Hiperstatiklik Derecesi Hesaplama | Hiperstatik Sistem Nedir?

hiperstatiklik derecesi hesaplama

İnşaat mühendislerinin birçok görevi vardır. Bunlardan birisi de sistemlerin taşıyabileceği yükü belirleyip buna uygun olarak tasarımlar yapmaktır. Bir sistemin üzerine gelen yükü taşıyıp taşıyamayacağına anlamak için birçok yöntemle o sistemi analiz edebiliriz. Fakat hangi yöntemi kullanırsanız kullanın ilk olarak yapmanız gereken şey sistemin hiperstatik mi izostatik mi olduğuna karar vermektir. Eğer sistem hiperstatikse hiperstatiklik derecesi belirlenir ve analize başlanır. Bu yazımda sizlere hiperstatiklik derecesi hesaplama hakkında bilgi vermek istiyorum.

Hiperstatiklik derecesi nasıl hesaplanır anlatmadan önce gelin hiperstatik ve izostatik sistem nedir hep birlikte öğrenelim.

Hiperstatik Sistem Nedir?

Sistemlerde dış etkilerden dolayı meydana gelen; mesnet reaksiyonu, yer değiştirme, deformasyon gibi etkiler izostatik sistemlerde denge denklemleri kullanılarak hesaplanabilir. Denge denklemlerini kullanarak bu etkileri hesaplayamadığımız sistemlere hiperstatik sistemler denir. Hiperstatik sistemler: Dıştan hiperstatik, içten hiperstatik ve hem dıştan hem içten hiperstatik sistemler olarak 3 şekilde tanımlanabilir. Hiperstatik sistemlerin hesabı:

  • Kuvvet metodu
  • Cross metodu
  • Açı metodu
  • Kani metodu

Kullanılarak yapılır.

İzostatik Sistem Nedir?

Sistemlerde dış etkilerden dolayı meydana gelen; mesnet reaksiyonu, yer değiştirme, deformasyon gibi etkilerin denge denklemleri ile hesabının yapılabildiği sistemlere izostatik sistemler denir.

İzostatik sistemler ve hiperstatik sistemler nedir öğrendik. Gelin şimdi de hiperstatiklik derecesi bulma işlemini öğrenelim.

Hiperstatiklik Derecesi Hesaplama

Hiperstatiklik derecesi birçok formül kullanılarak hesaplanabilir. Fakat ben en çok tercih ettiğim hiperstatiklik derecesi formülünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hiperstatiklik Derecesi Formülü

Hiperstatiklik derecesi, n=3m+r-3j formülü ile hesaplanır.

n: Hiperstatiklik derecesi, m: Çubuk elemanı sayısı, j: Düğüm noktası sayısı, r: Mesnet reaksiyonu sayısı anlamına gelmektedir.

Sistemin içten hiperstatiklik derecesi sayısını r-3 formülü ile hesaplarız. r mesnet reaksiyonu sayısıdır. Diyelim ki sistemde 7 adet mesnet reaksiyonu var ve n=3m+r-3j formülü ile hiperstatiklik derecesini 20 bulduk. O zaman 7-3=4 ve 20-4=16 olur. Yani sistem 16 derece dıştan, 4 derece içten olmak üzere 20. dereceden hiperstatiktir.

Tavsiye Yazı: Zemin Sıvılaşması Nedir?

Bu yazımda hiperstatiklik derecesi nasıl bulunur sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Hiperstatiklik derecesi hesaplama ile ilgili sorularınızı yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir