Atom Numarası Nedir? Kütle Numarası Nedir?

kütle numarası nedir

Atom numarası ve kütle numarası ortaokuldan itibaren sürekli duyduğumuz iki kavramdır. Her ne kadar aralarında çok temel bir fark olsa da bu iki terim, öğrenciler tarafından genellikle birbirine karıştırılır. Bu yazımda atom numarası nedir ve kütle numarası nedir sorularına elimden geldiğince cevap vermek istiyorum.

Atom Numarası Nedir?

Her insanın kendine ait bir kimliği vardır. İnsanları birbirinden ayırmak için bu kimliğe ihtiyaç duyulur. Atom numarası da atomların kimliğidir. Bir atomu diğer atomdan ayırmak amacıyla kullanılır. Atom numarasını proton sayısı belirler. Bir elementte bulunan proton sayısına atom numarası denir. Bu yüzden bazı kaynaklarda atom numarası, proton numarası olarak da karşımıza çıkabilir. Örnek vermek gerekirse hidrojenin atom numarası 1, oksijenin ise 8’dir. Bir elementin atom numarası element sembolünün sol alt köşesine yazılarak gösterilir.

Atom numarası = Proton sayısı şeklinde bir denklik yazabiliriz.

Atom Numarası Nasıl Bulunur?

Atom numarası nedir öğrendik. Gelin bir de atom numarası nasıl bulunur sorusuna cevap arayalım.

  • Bir elementin atom numarasını öğrenmek için ilk olarak periyodik cetvel edinmemiz gerekir. İnternetten veya kimya kitaplarınızdan periyodik cetvele rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  • Periyodik cetvelde elementler atom numaralarına göre sıralanır. Hangi elementin atom numarasını öğrenmek istiyorsanız onu periyodik cetvelde bulmalısınız.
  • Periyodik cetvelde elementin sembolünün sol üst köşesinde atom numarası yazar. Bu şekilde bir elementin atom numarasını öğrenebilirsiniz.
  • Ayrıca bir atomun kütle numarasını ve çekirdeğinde bulunan nötron sayısını biliyorsanız, kütle numarasından nötron sayısını çıkararak da atom numarasını bulabilirsiniz.

Kütle Numarası Nedir?

Atomları birbirinden ayırmak için kullandığımız bir diğer özellik de kütle numarasıdır. Bir atomun çekirdeğindeki nötron ve proton sayılarının toplamına kütle numarası denir. Elemente ait kütle numarası, element sembolünün sol üst köşesinde gösterilir.

Kütle numarası = proton+nötron şeklinde eşitlik yazabiliriz.

Kütle Numarası ve Atom Numarası Nereye Yazılır?

Ben de üniversite sınavında kimya çalışırken element sembolü üzerinden kütle ve atom numarası okumayı hep karıştırırdım. Kütle numarası nereye yazılır, atom numarası nereye yazılır diye kara kara düşünmemeniz için sizinle bir şablon paylaşmak istiyorum. Her element için aşağıda paylaştığım şablonu kullanabilirsiniz.

atom numarası nedir

Atom Numarası Hesaplama Örnekleri

Soru: Atom numarası 8 olan oksijen elementinin kütle numarası 16’dır. Bu bilgiler ışığında oksijen elementinin nötron sayısını bulunuz.

Çözüm: Atom numarası proton sayısına eşittir. Kütle numarası da proton sayısı ile nötron sayısının toplamıdır. Dolayısıyla 16-8=8 işleminden oksijene ait nötron sayısı 8 olarak bulunur.

Soru: Nötr haldeyken 20 elektrona sahip olan atomun, kütle numarası 30 olduğuna göre nötron ve proton sayıları kaçtır?

Çözüm: Nötr haldeki atomların proton sayısı elektron sayılarına eşittir. Dolayısıyla 20 protona sahiptir. Kütle numarası proton sayısı ile nötron sayısının toplamı olduğuna göre 30-20=10 olarak nötron sayısı da bulunur.

Bu yazımda atom numarası nedir ve kütle numarası nedir sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılanları, sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir