Çevre Mühendisliği Maaşları | Devlet ve Özel Sektör

çevre mühendisliği maaşları

Çevre mühendisliği, insanlık ve doğa için en önemli mühendislik dallarından birisidir. Fakat bu kadar önemli olmasına rağmen ülkemizde ne yazık ki çoğu kişi tarafından bilinmez. Bu yazımda sizlere çevre mühendisliği maaşları hakkında bilgi vermek istiyorum. Devlette ve özel sektörde çevre mühendisi maaşı ne kadar sorusuna elimden geldiğince yanıt vereceğim.

Çevre Mühendisliği Maaşları

Diğer bölümlerde olduğu gibi çevre mühendisliği maaşlarını da devlet ve özel sektör olmak üzere iki başlık altında inceleyeceğiz. Fakat çevre mühendisi maaşları hakkında bilgi vermeden önce şu uyarıyı sizlere yapmak istiyorum. Meslek seçiminizi asla ama asla bir mesleğin maaşına bakarak yapmayın. Eğer hayalinizdeki meslekse, yıllar sonra o mesleği severek yapacağınızı düşünüyorsanız tercih edin. Maaş konusu her zaman sizin için ikinci planda olsun. Bu uyarıyı da yaptıktan sonra hadi gelin çevre mühendisliği maaşları ne kadar hep birlikte öğrenelim.

Özel Sektörde Çevre Mühendisliği Maaşları

Normal şartlar altında özel sektörde yeni başlayan bir çevre mühendisinin en az 4000-4500 TL maaş alması gerekir. Fakat piyasanın şartları, çok fazla işsiz mezunun olması gibi sebeplerden dolayı yeni mezun çevre mühendisleri özel sektörde asgari ücretle ya da onun az üstünde bir maaş ile çalışmaya başlarlar. Tabi bu dediğim herkes için geçerli değil sadece genel durumdan bahsediyorum. Yani asgari ücretin çok üstünde maaş ile işe başlayan çevre mühendisleri olduğu gibi ne yazık ki asgari ücretin altında işe başlayan çevre mühendisleri de var.

Özel sektörde alacağınız maaşı kendiniz belirlersiniz. Alanınızda ne kadar uzmansanız, üniversite okurken kendinizi ne kadar geliştirdiyseniz o kadar çok yüksek maaş ile işe başlama şansınız artar. Bunun yanı sıra tecrübe kazandıkça da maaşınız artacaktır. 5-6 senelik çevre mühendisleri ortalama olarak özel sektörde 5000 TL gibi bir maaş ile çalışırlar. Kısaca özel sektörde çevre mühendisliği maaşları bu şekildedir.

Özel Sektörde Çevre Mühendisliği Çalışma Koşulları

Özel sektörde çalışmak bölümünüz ne olursa olsun devlete göre daha zordur. Dolayısıyla bu zorluklar çevre mühendisleri için de geçerlidir. Genelde mesai saatlerinizi sabah 08.00 akşam 17.00 şeklindedir. İşin yoğunluğuna göre akşam mesaiye kalma ihtimaliniz de vardır. Eğer kurumsal bir firmada çalışıyorsanız haftada 1 gün izniniz, servisiniz, öğle yemeğiniz de maaşınıza ekstra olarak size sunulur. Fakat kurumsal ve büyük bir firmada çalışmıyorsanız bu saydıklarımdan bazıları ne yazık ki bazen olmayabiliyor.

Devlette Çevre Mühendisliği Maaşları

Kamuda çevre mühendisliği maaşları çalıştığınız kamu kuruluşuna göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ortalama olarak devlette çalışmaya yeni başlayan bir çevre mühendisi 5300 TL maaş alır. Bu maaş eş durumu, yabancı dil puanı, tecrübesi, aldığı görev ve daha birçok şeye bağlı olarak değişebilir. Birçok kişi devlette yükselmenin olmadığını söylese de tam aksine devlette de yükselme imkanınız var. Çalıştığınız kurumda düz mühendis olarak çalışırken müdürlüğe terfi ederseniz maaşınız da buna bağlı olarak artacaktır. Normal şartlar altında 10 sene boyunca devlette çalışan bir çevre mühendisi yaklaşık olarak 6300 TL maaş alır diyebiliriz.

Devlette Çevre Mühendisliği Çalışma Koşulları

Kamu kurumunda çevre mühendisliği çalışma koşulları özel sektöre göre çok daha iyidir. Hafta sonu cumartesi pazar 2 gün tatiliniz vardır. Onun dışında her resmi tatilde, dini ve milli bayramda siz de izin kullanırsınız. Yıllık izninizi kullanma konusunda da sıkıntı çıkmaz. Çalıştığınız kamu kuruluşuna bağlı olarak değişse de genelde sizi evinizin önünden alan bir servis ile işe gidip gelirsiniz. Ayrıca öğle yemeğini de ücretsiz ya da uygun fiyata kurumun yemekhanesinden yiyebilirsiniz. Mesai saatleriniz bellidir sabah 09.00 akşam 17.00 şeklinde çalışırsınız.

Şartlar olarak her ne kadar devlet güzel görünse bile devlete girmek bir hayli zordur. Devlette çevre mühendisi olarak çalışmak istiyorsanız KPSS’den en az 93 puan almanız gerekmektedir.

Tavsiye Yazı: İmalat Mühendisliği Maaşları

Bu yazımda çevre mühendisliği maaşları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Umarım devlette ve özel sektörde çevre mühendisi maaşı net şekilde anlaşılmıştır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir