Viskozite Nedir? Viskozite Birimi Nedir?

Viskozite nedir

Viskozite tıptan mühendisliğe kadar birçok farklı alanda karşımıza çıkan çok önemli bir terimdir. Özellikle makine ve inşaat mühendislerinin viskozite hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Bu yazımda viskozite nedir sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermek ve sizlere viskozitenin birimlerinden bahsetmek istiyorum.

Viskozite Nedir?

Viskozitenin diğer adı akmazlıktır. Aslında akmazlık kelimesi bile viskozitenin ne olduğu hakkında bize ipucu vermektedir. Akışkan maddelerin yüzey geriliminin etkisi altında akmaya karşı gösterdikleri iç dirence viskozite denir. Viskozitesi yüksek olan akışkan maddelere ağdalı akışkanlar da denilmektedir. Viskozite kavramının kafanızda daha iyi oturması için viskozite nedir sorusuna bir örnekle cevap vermek istiyorum.

Bir elinizde bir şişe bal, diğer elinizde ise bir şişe su tuttuğunuzu düşünün. İkisinin de kapağını açıp dökmeye başlayın. Suyun hemen dökülürken balın ağır ağır döküldüğünü göreceksiniz. Balın akmaya karşı gösterdiği direnç, suyun gösterdiği dirençten daha fazladır. Dolayısıyla balın viskozitesi, suyun viskozitesinden yüksektir diyebiliriz.

Viskozite Çeşitleri

Dinamik viskozite ve kinematik viskozite olmak üzere iki çeşit viskozite vardır.

Dinamik Viskozite Nedir?

Akışkan maddelerin kayma kuvvetine karşı gösterdiği dirence dinamik viskozite adı verilir. Kayma gerilmesinin, kayma oranına bölünmesi ile elde edilir. Diğer adı mutlak viskozitedir. Dinamik viskozite özelliğini gösteren akışkanlara Newton Akışkanları da denilmektedir.

Kinematik Viskozite Nedir?

Dinamik viskozitenin, akışkan maddenin yoğunluğuna bölünmesiyle elde edilir. Genellikle Newton akışkanlarında meydana gelir.

Viskozite nedir, viskozite çeşitleri nelerdir sorularına cevap verdik. Gelin biraz da viskozite birimi hakkında konuşalım.

Viskozite Birimi

Viskozite kuvvet ile zamanın çarpımının alana bölünmesiyle elde edilir. Viskozitenin birimini de dinamik ve kinematik viskozite olarak iki başlık altında inceleyeceğiz.

  • Dinamik viskozitenin birimi: μ sembolü ile gösterilir. Birimi Pa.s’dir. Bu da 1 kg/m.s’ye denktir. Dinamik viskozite poise ile de ifade edilmektedir. 1 poise=0.1 Pa.s’dir. 1 centipoise ise 0.001 Pa·s ile eş değerdir.
  • Kinematik viskozitenin birimi: ν sembolü ile gösterilir. ν = μ / ρ’dir. Birimi stoke olarak ifade edilir. 1 Stoke = 1cm ²/saniye ‘dir. Dolayısıyla 1 Stoke = 0.0001m ²/saniye’dir.

Suyun Viskozitesi

Viskozite basınçla doğru orantılıdır. Suyun üzerindeki basınç artarsa viskoziteleri de artar. Fakat basıncın suyun viskozitesi üzerindeki etkisi göz ardı edilebilecek kadar küçüktür. Suyun viskozitesi sıcaklık ile ters orantılıdır. Sıcaklık arttıkça suyun viskozitesi azalır, daha akışkan hale gelir. Sıcaklık 0 derecedeyken suyun viskozitesi 1.79 cP dir. Aynı koşullarda sıcaklık 100 dereceye çıkarılırsa suyun viskozitesi  0.28 cP’ye düşer.

Gazların Viskozitesi

Gazların viskozitesi de aynı suyun viskozitesinde olduğu gibi çok yüksek basınçlar dışında basınçtan etkilenmez. Fakat gazların viskozitesi sıcaklık ile doğru orantılıdır. Sıcaklık arttıkça gazların da viskozitesi artar. Gazlardaki akış tabakaları arasında momentum taşınımından doalyı difüzyon meydana gelir. Bu difüzyon da gazların viskozitesinin oluşmasına neden olur.

Sıvıların Viskozitesi

Sıvıların viskozitesi çok yüksek basınçlar dışında basınçtan etkilenmez. Sıcaklık arttıkça sıvıların viskozitesi azalır yani sıcaklıkla ters orantılıdır. Sıvılarda görülen dinamik viskozite, gazların dinamik viskozitesinden çok daha büyüktür.

Havanın Viskozitesi

Havanın viskozitesi aynı su ve gaz gibi sıcaklığa bağlıdır. Havanın viskozitesi 15.0 °C’de 1.78 × 10−5 kg/m.s dir.

Tavsiye Yazı: Dislokasyon Nedir?

Bu yazımda viskozite nedir sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Viskozite hakkında sorularınızı ve yazı hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir