Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler

Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler

Dizi sektörü artık öyle bir hal aldı ki neredeyse her gün yeni bir dizi başlıyor desek çok da yanlış olmaz. Önemli olan nokta ise bu kadar dizi içerisinde, kaliteli ve size hitap eden diziyi bulabilmek. Bu yazımda mühendislik, fizik, matematik gibi konulara ilgi duyanların izlemesi gereken dizilerden bahsedeceğim. Mühendislerin izlemesi gereken diziler listemde birbirinden kaliteli dizileri sizler için derledim.

Black Mirror

Mühendislerin izlemesi gereken diziler listeme artık efsane olmuş bir diziyle başlamak istiyorum : Black Mirror. Her bölümde farklı bir konu işlenen dizide, insanlığın en görkemli buluşları ve en karanlık içgüdüleri anlatılıyor. Mesela bir bölümde insanların kafasına takılan bir çip ile yaşadıkları her şeyi kayıt altına alabilmeleri anlatılırken, bir başka bölümde robotların dünyaya hakim olduğu bir evren gösteriliyor. Black Mirror’u eğer hala izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca Black Mirror’un Bandersnatch isimli interaktif bir filmi de var. Filmdeki olaylar sizin seçimlerinize göre gelişiyor. Onu da izleyebilirsiniz.

IMDB : 8.8

Love Death & Robots

Bu diziyi, en sade tabirle anlatacak olursam Black Mirror’un daha animasyonlu hali diyebilirim. Bir de her bölüm yaklaşık 15 dakika uzunluğunda. Bir oturuşta bütün sezonu izleyebilirsiniz. Özellikle bazı bölümleri o kadar güzeldi ki etkisinden uzun süre çıkamamıştım.

IMDB: 8.6

How to Sell Drugs Online (Fast)

Yabancı dizi denilince akla genelde İngiliz ya da Amerikan dizileri gelir. Fakat bu sefer bir Alman dizisi ile karşınızdayım.

Moritz Zimmermann ve Lenny Sander vakitlerinin çoğunu bilgisayar başında oyun oynayarak geçiren, yazılıma meraklı iki arkadaştır. Bir gün Moritz internetten online olarak uyuşturucu satışı yapabileceği e-ticaret sitesi kurmak ister. Lenny de bu fikre destek verince ikili kendini büyük bir maceranın içinde bulur.

Final Space

Gary Goodspeed, işlediği suç yüzünden bir uzay gemisinde hapis hayatı yaşamaktadır. Geminin yapay zekası ve Gary’e arkadaşlık etmesi için uzay gemisine koyulmuş robotlar dışında konuşacağı kimsesi yoktur. Gary’nin cezası 5 sene boyunca uzay gemisinde kalmak ve uzaydaki hasar görmüş uyduları tamir etmektir. Bir gün yine hasar gören uyduları tamir ederken tatlı mı tatlı, sevimli mi sevimli Mooncake ile karşılaşır. Mooncake tatlı olduğu kadar çok özel güçlere de sahiptir. Tabi böyle özel güçlere sahip olan bir yaratığın peşinde kötü adamlar olmazsa olmaz. Gary ile Mooncake’in tanışmasıyla macera başlıyor.

Altered Carbon

İnsan bilincinin depolanarak saklanabildiği, bu sayede de farklı farklı bedenlere aktarıldığı bir gelecek hayal edin. Eski bir mahkum olan Takashi Kovacs, yeni bir bedende tekrar hayata döndürülür. Özgürlüğünü kazanması için çözmesi gereken bir cinayet vardır.

IMDB : 8.1

Çernobil

Çernobil faciasını aranızda bilmeyen yoktur. 5 bölümlük bir mini dizi olan Çernobil, yaşanan her şeyi tüm gerçekliğiyle izleyiciye aktaran harika bir yapım. Dizide Çernobil faciasının nasıl meydana geldiğini, alınan önlemleri, sorumsuzlukları ve daha fazlasını göreceksiniz.

IMDB : 9.4

The I – Land

Hafızaları silinmiş bir halde, bilmedikleri bir adada gözünü açan bir grup yabancı, adaya nasıl geldiklerini ve adadan nasıl kurtulacaklarını çözmek zorundadır. Bunları yaparken bir yandan da hem adayla hem de birbirleriyle mücadele ederler.

The I – Land listedeki diğer filmler kadar iyi bir dizi değil. Ama ilginç konusu ile bence kendisini izlettiriyor. O yüzden canınız sıkılıyorsa, izleyecek bir şey bulamadıysanız The I – Land’a şans verebilirsiniz.

IMDB : 4.4

Rick And Morty

Dizide, Morty ve çılgın bilim adamı dedesi Rick’in maceraları anlatılıyor. Rick sürekli içki içen, deneyler yapan, uzayda yolculuğa çıkan birisidir. Bu yolculuklara torunu Morty ile birlikte çıkar. İkilinin başı beladan bir türlü kurtulamaz. Benim listedeki favori dizilerimden birisi Rick And Morty’dir. Neden böyle dediğimi diziye başlayınca siz de anlayacaksınız.

IMDB : 9.2

Da Vinci Demons

Tarihi gerçeklikten uzak olan ama olaya mühendislik ve Da Vinci’nin icatlarının anlatılması olarak baktığımızda, mühendislerin izlemesi gereken diziler listemize girmeye hak kazanan bir yapım. Dizide Da Vinci’nin çalkantılı hayatı ve gençlik dönemi anlatılıyor.

IMDB : 8.0

Fringe

Fringe dizisini zaten büyük çoğunluğunuz biliyorsunuzdur. Ama yine de bilmeyenler için konusundan biraz bahsedeyim. Hem de mühendisler için dizi önerisi yaptığımız bir listede, Fringe dizisine yer vermemek olmazdı.

FBI, Doğa üstü olayları çözmek için ekip oluşturur. Olaylar çözüldükçe bunların aslında doğa üstü olaylar değil de birtakım bilimsel gerçekliklere dayandığı görülür.

IMDB : 8.4

Silikon Vadisi

Silikon Vadisinde bir şirket kuran genç girişimcilerin, rekabetçi piyasadaki hayatta kalma çabası anlatılıyor dizide. Özellikle kendi işinizi kurmak gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle izlemelisiniz.

IMDB : 8.5

Inside No. 9

Her bölümü birbirinden bağımsız konu ve karaktere sahip olan dizide, bölümlerin bir ortak özelliği var : Bütün olaylar 9 numaralı bir evde ya da apartmanda geçmektedir. Tahmin ettiğiniz üzere dizinin adı da buradan gelmektedir. Dizide benim ilgimi çeken bir diğer nokta ise her bölümün sonunun şaşırtıcı şekilde bitmesi. Sürpriz sonlu dizileri seviyorsanız Inside No. 9 tam size göre.

IMDB : 8.5

Tavsiye Yazı: Mühendislerin İzlemesi Gereken Filmler

Bu yazımda mühendislerin ortak zevklerini düşünerek bir liste hazırlamaya çalıştım. Mühendislerin izlemesi gereken diziler listesinde olması gerektiğini düşündüğünüz ama benim yer vermediğim diziler varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir