Bayer Prosesi Nedir? Bayer Prosesi Aşamaları

Bayer prosesi nedir

Alüminyum alaşımlar günümüzde demir dışı alaşımlar arasında en çok kullanılan alaşımlardır. Alüminyum alaşımları özellikle havacılık alanında vazgeçilmez yapan özelliği, hafiflikle beraber bize sunduğu yüksek mukavemet değeridir. Hayatımızı kolaylaştıran ve birçok alanda kullanılan alüminyumun, doğadan önümüze gelene kadar birbiri ardınca proses zincirleri mevcuttur. Alüminyumun ilk üretim prosesi bayer prosesidir. Bu yazımda bayer prosesi nedir sorusuna cevap verip bayer prosesi aşamaları hakkında sizleri bilgilendireceğim.

Bayer Prosesi Nedir?

Bayer prosesi nedir sorusuna geçmeden önce bayer prosesinin tarihi hakkında küçük bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Bayer prosesi ilk olarak 1887 yılında Avusturyalı Karl Josef Bayer tarafından bulunmuş ve patenti alınmıştır.

alümina eldesi

Bayer prosesi nedir sorusunun cevabına gelecek olursak da şu cevabı verebiliriz.

Çoğu metal gibi alüminyum da doğada saf halde bulunmamaktadır. Alüminyumun üretimi için ilk önce alümina diye isimlendirilen alüminyum oksitin elde edilmesi gereklidir. Alümina ise doğada boksit adı verilen alüminyum oksit ve hidroksitlerin karışımı halinde bulunan bir cevherin rafine edilmesiyle üretilmektedir. Boksit cevherinden alümina üretimine kadar yapılan kimyasal işlemlere ve bu süre zarfına bayer prosesi denir.

Bayer prosesi sonucu üretilen alümina, daha sonra Hall–Héroult prosesi dahilinde birtakım işlemlerden geçerek saf alüminyum halini alır.

Bayer prosesi nedir sorusunu cevapladıktan sonra sizlere aşamalarından bahsetmek istiyorum.

Bayer Prosesi Aşamaları

Boksit cevherinden alümina eldesinin serüveni üç aşamada gerçekleşmektedir.

Bayer Prosesi Aşamaları
Boksit cevheri

1.Aşama: Boksit cevheri %30 NaOH içeren otoklav fırınında 150-230 °C sıcaklık ve 4-30 atm basınç altında çözeltiye alma işlemine tabii tutulur. Bu işlemin diğer bir adı ise liç edilmektir. Liç, hidrometalurjik olarak cevher zenginleştirme işlemlerinden biridir. Liç edilme işlemi sonrasında çözeltide çözünemeyen Fe2O3, SiO2 ve TiO2 gibi oksitler tankın tabanında birikir.

bayer prosesi nedir
Alüminanın NaOH ile çözeltiye alınması

2.Aşama: Birinci aşamada tabana biriken atık oksitler temizlendikten sonra sodyum alüminat (NaAl(OH)4) içeren çözelti daha büyük bir tanka alınarak soğuması beklenir. Soğuma gerçekleştiğinde sodyum alüminat bozunur ve bozunma sonucunda alüminyum hidroksit ve sodyum hikroksit açığa çıkar. Alüminyum hidroksit, tankın tabanında çökelti şeklinde bulunur.

Bayer prosesi nedir

3.Aşama: İkinci aşamada sodyum alüminatın bozunmasıyla ortaya çıkan ürünlerden biri olan alüminyum hidroksit, 1000 °C sıcaklığa kadar ısıtılarak kalsinasyon işlemine tabii tutulur. Alüminyum hidroksit, kalsinasyon işlemiyle kimyasal olarak parçalanır ve alümina elde edilmiş olur.

Bayer prosesi nedir

Tavsiye Yazı: Toz Metalurjisi Nedir? Toz Metalurjisi Üretim Aşamaları

Bu yazımda bayer prosesi nedir sorusuna elimden geldiğince cevap verip devamında bayer prosesi aşamaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir