Metalurji ve Malzeme Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

Metalurji ve Malzeme Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

Metalurji ve malzeme mühendisliği, neredeyse bütün mühendislik dallarından bir parça bünyesinde bulunduran önemli bir mühendislik dalıdır. Durum böyle olunca metalurji ve malzeme mühendisleri, diğer mühendislik dallarıyla ortak dil konuşmak ve iş hayatındaki süreci daha iyi yönetebilmek için birtakım programlar öğrenmek durumundadırlar. Ayrıca mühendislik programlarını bilmek iş başvuru ve değerlendirme sürecinde çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bu yazımda sizlere metalurji ve malzeme mühendislerinin bilmesi gereken programlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Ofis Programları

ofis programları

Metalurji ve malzeme mühendislerinin bilmesi gereken programlar denildiğinde akla ilk olarak ofis programları gelmektedir. Bu programlar işi düzene soktuğu kadar kullanıcıya da büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Ofis programları 3 ana başlıkta incelenmektedir:

 • Microsoft Word
 • Microsoft Excell
 • Microsoft PowerPoint

Microsoft Word

Microsoft Word programı ile metinler, raporlar ve bildiri gibi evraklar kolayca yazılmaktadır. Bunun yanında Microsoft Word ortamına sınırsız resim, video, grafik ve şekiller eklenebilmektedir.

Özellikle metalurji ve malzeme mühendislerinin sıklıkla görev yaptıkları kalite kontrol mühendisliği, proses mühendisliği ve metot mühendisliği dallarında rapor hazırlama yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu raporlar Microsoft Word programı ile hazırlanmaktadır.

Microsoft Excel

Microsoft Excell programı yardımıyla verilerin depolanması, düzenlenmesi ve işlenmesi işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu program ile depolanan verilerin çizelgeleri ve bu verilerin çizgi, nokta veya pasta grafikleri de oluşturulmaktadır. Ayrıca Microsoft Excell, veriler üzerinden matematiksel işlemler yapılabilme imkanı da sunmaktadır.

Microsoft PowerPoint

Microsoft PowerPoint, herhangi bir konu hakkında sunum hazırlanmasını sağlayan bir ofis programıdır. Kullanıcısına çok sayıda şablonlar, stiller ve tasarımlar sunan Microsoft PowerPoint, kullanıcıya görsel bakımdan etkili sunumlar hazırlama imkanı vermektedir

Mühendisler, bulundukları toplantılarda ya da kurula sunulacak yeni projelerinde sunumlarını Microsoft PowerPoint üzerinden hazırlayıp sunmaktadır. Bu yüzden Microsoft PowerPoint programı, metalurji ve malzeme mühendislerinin bilmesi gereken programların başında gelmektedir.

CAD ( Computer Aided Design) Programları

Bilgisayar ortamında ürünlerin 2D ve 3D tasarımının ve çoklu ürün parçalarının montajlandığı bilgisayar programlarına CAD programları denmektedir. CAD programlarının Türkçe açılımı bilgisayar destekli tasarım olarak geçmektedir.

Makina mühendisleri kadar CAD programına hakim olamasa bile metalurji ve malzeme mühendisleri de piyasada sıklıkla kullanılan CAD programlarını bilmelidir. Bu durum kendisi ve işletme açısından oldukça önemlidir. Ayrıca işe alım sürecinde kişilerin bildikleri programlar, onlara avantaj sağlamaktadır. CAD programları üç ayrı başlık altında incelenebilir.

 • AutoCAD
 • Solidworks
 • CATIA

AutoCAD

Bir metalurji ve malzeme mühendisi tarafından AutoCAD programının bilinmesi oldukça önemlidir. Fakat AutoCAD programı diğer CAD programlarına nazaran daha manuel bir programdır. Manuel olması, otomatik vites bir araba ile manuel vites bir arabanın farklılığı ile anlatılabilir. Tasarımın her aşamasında komutlar kullanıcın elinde olduğundan programda otomatik komutları bulunmamaktadır.

Bir metalurji ve malzeme mühendisi AutoCAD programı ile teknik resim kurallarını uygulayarak bir parçanın üç görünüşünü çizebilmektedir. Ayrıca 2 boyutlu döküm montaj tasarımı ve kaynaklı imalat tasarımı da yapabilmektedir. Bunun yanında işletmenin talepleri doğrultusunda kroki tarzı çizimler de yapabilmesi ek avantaj sunmaktadır.

Solidworks

3 boyutlu bir CAD programı olarak karşımıza çıkan Solidworks programı, bir metalurji ve malzeme mühendisinin bilmesi gereken programların en başında gelmektedir. Bu program ile tasarlanacak olan parçaların 3 boyutlu katı modellemesinin yanı sıra montaj, mekanik-termal analizini ve simülasyonunu da yapılması mümkündür.

Metalurji ve malzeme mühendisleri Solidworks sayesinde 3 boyutlu döküm montaj ve kaynaklı imalat montajının katı modellemesini oluşturabilmektedir. Ayrıca bu program, tasarlanan parçanın maruz kalacağı yükleri bilinirse çalışma esnasındaki termal ve mekanik analizlerinin yapılmasına imkan sunar. Ek olarak montaj resimlerinin de hareketi sağlanarak simülasyonu sağlanabilir.

CATIA

Solidworks gibi 3 boyutlu CAD programlarından biri olan CATIA, aynı zamanda CAM programı olma niteliği ile ön plana çıkmaktadır. CAM açılımı ise Computer Aided Manufacturing olup Türkçe’ye Bilgisayar Destekli İmalat olarak geçmiştir. CATIA programı, kullanıcısına katılaştırdığı modelin CNC dik işleme(CNC freze) ya da CNC yan işleme (CNC torna) tezgahlarında ürünün, kesici takımlar yardımı ile işlenmesinin simülasyonunu yapmaktadır.

CATIA programının CAM özelliğinin bulunması, bu programın metalurji ve malzeme mühendislerinin bilmesi gereken programlardan biri yapmaktadır. Bu program, metalurji ve malzeme mühendislerinin kesici takımlar hakkında bilgi sahibi olmasını ve yeri geldiğinde makina mühendisleri ile anlaşabilmesini de sağlamaktadır.

Diğer Yazılımlar

Bazı yazılımlar özel maksatlı olarak metalurji ve malzeme mühendislerine hizmet vermektedir.

 • ANSYS Workbench
 • CES Selector

ANSYS Workbench

CAE programlarından biri olan Ansys Workbench, içerisinde onlarca modül bulunduran bilgisayar destekli analiz programıdır. CAE açılımı Computer Aided Engineering olarak geçer ve Türkçe’de bilgisayar destekli mühendislik olarak bilinmektedir.

Metalurji ve malzeme mühendislerinin bilmesi gereken programlardan biri olan ANSYS workbench programıyla; mekanik analiz, termal analiz, akışkan analizi, manyetik analiz, elektriksel analiz, titreşim analizi ve çarpışma-momentum analizleri yapılmaktadır. Bunların yanı sıra simülasyonlar da yapma imkanı sunmaktadır.

CES Selector

Yeni bir ürünün tasarımı yapılırken hangi malzemeden üretileceği konusu çok titiz bir çalışma gerektirmektedir ve bu işi metalurji ve malzeme mühendisleri yapmaktadır. Malzeme seçimi ve tasarımı ile uğraşan metalurji ve malzeme mühendisleri için CES Selector programı çok önemli bir yere sahiplik etmektedir.

CES Selector programı ile malzeme seçimi metodolojisinde kullanılacak Ashby diyagramı oluşturulabilir. Ayrıca Ashby diyagramlarında kullanılan performans indislerinin türetilmesi zaman alsa da CES Selector programı ile istenilen indisler saniyeler içerisinde türetilebilir. Bu programın ek bir faydası ise içerisinde bulunan zengin malzeme datasıdır. Bu data sayesinde on binlerce mühendislik malzemesinin onlarca özelliğine (fiziksel, kimyasal, mekanik özellikler gibi) bir tık ile ulaşılabilmek mümkündür.

Tavsiye Yazı: Bir mühendis kendini nasıl geliştirir?

Bu yazımda sizleri metalurji ve malzeme mühendislerinin bilmesi gereken programlar hakkında bilgilendirmeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

8 Comments
 1. Avatar
  • Salih Bilgin
  • Avatar
 2. Avatar
 3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir