CES Selector Nedir? CES Selector Ne İşe Yarar?

ces selector nedir

CES Selector programı, metalurji malzeme ve makine mühendislerinin tasarladıkları yeni üründe kullanılacak olan malzemeyi seçerken yardım aldıkları yazılımlar arasında ilk sırada gelmektedir. Bu yazımda elimden geldiğince CES Selector nedir sorusuna yanıt verip, bu program ile neler yapılabileceğinden bahsetmek istiyorum.

CES Selector Nedir?

CES Selector; tasarım, ürün geliştirme ve Ar-Ge mühendislerinin yaptıkları ürün tasarımında kullanılacak optimum(en uygun) özellikteki malzemenin seçilmesinde kullanılan programdır. Bu program aynı zamanda zengin malzeme veri tabanına sahiptir. Böylece kullanıcının binlerce malzemenin bilgilerine ulaşmasına olanak tanımış olur.

CES Selector Programının Tarihsel Gelişim Süreci

CES Selector, Granta Design adlı şirketin çıkartmış olduğu bir programdır. Granta Design şirketi, Cambridge Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden ayrılan Ashby diyagramlarının yaratıcısı Mike Ashby ve David Cebon tarafından 1994 yılında kurulmuştur. Ardından 1995-1999 yılları arasında dünyada bulunan malzemelerin verilerini derleyip bir malzeme kütüphanesi oluşturmuşlardır. 2000-2002 yıllarında kendi potansiyelini sektöre göstermeye başlamış olan Granta Design şirketi, ASM ve NASA gibi profesyonel topluluklardan büyük miktarda yatırım almıştır. 2003 yılına gelindiğinde ise ilk CES Selector versiyonu yayınlanmıştır. Daha sonra dünya çapında şirketler arasına girmeyi başaran Granta Design, ANSYS Inc. şirketi ile güçlerini birleştirmiştir.

ces selector nedir

CES Selector Ne İşe Yarar?

CES Selector yalnızca malzeme seçimi için kullanılmaz. Bunun yanında çeşitli işlemlerin de yapılabildiği geniş kapsamlı bir programdır. Bu işlemlerin bazılarını aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

 • İstenilen sınır değerlere göre en uygun malzeme seçimi
 • İstenilen özelliklerde Ashby diyagramı oluşturma
 • Tasarımda kullanılacak olan performans indislerinin türetilmesi
 • Birbirinden farklı onlarca malzemeyi aynı anda karşılaştırma
 • Malzemelerin; mekanik, elektriksel, optik, termal, fiziksel, korozyon, akustik, kimyasal özelliklerinin yanı sıra üretim maliyeti, kg başına fiyat, üretim esnasında salınan karbondioksit miktarı, üretimde kullanılan su miktarı ve geri dönüştürülebilirlik gibi spesifik özelliklerin karşılaştırılması
 • Çevrimiçi dökümantasyon desteği(Malzeme seçimi ile ilgili ders notları, sunumlar vs.)
 • Sektörle alakalı birbirinden çeşit onlarca malzeme kütüphanesine erişim( Additive Manufacturing, Campus, MMPDS…)
 • Hibrit sentezleme modülü ile kompozit malzeme tasarımı
 • Herhangi bir malzemenin kendisine en yakın özellikteki alternatif malzemelerin bulunması
 • Sürekli güncellenen zengin malzeme datası ile malzeme dünyasındaki her gelişmeyi yakından takip etme
 • Malzemelerin tedarikçilerine erişim

Tavsiye Yazı: Süper Alaşımlar Nedir? Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Bu yazımda elimden geldiğince CES Selector nedir sorusuna cevap verip bu program ile neler yapılabileceğinden bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir