Elektrik Elektronik Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

Elektrik Elektronik Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

Elektrik elektronik mühendisliği, dünyadaki en önemli mühendislik dallarından bir tanesidir. Ülkemizdeki hemen hemen tüm üniversitelerde elektrik elektronik mühendisliği eğitiminin verilmesi ve buradan mezun olanların piyasaya atılmasıyla, piyasadaki rekabet her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla bu rekabette öne çıkmak isteyenlerin diğer rakiplerinden farklı olması gerekiyor. Bu farklılıklardan biri ve belki de en önemlisi bu dalda kullanılan programlara hakim olmaktır. Elektrik elektronik mühendislerinin bilmesi gereken programlar nelermiş hadi gelin hep birlikte öğrenelim.

Ofis Programları

Yazıya ofis programlarıyla başlamak istiyorum çünkü ofis programları herhangi bir işletmede olmazsa olmazların en başında gelir. Mühendislerin yanı sıra birçok ofis çalışanın da mutlaka bilmesi gereken programlardır. Özellikle de Microsoft’un geliştirdiği Word, Excel, Powerpoint, Acces ve Visio gibi programlar oldukça önemlidir.

 • Microsoft Word: Gelişmiş bir kelime işleme programı olan Word ile döküman, tez, kitap vb. uygulamalarınızı hazırlayabilirsiniz.
 • Microsoft Excel: Elektronik tablolama programıdır. Karmaşık bilimsel dataların ve finansal tabloların analiz edilmesi, akademik problemlerin çözümü gibi birçok alanda kullanılan Excel, aynı zamanda günümüzde en çok tercih edilen hesaplama yazılımıdır.
 • Microsoft Powerpoint: Sunu tasarlama ve düzenleme yazılımıdır. Herhangi bir konu hakkında sunum hazırlamak için metin, resim, grafik veya tablolar gibi nesneler ekleyebileceğiniz gibi eklenen metin veya nesnelere efekt vererek hareketli sunumlar da hazırlayabilirsiniz.
 • Microsoft Access: Access, veri tabanı programıdır. Veri tabanı, bir konuyla ilgili verilerin kayıt edildiği bir kütüphane olarak da düşünülebilinir. Veri tabanı programları, veri tabanı denilen kütüphaneyi oluşturmak ve buradan istenilen bilgiyi istenildiği şekilde alıp kullanabilmeyi sağlar. Bu programa hakim olmak da yine sektörde işinize yarayabilir.
 • Microsoft Visio: Karmaşık bilgileri görselleştirme, araştırmaya ve iletişimde kullanmaya yardımcı olan bir vektörel çizim uygulamasıdır. Visio ile anlaşılması zor metin ve tabloları Visio diyagramlarına dönüştürerek anlaşılması daha kolay hale getirebilirsiniz.

Devre Tasarım ve Simülasyon Programları

Elektrik elektronik mühendisinin bilmesi gereken programlardan diğeri de devre tasarım ve simülasyon programlarıdır.

 • Matlab: En önemli mühendislik programlarından biridir. Günümüzde 500.000’den fazla farklı disiplinde kullanılmaktadır. Yapa sinir ağları, optimizasyon, görüntü işleme, veri elde etme, filtre tasarımı gibi araçları ile bizlere tasarım ve analiz ortamı sunar. Elektrik Elektronik Mühendisleri için gerekli olabilecek hesaplamaları ve görselleştirmeleri de yapabilen kullanışlı bir programdır.
 • Altium Designer: Elektrik-Elektronik mühendisleri için en önemli programların başında gelir. Baskı devre tasarlama programıdır. Sektörde kullanımı oldukça yaygındır. İnternette zengin bir Türkçe kaynak arşivine sahiptir. Bu programın da sizlere önemli derecede fayda sağlayacağını düşünüyorum.
 • Proteus(ISIS/ARES): Öğrenim ve kullanım kolaylığı olması sebebiyle birçok öğrenci tarafından tercih edilen bu program simülasyon ve baskı devre tasarım olanağı gibi çok başarılı çözümler sunar. Proteus programının sunduğu sanal laboratuvar ortamı ve zengin bir Türkçe döküman arşivine sahip olması bu programın bilinmeye değer özelliklerinden biri.
 • Eagle: Şematik yakalama, baskı devre kartı tasarlama ve bilgisayar destekli üretim özelliklerine sahip yazılabilir bir program olması yine Elektrik Elektronik Mühendisleri tarafından bilinmesi gereken programlardan biri olma özelliğini de kendine katıyor. Sektörde yaygın olarak kullanılır.

Programlama Dilleri

Algoritma ve programlama dilleri, mühendislik dallarının vazgeçilmez dersleri arasındadır. Günümüzde alanıyla ilgisiz bile olsa hemen hemen tüm mühendislik bölümlerinde zorunlu olarak okutulmaktadır. Çünkü programlama bilgisi insanlara sistematik düşünme ve problem çözebilme becerisini öğretmektedir. Bu nedenle özellikle elektrik elektronik mühendislerinde aranan özelliklerin arasında programlama bilgisi başta geliyor. Ayrıca Arduino ve Raspberry Pi gibi elektronik geliştirici kartlarının kullanılması için yine programlama dillerine ihtiyaç duyuyoruz.

 • Programlama Dilleri
  • C/C++
  • C#
  • Python
  • Java
 • Mikroişlemci ve Mikrodenetleyici Programlama Dilleri
  • PIC-C
  • CCS-C
  • Keil
  • Micro-C

Çizim ve 3D Modelleme Programları

Bilgisayar destekli tasarım programlarının öğrenilmesi oldukça önemlidir ve bilmeniz sizi bir adım önde tutacaktır.

 • AutoCAD: Autodesk şirketinin geliştirdiği Cad programıdır. Kullanımı oldukça yaygındır. Birçok mühendislik dalında kullanıldığı gibi Elektrik Elektronik Mühendisliğinde de kullanılır. 2D ve 3D çizim olanağı sağlayan bu program Türkçe kaynak bulma açısından sizi zorlamayacaktır.
 • Solidworks: 2D ve 3D katı modeller çıkarmak için kullanılan bir CAD yazılımıdır. Robotik ve 3D nesnelere ilgiliyseniz bu programı bilmenizi tavsiye ederim.

Tavsiye Yazı: Mühendis ne iş yapar?

Bu yazımda sizlere elektrik elektronik mühendislerinin bilmesi gereken programlar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

2 Comments
 1. Avatar
  • Kadir Güzel

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir