Endüstri Mühendisliği Maaşları | Devlet ve Özel Sektör

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri mühendisliği günümüz meslekleri arasında en geniş çalışma ortamına sahip olan mühendislik dallarından birisidir. İnsanın olduğu her yerde görev alabilecek olan endüstri mühendisleri, mobilyadan tutun da tekstile kadar birçok alanda çalışabilirler. Peki endüstri mühendisliği maaşları ve çalışma koşulları nelerdir bu yazımda bu sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri mühendisliği çalışma alanları devlet ve özel sektör olarak ikiye ayrılır. Bu iki sektör arasında seçim yaparken size sunulan fırsatları dikkatlice incelemenizi ve ona göre bir karar vermenizi öneririm.

Devlette Endüstri Mühendisliği Maaşları

Kamu kurumları maaş açısından yeni başlayan mühendisler için daha avantajlı bir iş yeri alanı olarak görülür. Bunun nedeni kamu kuruluşlarında çalışmaya yeni başlayan endüstri mühendislerinin 5100 TL civarında bir maaş almalarından kaynaklanır. Aynı zamanda alınan maaş miktarı çalışılan pozisyona göre değişmektedir.

Eğer kamuda uzman, yönetici, müfettiş, uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı gibi pozisyonlarda çalışıyorsanız alacağınız maaş miktarı da artacaktır. Maaş miktarı aynı zamanda yabancı dil, çocuk ve eş durumu, pozisyon gibi etkenlerin durumuna bağlı olarak da farklılıklar göstermektedir. Genelde çoğu kişi devlette yükselmenin olmadığını düşünür. Fakat sanılanın aksine devlette de yükselebilirsiniz. Kamuda da tıpkı özel sektörde olduğu gibi görevinizde yükselirseniz aldığınız maaş da artar. Devlette 10 sene çalışmış bir endüstri mühendisinin maaşı ortalama olarak 6000-7000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Devlette Endüstri Mühendisliği Çalışma Koşulları

Devlet kurumları, çalışma koşullarına göre özel sektörden daha rahattır diyebiliriz. Çünkü devlette mesai saatleriniz bellidir. Buna ek olarak hafta sonu 2 gün tatil yapma şansınız da vardır. Yıllık izinler konusunda da sıkıntı yaşama olasılığınız düşüktür. Mühendislerin devlet kurumlarını tercih etmelerinde ki başlıca sebepler bu yazdığım koşullardır diyebiliriz.

Özel Sektörde Endüstri Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde çalışmak isteyen mühendis adayları ilk başladıklarında ortalama 2700-3700 TL arası bir maaşla işe başlarlar. Normal şartlarda bir mühendisin alması gereken maaşın bu miktarların üstünde olması gerekirken bazı şirketler işe yeni başlayan mühendisleri asgari ücret seviyesinde olan maaşlarla çalıştırırlar. Yani özel sektörde çalışılacak şirkete göre alınan maaş miktarı değişmektedir. Aynı zamanda işe başlayacak mühendis adayının sertifikaları, bilgisayar programlarına yatkınlığı ve yabancı dil bilme durumu da alacağı maaşı artıracaktır.

Özel kurumlarda 5 yıl tecrübe sağlanırsa maaş miktarı 5000 TL ve üzerine çıkar. Aynı zamanda tüm üretim alanlarının beraber olduğu fabrikalarda maaş aralığı 4400-9500 TL arasında bir tutardır. Maaş miktarları arasındaki fark; iş tecrübesi, yabancı dil bilme durumu ve çalışılan pozisyona göre değişir.

Yeni başlayanlar için devlet maaşları her ne kadar daha iyi olsa da tecrübeli mühendisler genellikle özel sektörde varlıklarını gösterirler. Çünkü özel sektörde alınan verim arttıkça bu artışla doğru orantılı olarak maaş da artar. Aynı zamanda büyük şirketlerde tecrübeli endüstri mühendisi maaşları 9000-16000 TL arasında değişmektedir.

Özel Sektörde Endüstri Mühendisliği Çalışma Koşulları

Özel sektörde endüstri mühendisliği çalışma koşulları devlet kurumlarına göre daha zordur diyebiliriz. Bunun nedeni genel olarak özel kurumlarda haftada 6 gün çalışılmasıdır. Aynı zamanda mesai saatleri ne kadar belirli olsa da iş yoğunluğundan dolayı mesai saatlerini aşacak şekilde çalışmanız da gerekebilir. Bazı şirketler öğle yemeği, servis gibi hizmetler sunarken küçük şirketlerin çoğu bu hizmetleri çalışanlarına sağlayamazlar. Fakat devlet kurumlarında bu seçenekler her zaman vardır.

Tavsiye Yazı: Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Endüstri mühendisliği maaşları adlı yazımı bitirirken alacağınız maaş ne kadar önemli olsa da meslek seçimi yaparken maaş odaklı bir seçim yapmamanızı öneririm. Mesleğin gerektirdiği yeteneklere, çalışma alanlarına, okurken göreceğiniz derslere bakarak size en uygun mesleği seçmeye çalışın. Endüstri mühendisliği maaşları hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı unutmayın…

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir