÖSYM fotoğrafı nasıl değiştirilir sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Eğer herhangi bir ÖSYM sınavına başvuracaksanız başvurmadan önce fotoğrafınız güncel değilse mutlaka güncelleyin. Ayrıca soru ve görüşlerinizi yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir