Kompozisyon Nedir? Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Kompozisyon kavramıyla genelde ortaokul sıralarında tanışırız. Hocamızın verdiği kompozisyon yazma ödevini yapabilmek için yana yakıla araştırma yaparız. Bu yazımda kompozisyon nedir ve kompozisyon nasıl yazılır sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Eğer güzel bir kompozisyon yazmak istiyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Kompozisyon Nedir?

Kompozisyon Fransız kökenli bir sözcüktür. Birden fazla farklı malzemeyi bir araya getirme anlamına gelen kompozit kelimesinden türemiştir. Fakat bu yazıda kompozisyon nedir sorusuna edebiyat özelinde cevap vereceğiz.

Herhangi bir konu hakkındaki düşüncelerin, duyguların, görüşlerin bir ahenk bütünlüğü ve belirli kurallar çerçevesinde sözlü veya yazılı olarak ifade edilmesine kompozisyon denir. Kompozisyon tanımını en yalın haliyle bu şekilde yapabiliriz. Çoğu kişi kompozisyon yazabildiğini söyler fakat tanımda da bahsettiğim kompozisyon yazma kurallarına birçoğu uymaz. Güzel bir kompozisyon yazmak istiyorsak kompozisyon yazma kurallarına dikkat etmeliyiz.

Kompozisyon Türleri

Temel olarak sözlü ve yazılı olmak üzere 2 tür kompozisyon vardır.

Sözlü Kompozisyon

Fikirlerin, görüşlerin, hayallerin sözlü olarak bir araya getirilip aktarılmasına sözlü kompozisyon denir. Sözlü kompozisyonda başarılı olmak için iyi bir konuşmacı olmalıyız. Düzgün bir diksiyonla kendimizi net şekilde ifade edebilmeliyiz.

Sözlü Kompozisyon Örnekleri

 • Tartışma
 • Münazara
 • Açık oturum
 • Genel kurul
 • Forum
 • Kongre
 • Panel
 • Nutuk
 • Konferans

Sözlü kompozisyona örnek olarak gösterilebilir.

Yazılı Kompozisyon

Duygu, düşünce ve hayallerin yazı kanalıyla bir araya getirilip aktarılmasına yazılı kompozisyon denir. Giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere 3 ana bölümden oluşur.

Giriş

Kompozisyonda detaylı şekilde okuyucuya aktarılacak olan düşüncenin yalın haliyle paylaşıldığı kısımdır. Giriş bölümünde uzun açıklamalar yapılmaz ya da konu hakkında örnekler verilmez. Sadece kompozisyonda anlatılan düşünce belirtilir.

Gelişme

Giriş bölümünde açıklama yapılmaz sadece düşünce belirtilir demiştim. İşte bu düşünce hakkında uzun uzun açıklamaların yapıldığı, örneklerin verildiği kısım gelişme bölümüdür. Kompozisyonun en uzun parçasıdır. Gelişme bölümünde örnek verirken örneğin kelimesi kullanılmaz. Anlatılan konuya bağlı olarak gelişme bölümü 1 paragraftan daha uzun olabilir.

Sonuç

Sonuç kısmında kompozisyonda anlatılmak istenen ana düşünce yazılır. Aynı giriş bölümünde olduğu gibi sonuçta da detaya girilmez, kısa bir şekilde ana düşünce aktarılır.

Kompozisyon nedir, türleri nelerdir öğrendik. Gelin bir de kompozisyon nasıl yazılır sorusuna cevap arayalım.

Kompozisyon Nasıl Yazılır?

İyi bir kompozisyon yazmak için dikkat etmemiz gereken bazı önemli hususlar vardır:

 • Konu doğru seçilmeli
 • Başlık konuyla alakalı olmalı
 • Yazdığımız yazı okuyucuyu sıkmamalı
 • Kompozisyon yazarken anlamlı ve kurallı cümleler kullanılmalı
 • Sözcükler özenle seçilmiş olmalı
 • Sayfa düzeni kurallara uygun olmalı
 • Konuyla alakalı örnekler verilmiş olmalı
 • Kompozisyon gereksiz şekilde uzatılmamalı

Bunların dışında kompozisyon yazmaya başlamadan önce kafanızda bir taslak oluşturursanız kompozisyonunuzu daha planlı şekilde yazabilirsiniz.

Giriş Bölümü Nasıl Yazılır?

Giriş bölümünü yazarken şunu düşünün: Okuyucu giriş bölümünüzü okuduktan sonra kompozisyonunuzu okumaya devam etmeli. Yani giriş bölümünde en kısa ve net haliyle kompozisyonda anlatacağınız konudan, düşünceden bahsetmelisiniz. Giriş bölümünde yazdığınız kısa cümlelerle okuyucuyu etkilemeli, okuyucunun yazınızın devamını da okumasını sağlamalısınız.

Gelişme Bölümü Nasıl Yazılır?

Anlatmak istediğiniz düşünceyi uzun uzun anlatabileceğiniz kısım burası. Açıklamalar yaparak, örnekler vererek düşüncenizi karşı tarafa iletmelisiniz. Gelişme kısmında anlattığınız konunun detayına inebilirsiniz. Gelişme bölümünde fıkralara, alıntılara, örneklere yer vererek kompozisyonunuzu daha okunabilir hale getirebilirsiniz.

Sonuç Bölümü Nasıl Yazılır?

Giriş bölümünde düşüncenizden bahsettiniz. Gelişme bölümünde düşüncenizi uzun uzun okuyucuya anlattınız. Sonuç bölümünde ise ana fikirden bahsederek yazınıza etkileyici bir kapanış yapmalısınız. Aynı giriş bölümü gibi sonuç bölümünü de kısa tutmalısınız. Şunu asla unutmayın kapanış ne kadar güzel olursa yazınız okuyucunun aklında o kadar iyi yer eder.

Kompozisyon Sayfa Düzeni Nasıl Olmalıdır?

kompozisyon nasıl yazılır

Kompozisyon yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de sayfa düzenidir. Sayfa düzeniniz kurallara uygun olursa karşıdaki okuyucuya bu işi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterirsiniz.

 • Kompozisyonu beyaz, temiz ve çizgisiz bir a4 kağıdına yazmalıyız.
 • Sayfanın üstünden ve sol kısmından 3 cm, altından 2.5 cm ve sağ tarafından 1.5 cm boşluk bırakılmalıdır.
 • Kompozisyon başlığı yazının en üstüne ortalı bir şekilde yazılmalıdır.
 • Başlığın ya her kelimesi büyük harfle yazılmalı ya da kelimelerin baş harfi büyük yazılmalıdır.
 • Genelde öğrencilerin yaptığı en büyük hata başlık yazarken renkli kalem kullanmaktır. Unutmamalısınız ki bu bir ödev ya da öğretmeninizin derste tutturduğu not değil. O yüzden başlık da renkli kalemle yazılmamalıdır. Siyah kalem kullanılarak yazılmalıdır.
 • Paragraf başlarında mutlaka 1 cm içeri girerek başlamalısınız. Paragraf başları yazıya bakınca bu sayede kendini belli eder.
 • Kompozisyon kağıdınız buruşuk, kirli vb. olmamalıdır.

Kompozisyon sayfa düzeni genel olarak bu şekilde olmalıdır.

Kompozisyon Örnekleri

Son olarak sizlerle birkaç tane kompozisyon örneği paylaşmak istiyorum. Bu kompozisyon örnekleri yazacağınız kompozisyon hakkında size yol gösterici olacaktır.

kompozisyon örnekleri
384
kompozisyon nedir

Bu yazımda kompozisyon nedir, kompozisyon nasıl yazılır sorularına cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Ayrıca paylaştığım kompozisyon örnekleri ile kompozisyon yazmadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

One Comment
 1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir