Dalga boyu nedir? Dalga boyu nelere bağlıdır?

dalga boyu nelere bağlıdır

Fizikte bazı önemli kavramlar vardır. Dalga boyu da bu önemli kavramlardan birisidir. Orta okuldan beri dalga boyu kavramı karşımıza çıksa da birçok kişi dalga boyunun ne olduğunu tam anlamıyla bilmez. Bu yazımda dalga boyu nedir sorusuna cevap verecek, dalga boyunu detaylı şekilde açıklamaya çalışacağım.

Dalga Boyu Nedir?

Dalga, belirli tekrarlarla meydana gelir. Dalga örtüsünün birbirini tekrar eden birimleri arasındaki mesafeye dalga boyu denir. Yunanca bir sembol olan Lamda ( λ ) ile gösterilir. Dalga boyunun birimi metredir. Birim süredeki titreşim sayısı olan frekans ile ters orantılıdır. Frekans ne kadar artarsa, dalga boyu o kadar kısalır. Periyot ile de frekans ters orantılı olduğu için dalga boyunun, periyot ile doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz.

Dalga Boyu – Periyot İlişkisi

Genelde öğrenciler dalga boyu ile periyotu birbirine karıştırırlar. Siz de, ikisi de frekansla ters orantılı, ikisi de benzer özellikler sahip. Peki dalga boyu ile periyot arasındaki fark ne tam olarak ? Sorusunu sormuş olabilirsiniz. Hemen bu konuya da açıklık getireyim.

Dalga boyu, dalganın bir döngüsündeki aldığı mesafedir. Periyot ise dalganın bir döngüsünü ne kadar sürede tamamladığıdır. Dalga boyunun birimi metre iken periyodun birimi saniyedir.

Dalga Boyu Nelere Bağlıdır?

Dalga boyu :

  • Telin boyuna
  • Telin cinsine
  • Telin gerginliğine
  • Telin kesitine

bağlıdır.

Dalga Boyu Nasıl Hesaplanır?

Dalga boyu nedir, dalga boyu nelere bağlıdır öğrendik. Şimdi de sıra dalga boyu hesabına geldi.

Dalga boyu formülü : λ = v / f şeklindedir.

Bu formülde λ = Dalga boyu, v = dalga hızı, f = dalga frekansıdır. Dalganın hızının, frekansına bölümü bize dalga boyunu verir.

Genellikle dalganın boşlukta ilerlediği kabul edilir. Dolayısıyla formüldeki v hızı yerine c ışık hızı kullanılır. O zaman da formülü : λ = c / f şeklinde yazabiliriz.

Dalga Boyu En Büyük Renk Hangisidir?

Renklerin her biri, farklı dalga boyuna ve frekansa sahiptir. Renkler ve dalga boyları arasındaki ilişkiyi bir tablo ile açıklamak istiyorum.

RenkDalga BoyuFrekans
Kırmızı ~ 625-740 nm ~ 480-405 THz
Turuncu ~ 590-625 nm ~ 510-480 THz
Sarı ~ 565-590 nm ~ 530-510 THz
Yeşil ~ 500-565 nm ~ 600-530 THz
Mavi ~ 450-485 nm ~ 680-620 THz
Çivit Mavisi ~ 450-420 nm ~ 620-600 THz
Mor ~ 380-440 nm ~ 790-680 THz

Tablodan da göreceğiniz üzere en büyük dalga boyuna sahip renk kırmızıdır.

Dalga Boyunu Kim Buldu?

Dalga boyu De Broglie tarafından keşfedilmiştir. Işığın dalga halinde hareket ettiğini ise 1803 yılında Thomas Young söylemiştir.

Tavsiye Yazı : Periyot Nedir? Nasıl Bulunur?

Bu yazımda dalga boyu nedir sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Dalga boyu hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir