Diferansiyel Denklemler Ders Notları ve Çözümlü Sorular

Diferansiyel Denklemler Ders Notları ve Çözümlü Sorular

Diferansiyel denklemler, mühendislik öğrencilerinin genelde 2.sınıfta aldığı, ilk bakışta zor gelse de çalışıldıktan sonra aslında çok da zor olmadığı anlaşılan bir derstir. Bu yazımda sizlerle diferansiyel denklemler ders notları paylaşmak istiyorum. Fakat öncesinde bu ders hakkında biraz bilgi vereceğim.

Diferansiyel denklemler, mühendislik alanında önemli bir yere sahiptir. Mühendislik öğrencilerinin de zorlandığı bir ders olan diferansiyel denklemler, bir ya da daha fazla fonksiyonun türevlerini içermektedir. Yani içerisinde türevi alınmış bir fonksiyon varsa o denklem diferansiyel denklem olmaktadır. En basit haliyle bir x(t) fonksi­yonu, bu fonksiyonun türevi ve t değişkeni arasında bir bağıntı olarak tanımlanabilmektedir. Diferansiyel denklemlerde amaç türevi alınmış olan fonksiyonun ne olduğunu bulmaktır.

Aşağıda paylaştığım diferansiyel denklemler ders notları bir mühendislik öğrencisi tarafından özenle tutulmuş notlardır. Ayrıca içerisinde diferansiyel denklemler çözümlü sorular da yer almaktadır. Bu notlara dikkatli bir şekilde çalışırsanız dersi anlayacağınızı ve zorlanmadan geçeceğinizi düşünüyorum.

Taze Mühendis üzerinde paylaşılan ders notlarının bütün hakları tazemuhendis.net’e aittir. Kaynak belirtilerek dahi başka platformlarda paylaşılması, çoğaltılması, ticari olarak satılması kesinlikle yasaktır. Ücretsiz olarak her zaman bu sayfa üzerinden erişebilirsiniz.

Diferansiyel Denklemler Ders Notları

diferansiyel-denklemler-ders-notları

Tavsiye Yazı: Mühendislik İçin Matematik 2 Ders Notları

Diferansiyel denklemler ders notları ile ilgili her türlü soru ve görüşünüzü yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir