Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Organizmanın etkin gücü olan enerji, 21. yüzyılın en büyük sorunlarından birisi haline geldi. Teknolojinin gelişmesiyle artan enerji ihtiyacını karşılamak her geçen gün daha da zorlaşır oldu. Bu ve benzeri sebepler, yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacı ortaya çıkardı. Bu yazımda sizlere yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgi vermek istiyorum. Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir sorusuna geçmeden önce, yenilenebilir enerjinin ne olduğunu öğrenerek başlayalım.

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Dünyada devam etmekte olan birçok doğal süreç vardır. Sürekli devam eden doğal süreçlerden dolayı oluşan enerjiye yenilenebilir enerji denir. Diğer bir deyişle enerji kaynağından aldığımız enerji, kısa süre içerisinde doğal yollarla tekrar oluşabiliyorsa o enerji, yenilenebilir enerjidir.

Günümüzde ne yazık ki kullanılan enerji kaynaklarının yüzde sekseni fosil yakıtlardır. Fosil yakıtların yakın gelecekte tamamen tükenebilme ihtimali vardır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırırsak fosil yakıtlara olan bağımlılığı da azaltabiliriz. Peki bizim için bu kadar önemli olan yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir gelin hep birlikte öğrenelim.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

  • Güneş Enerjisi
  • Rüzgar Enerjisi
  • Hidroelektrik Enerjisi
  • Jeotermal Enerjisi
  • Biyokütle Enerjisi
  • Hidrojen Enerjisi
  • Dalga Enerjisi
  • Gelgit Enerjisi

Yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.

Güneş Enerjisi

Güneş demek yaşam demektir. Eğer güneş olmasaydı dünyamızda ve güneş sisteminde yer alan diğer gezegenlerde de yaşam olmazdı. Güneşten gelen ışınların, güneş enerjisi panelleri aracılığıyla enerjiye dönüştürülmesiyle güneş enerjisi oluşur. Özellikle yaz aylarında birçok evde güneş enerjisi kullanıldığını görebilirsiniz.

Rüzgar Enerjisi

Güneş, karaları ve denizleri aynı oranda ısıtamaz. Bu yüzden dünyamızda bir basınç farkı oluşur. Oluşan basınç farkları da rüzgarların oluşmasına yol açar. Rüzgarlardan elde edilen enerjiye rüzgar enerjisi denir. Günümüzde rüzgar enerjisi sayesinde, dünyadaki elektrik ihtiyacının yüzde ikisi karşılanmaktadır.

Hidroelektrik Enerjisi

Sera gazı salınımı yapmadığı için dünyaya zarar vermeyen, suyun akış hızından elde edilen enerjiye hidroelektrik enerjisi denir. Özellikle yüksek ve suyun akış hızının fazla olduğu yerlerde hidroelektrik enerjisi elde edilebilir .

Jeotermal Enerjisi

Jeotermalin kelime anlamına baktığımızda yer ısısı olduğunu görürüz. Doğa olayları ve yağışlar sonucunda jeotermal kaynaklar meydana gelir. Jeotermal kaynaklardan elde edilen enerjiye jeotermal enerjisi denir . Elektrik üretimi, mineral üretimi, ısıtma, soğutma gibi alanların dışında, turizm sektörüne de büyük katkı sağlar.

Biyokütle Enerjisi

Kaynağı en fazla olan enerji çeşidi biyokütle enerjisidir. Ormancılık ve ağaç artıkları, sanayi atıkları, biyokütle için özel olarak yetiştirilen tarım ürünleri, otlar, yosunlar, algler ve evlerden çıkan organik çöpler biyokütle enerjisi elde etmek için kullanılabilir. Biyokütle atıkları adını verdiğimiz bu atıkların yakılarak enerjiye dönüşmesiyle meydana gelir.

Hidrojen Enerjisi

Atmosferde bulunan sabit gazlardan olan hidrojenin, işlenmesi ile elde edilen enerj hidrojen enerjisidir. Ne yazık ki üretim zorluğundan dolayı günümüzde yaygın şekilde kullanılmamaktadır.

Dalga Enerjisi

Dünya yüzeyinin yüzde sekseni su ile kaplıdır. Dünyadaki tüm suların yüzde doksan yedisini de denizler oluşturmaktadır. Denizlerdeki dalgalanma hareketleri sayesinde elde edilen enerji dalga enerjisidir. Dalga jenaratörleri sayesinde dalgaların oluşması sırasında meydana gelen enerji, doğal ve sürdürülebilir şekilde kullanılabilir.

Gelgit Enerjisi

Günümüzde her ne kadar kullanılmasa bile gelgit enerjisi de yenilenebilir enerji kaynakları arasında gösterilebilir. Gelgit sırasında oluşan mekanik enerjinin, elektrik enerjisine dönüştürülmesi ile elde edilir.

Tavsiye Yazı : Kemik Zarı Nedir? Kemik Zarı Görevi

Gördüğünüz gibi birçok yenilenebilir enerji kaynağına sahibiz. Teknoloji geliştikçe yenilenebilir enerji kaynaklarının da kullanımın yaygınlaşacağını düşünüyorum. Hem doğa hem de insanlık için yenilenebilir enerji kaynakları kullanmak oldukça önemlidir. Bu yazımda yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir