Denizlik Nedir? Denizlik Ne İşe Yarar?

Denizlik Nedir? Denizlik Ne İşe Yarar?

Denizlik, eğer inşaat sektöründe çalışıyorsanız çok sık karşılaşacağınız bir kavramdır. İsmini ilk duyduğunuz zaman size bir şey ifade etmese bile, denizlik nedir yazımı okuduktan sonra ne olduğunu anlayacağınıza eminim. Bu yazımda denizlik nedir, denizlik ne işe yarar sorularına elimden geldiğince cevap vermek istiyorum. İsterseniz gelin lafı uzatmadan başlayalım.

Denizlik Nedir?

Denizlik yapıların vazgeçilmez elemanlarından bir tanesidir. Pencerenin tabanında yer alan, yapının iç tarafına daha kısa, dışına daha uzun yapılarak suların duvarlardan sızmasını engelleyen, suları dışarı akıtmak amacıyla eğimli yapılmış yapı elemanına denizlik denir. Daha iyi anlamak için evinizdeki pencereye bir göz atmanızı öneririm. Pencerenin altındaki o mermer kısım var ya işte ona denizlik deniliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, inşaat sektörü de teknolojiye bağlı olarak gelişmiştir. Bunun yansıması olarak inşaatta kullanılan malzeme ve uygulama çeşitliliği de aynı oranda artmıştır. Şu an kullanılan birçok denizlik çeşidi vardır. Denizlik çeşitleri hakkında da sizlere bilgi vermek istiyorum.

Denizlik Nedir? Denizlik Ne İşe Yarar?

Denizlik Çeşitleri

Ülkemizde en çok mermer denizlik tercih edilmektedir. Genelde iç denizlik mermer tercih edilirken, dış denizlik beton olarak bırakılır. Fakat mermer dışında başka denizlik çeşitleri de vardır.

  • Mermer denizlik
  • Beton denizlik
  • Ahşap denizlik
  • Alüminyum denizlik
  • PVC denizlik
  • Tuğla denizlik
  • Doğal taş denizlik

Bunlar da ülkemizde uygulaması olan bazı denizlik çeşitleridir.

Denizlik Ne İşe Yarar?

Aslında denizlik nedir sorusuna cevap verirken denizlik ne işe yarar konusuna da birazcık değindim. Fakat bu konuyu biraz daha açalım.

Yağışlardan sonra pencere boşluklarında su birikmesi meydana gelir. Bu sular da duvarın içine sızarak yapıyı deforme ederler. Denizlik kullanmakta ki amaç, suyun yapıya sızmasını engellemektir. Denizlik sayesinde biriken sular, duvarın yaklaşık 3-4 cm ilerisinde birikir. Dolayısıyla yapı zarar görmemiş olur.

Denizliklerin alt kısmına bakarsanız 2-3 mm derinliğinde oluklar olduğunu görürsünüz. Denizlikte asıl görevi yapan damlalık adı verilen bu oluklardır. Yağışlar sonucu biriken su, oluklardan dışarı akıtılarak suyun birikmesi engellenir.

Denizlik Yapımı

Denizlik yaparken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle denizlikte kullanacağımız malzeme kesinlikle su geçirmez olmalıdır. Bu sayede yağmur ve kar sularının içeri sızması engellenmiş olur. Dış denizlik duvarın hizasını yaklaşık 3-4 cm geçmeli ve aşağıya doğru eğimli olmalıdır. Bu işlem ile suyun duvar hizasında birikmemesi sağlanır. Ayrıca denizlikler damlalıklı yapılırlar.

Denizlik Nedir? Denizlik Ne İşe Yarar?

Denizlik Montajı Nasıl Yapılır?

Yerinde yapılmayıp fabrikada üretilen denizliklere hazır denizlik denir. Bu denizlikler fabrikadan alınıp direkt betonun üzerine monte edilebilirler. Denizlik montajı yapmaya başlamadan önce gerekli İSG tedbirleri alınmalıdır. Denizlik kenarı duvar yüzeyine paralel hale getirilmelidir. Denizliğin başı ve sonu aynı kotta olmalıdır. Ardından uygun bağlayıcı malzeme seçilip denizlik montajı gerçekleştirilmelidir.

Tavsiye Yazı: Membran Nedir?

Bu yazımda denizlik nedir sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Denizlik ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir