Elinizden Düşüremeyeceğiniz Kitap Önerileri | En İyi 25 Kitap Önerisi

Kitap okumak; insanlara yeni bilgiler öğrettiği gibi çoğu zaman da okuyucunun, kitaptaki o uçsuz bucaksız dünyada yolculuk yapmasına olanak sağlar. Eğer sıkı bir kitap kurduysanız bu listeme kesinlikle göz atmalısınız. Her konuda birbirinden güzel kitapları sizler için derledim. İddia ediyorum kitap önerileri listemde, herkes kendisine hitap eden en az bir kitap bulacak.

İnsan Ne İle Yaşar? – Lev Tolstoy

İlk kitap önerisi İnsan Ne İle Yaşar. Özellikle hayatta kalmaya çalıştığımız şu günlerde bu kitaba ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Tolstoy’un yazdığı kitabın ana fikrinde insanlığın yaradılışı, yaşamın anlamı ve aslında yaşamın ne kadar değerli olduğu anlatılmakta . Tolstoy bu kitapta, hayatımızda bizlere nelerin yetmediğini anlattığı gibi insanların ne kadar doyumsuz olduğuna da değinmekte.

Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez

Suçu toplumlar hazırlar, şuçlular ise işler. Aslında kitabın en açıklayıcı özeti bu. Fakat biz yine de biraz daha detaya inelim.

Kitap, toplumlarda halen devam eden namus cinayetini konu alıyor. Herkesin bildiği halde kimsenin bir şey yapmadığı toplumsal cinayetleri; çok derin ve akıcı anlatımıyla bize sunan yazar, okuyucuları derinden etkiliyor. Kitabı okumaya başlayınca elinizden düşüremeyeceksiniz.

Metro – Dmitry Glukhovsky

Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035 olmak üzere üç kitaptan oluşan harika bir bilim kurgu serisi. Yazar Dmitry Glukhovsky tarafından kaleme alındı. Kitap, gelecekte yaşanan nükleer yıkım sonunda insanların metroda yaşamaya çalışmasını konu almakta.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

Kitap ilk kez Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı dönemde Türkçeye çevrildi. Atatürk’ün hayran olduğu bu kitap, o dönemde askeri okullar başta olmak üzere bütün okullara gönderildi. Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Atatürk’e göre yenilikçi bakış açısını ulaştırmak için oldukça önemliydi. Hatta o dönemde ülkemizde Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap olduğunu söyleyenler de var. Beyaz Zambaklar Ülkesinde, her meslekten insanın zor şartlara rağmen bir grup aydın önderliğinde, Finlandiya için yaptığı özgürlük savaşını bizlere anlatıyor.

Tanrılar Okulu – Stefano D’anno

Sıradaki kitap, felsefeyi sevenler için muhteşem bir öneri. Kitabı okurken gerçek ile hayalin aslında aynı şeyden ibaret olduğunu anlayacaksınız. Gerçek sandığımız her şeyin kendi hayallerimizin yansıması olduğunu öğreten bu kitabı okurken, derin düşüncelere dalacaksınız.

Hayvan Mezarlığı – Stephen King

Korku romanlarının bilinen en iyi kalemlerinden birisi olan Stephen King’in, tüylerinizi diken diken edecek bir kitabı ile karşınızdayım.

Doktor Louis ve ailesi yaşadıkları travmanın ardından yeni taşındıkları kasabada yaşamaya başlarlar. Louis’in amacı eşi, kızı, oğlu ve evcil hayvanı olan kedisiyle huzurlu bir yaşam sürmektir. Oturdukları evin karşısındaki yoldan sürekli tırların geçmesi orada birçok hayvanın ölmesine neden olmuştur ve bu durum hiç iç açıcı değildir. İhtiyar karşı komşuları ile yakınlık kuran Louis, kasabada değişik olaylara şahit olmaya başlar. İhtiyar Jud’un ölen hayvanlar için olan hayvan mezarlığını göstermesiyle işler değişir. Korku ve gerilimi iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız bu kitabı kesinlikle okumalısınız.

Bir Matematikçinin Savunması – G.H. Hardy

Matematiğe ilgisi olanların mutlaka okuması gereken bir kitap. Bu kitapta, “Matematik yalnızca araç mıdır?” sorusuna cevap bulacak, gerçek matematiğin mucizesini keşfedecek ve matematiğin ”yapmak” fiilinin üstünde olduğunu anlayacaksınız.

İskender – Elif Şafak

Kitap önerileri listeme Elif Şafak’ın İskender adlı eseri ile devam etmek istiyorum. Kitapta Londra’ya göç etmiş Türk kökenli göçmen bir aile üzerinden, göçmenlerin yaşadıkları zorluklar ve töre cinayeti ile yaşanan büyük acılar, sürükleyici şekilde anlatılıyor. Kadına şiddete değinen kitap aslında hayatın unuttuğumuz gerçeklerini gün yüzüne çıkarıyor. Elif Şafak’ın Tasavvufu da işleyerek anlattığı bu kitabı okumaya başlayınca elinizden düşüremeyeceksiniz.

Sıfırdan Bire – Peter Thiel

Girişimci bir ruha sahipseniz bu kitabı kesinlikle okumalısınız. Peter Thiel kendi hayat hikayesini eseri ile harmanlayıp, tecrübelerini katarak kitabını yazmış. Özellikle insanlardan sadece kendi seçtiği alanda ilerlemesi beklenen bu sisteme en güzel cevabı kitabıyla veren Thiel, içimizdeki bastırılmış yeteneklerimizi ortaya çıkarmamızı sağlıyor.

Türlerin Kökeni – Charles Darwin

Kitap önerileri içinde belki de en özeli, Türlerin Kökeni ile devam ediyorum. Bu kitapta kendinizi ve doğanın varoluşunu tekrar kavrayacaksınız. Hayatınıza farklı bir bakış açısı katmak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. 1859’dan bu yana pek çok basımı yayınlanan kitap, türlerin evrim teorisini anlatıyor ve okuyucusunu kendine hayran bırakıyor.

Gölgelerden Uzakta – Jason Wallace

Sıradaki kitap önerisi 1983 yılında Zimbabve’de yaşanan özgürlük mücadelesini ele alıyor. Konusu ırkçılık, politika, ahlak ve derebeylik üzerine geçen kitap, geçmişi günümüze oldukça güzel bir şekilde aktarıyor. Afrika’da ki siyahi halkın beyazlarla aynı haklara sahip olmasını gerektiğini çarpıcı şekilde vurgulayan bu kitaba hayran kalacaksınız.

Vakıf – Isaac Asimov

Galaktik İmparatorluk altın çağlarını yaşamaktadır ve kadim bir yönetimle yönetilmektedir. Ancak bir adamın bu düzenin çökeceği ve bozulacağı gerçeğini söylemeye cüret etmesiyle hikaye bir anda değişir.

Psikotarih uzmanı Hari Seldon, çöküşü geciktirmek için iki tane vakıf kurar. İmparatorluk çökmeye başlayınca vakıfların aslında yüklerinin Seldon’un biçtiğinden fazlası olmasıyla hikaye içinden çıkılamayacak bir hal alır. Geçmişi gelecekle harmanlayan bu muhteşem kitabı okumaya başladığınıza asla pişman olmayacaksınız.

Yabancı – Albert Camus

Sıradaki kitap önerisi işlediği suçtan çok, toplumun kalıplarına girmeyi reddeden ”yabancı” aracılığıyla 20. yüzyılın insanlığını anlatır. Yazar, genç kahramanının dış dünyaya koyduğu mesafe ve yabancılaşmasını okuyuculara güzel bir şekilde yansıtıyor.

Sineklerin Tanrısı – William Golding

William Golding’in 1954 yılında yazdığı alegorik bir romanla devam ermek istiyorum.

Kitapta olaylar, atom savaşı esnasında yola çıkan bir uçağın adaya düşmesi ve uçaktan canlı çıkan çocukların, adada mahsur kalması ile devam eder. Değişik yaşlardaki çocukları, adada cezbeden ilk şey kendilerine kurallar koyacak büyüklerin bulunmaması olur. Çocuklar barınak kurmak, ateş yakmak, avlanmak gibi işlerini yapmaya başlarlar. Bir taraftan da oyunlar oynarlar. Ancak belli bir süre sonra grup içi çatışmalar sonucu çocuklar, adadan kurtulmak isteyenler ve ada hayatının tadını çıkarmak isteyenler olarak gruplaşırlar.

Vahşi Zevkler – Lev Tolstoy

Kitap önerileri arasında belki de en sevdiklerimden olan Vahşi Zevkler felsefenin, etik ve ahlak konularına dayanmaktadır. Avcılık, üçkağıtçılık, yalancılık, pusu kurmak, güçlülerin zayıflara olan haksızlıkları, tuzaklar, entrikalar, savaşlar ve vejeteryanizm kitapta anlatılan konulardan bazıları. Pek çok alana değinen kitabı okumaya başladığınız zaman iç dünyanızdan birer parça bulacaksınız. Gerçekleri gün yüzüne aktaran bu kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz.

Harry Potter Serisi – J.K. Rowling

Eğer bir kitap önerileri listesi yapacaksanız, o listede mutlaka Harry Potter serisine de yer vermelisiniz. Her zaman dediğim gibi Harry Potter’ı sadece filmlerden tanıyanlar, mutlaka kitap serisini de okuyarak bu büyünün içinde kaybolmalıdır. İşte yedi kitaptan oluşan seri;

 • Harry Potter ve Felsefe Taşı
 • Harry Potter ve Sırlar Odası
 • Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
 • Harry Potter ve Ateş Kadehi
 • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 • Harry Potter ve Melez Prens
 • Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Ulusların Düşüşü – Daron Acemoğlu & James Robinson

Ulusların Düşüşü, tarih boyunca devletlerin politika ve ekonomi açısından gelişmelerini ele alan tartışma kitabıdır. Özellikle birbirine benzeyen devletler arasındaki büyük farkları detaylıca anlatan kitap, bu yönüyle de insanda bir hayli merak uyandırıyor.

Notre Dame’ın Kamburu – Victor Hugo

Notre Dame’ın Kamburu, Victor Hugo’nun başyapıtlarından diyebileceğimiz kitaplardan birisidir. Fransa Krallığı’nın karanlık dönemini anlatan hikayesiyle dünya klasiklerinin önde gelen kitaplarından. Paris mimarisini çokca betimleyen, dönemin tarihini sosyal ve politik açıdan oldukça iyi anlatan bu harika eseri okumadan geçmeyin.

İlahi Komedya – Dante Alighieri

İlahi Komedya 14.233 tane dizesiyle şiir dünyasının ‘en uzun şiiri’ olarak adını tarihe yazdırmıştır. Kitap, yazarın üç mekana yaptığı hayali seyahati anlatır. Cennet , araf ve cehennem.

10 Milyar – Stephen Emmott

Bu yüzyılın sonunda dünya nüfusunun on milyarı geçeceğini anlatan kitap bir nevi insanlığın dünyaya verdiği zarardan yakınıyor. Su, gıda yetersizliği ve doğa katliamına değinen kitap, özellikle çevre mühendisleri için harika bir kitap önerisi.

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalında günün birinde acıyı keşfeden küçük Zeze’nin öyküsü anlatılıyor. Jose Mauro’nun kitabı, Brezilya’nın Menas Gearis bölgesinde yaşayan yoksul ailenin küçük çocuğunun harika hayal gücünü konu alıyor. Haylazlıklarıyla sürekli başına bela alan Zeze, bir o kadar da iyi niyetli, hassas ve zeki bir çocuktur. Ailesinde yaşadığı zorlukların sonucunda küçük yaşta çocukluğunu yitirmek zorunda kalacaktır. Şeker Portakalı bence herkesin hayatında bir kere okuması gereken bir kitap.

Körlük – Jose Saramago

Bilinmeyen kentin, bilinmeyen ülkesinde arabasını süren kahramanımız, yeşil ışığı beklerken aniden kör olur. İlginç taraf kör olan kahramanımız karanlığa değil beyaz ışığa mahkum olur. Bu olayın arkasından körlük salgın gibi kente yayılır ve olaylar ilginçleşir.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

Ünlü roman yazarı Bay R. doğum gününde bir mektup alır. Mektubu gönderen kişinin bilgileri yoktur. Mektup oğlunun ölümü ile oldukça sarsılan bir anne tarafından yazılmıştır. Kadın anılarını anlatırken yazara olan aşkını da itiraf etmektedir. Acılar ve zorluklarla dolu gerçeğin bir mektuba nasıl sığdığını kitabı okuyunca derinden hissedeceksiniz.

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Amerika’nın güney bölgesinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuğun gözünden okuyacaksınız. Kitabın yalın ama çarpıcı dili eşitlik, adalet gibi kavramları yaşatarak anlatmakta.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

1940-1941 yılları arasında Hakikat Gazetesi altında Büyük Hikaye ismi ile yayınlanan, 1943 yılında ilk defa Remzi Kitabevi tarafından basılan muhteşem bir klasik. Tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz, okumaya başlayınca elinizden düşüremeyeceğiniz bir başyapıt.

Kürk Mantolu Madonna, Maris Puder ile Raif Efedinin sarsıcı aşk hikayesini anlatıyor. Raif Efendi, içe kapanık ve melankolik yapısıyla kendi hayatına yön verememiş bir kişiliktir. Yirmili yaşlarında gittiği Almanya’da sanat galerisindeki bir kadının otoportresi olan tabloya hayran olur ve platonik aşk yaşamaya başlar. Daha sonra tabloda resmi yapılan kadınla tanışır ve hikaye değişir.

Bonus Kitap Önerisi

 • Dönüşüm – Franz Kafka
 • Sol Ayağım – Christy Brown
 • Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini
 • Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang von Goethe
 • 1984 – George Orwell
 • Memleketimden İnsan Manzaraları – Nazım Hikmet
 • Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez
 • Acımak – Reşat Nuri Güntekin
 • Zorba – Nicos Kazancakis
 • Kelebek – Henri Chariere
 • Bir Çift Yürek – Marlo Morgan
 • Fadiş – Gülten Dayıoğlu
 • Kedi Beşiği – Kurt Vonnegut
 • Guguk Kuşu – Ken Kesey
 • Karamazov Kardeşler – Dostoyevski

TAVSİYE YAZI : Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler

Bu yazımda farklı farklı konularda, herkese uygun kitaplar önermek istedim. Eğer sizin de mutlaka okumalısınız dediğiniz ama benim kitap önerileri listemde yer vermediğim kitap tavsiyeleriniz varsa, yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir