Adli Bilişim Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Adli bilişim mühendisliği, ülkemizde çok fazla bilinmeyen, popüler hale gelmemiş ama bir o kadar da önemli olan mühendislik dallarından birisidir. Bu yazımda adli bilişim mühendisliği hakkında merak edilen her soruya cevap vermeye çalışacağım. Adli bilişim mühendisliği nedir, adli bilişim mühendisliği iş imkanları nelerdir gelin hep birlikte öğrenelim.

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir?

Çağımız artık teknoloji çağı, bir tık ile internet üzerinden her türlü bilgiye ulaşabiliyoruz. Ancak teknolojinin gelişmesi, internet kullanımının artması birçok sorunu da beraberinde getirdi. Tamam internet üzerinden her türlü işimizi halledebiliyoruz fakat bir yandan da birçok tehlike ile burun burunayız. Her an bir siber suça maruz kalabiliriz. İşte burada da devreye adli bilişim mühendisleri giriyor. Siber suçlar işlenmeden önce gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayan, çalıştığı kurumu siber suçların yol açacağı maddi ve manevi her türlü zarardan koruyan uzmanlara adli bilişim mühendisi denir. Adli bilişim mühendisi nedir sorusuna en kısa bu şekilde cevap verebiliriz.

Adli bilişim mühendisliği iş imkanları hakkında bilgi vermeden önce adli bilişim mühendisi ne iş yapar sorusunu cevaplandırmak istiyorum.

Adli Bilişim Mühendisi Ne İş Yapar?

Siber suçlara sadece kişi ya da kurumlar maruz kalmıyor. Günümüzde devletler bile siber suçlarla mücadele etmekte zorlanıyor. Adli bilişim mühendisinin görevi de çalıştığı kurumu siber suçlardan korumak, gerekli tedbirleri almaktır. Mesela çoğu büyük firma bilgilerini elektronik ortamda saklar. Bu bilgilerin iyi şekilde korunması gerekir. Bu bilgilerin korunması da adli bilişim mühendislerinin görevidir.

Adli Bilişim Mühendisliği İş İmkanları

Adli bilişim mühendisliği iş imkanları oldukça geniştir. Özel sektörde a’dan z’ye her türlü alanda faaliyet gösteren firmalarda adli bilişim mühendisleri görev alabilir. Özellikle yazılım, otomotiv, bilişim, medya alanlarında adli bilişim mühendisleri görev alabilirler. Devlette adli bilişim mühendisliği atamaları mevcut. Bakanlıklar, belediyeler, müdürlükler vb. devlet kurumları da adli bilişim mühendisi istihdam ediyor.

Adli bilişim mühendisliği ülkemizde çok fazla bilinen bir meslek olmadığı için az kişi tarafından tercih ediliyor. Bu da mezun sayısının az olmasına yol açıyor. Dolayısıyla iş imkanı mevcut. Yurt dışında ise siber güvenliğe ülkemizdekinden daha çok önem veriliyor. Adli bilişim mühendisliği bölümünden mezun olursanız yurt dışında da çalışabilirsiniz.

Adli Bilişim Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Adli bilişim mühendisliği eğitimi şu an da ülkemizde sadece Fırat Üniversitesinde veriliyor. Fırat Üniveritesi Teknoloji Fakültesinde, adli bilişim mühendisliği okuyabilirsiniz. Teknoloji fakültesi olduğu için Mtok ile meslek liselerinden ayrı bir kontenjanla da alım yapıyor. Teknoloji fakülteleri hakkında detaylı bilgi için teknoloji fakültesi nedir adlı yazımı okumanızı öneririm.

Adli Bilişim Mühendisliği Eğitimi Nasıldır?

Ülkemizde Fırat Üniversitesinde 4 yıllık olarak eğitimi verilmektedir. Yurt dışında da birçok üniversitede adli bilişim mühendisliği bölümü vardır. Yani bölümün yurt dışı karşılığı mevcut. Adli bilişim mühendisliği dersleri ise diğer mühendislik dallarına benzerlik gösterir. İlk sene her mühendislikte olduğu gibi ortak fizik, kimya, matematik, Türk dili, tarih, yabancı dil dersleri verilir. İlerleyen yıllarda ise : Algoritma ve Programlama Dilleri, Bilişim Suçları Donanımları, İşletim Sistemleri, Bilişim suçu İnceleme Yazılımları, Bilgi Güvenliği Yönetimi gibi dersler okutulmaktadır.

Tavsiye Yazı: Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Adli Bilişim Mühendisliği Geleceği

Ülkemiz adına maalesef mesleklerin gelecekleri hakkında konuşmak pek mümkün değil. Zira bugün mükemmel iş imkanlarına sahip bir meslek, birkaç sene sonra bir anda bitebiliyor. Fakat şöyle de bir gerçek var ki teknoloji sürekli gelişiyor. Her geçen gün biraz daha sanal ortama taşıyoruz bilgilerimizi. Bu da siber güvenlik zorunluluğunu doğuruyor. Bence adli bilişim mühendisliğini geleceğin meslekleri arasında söyleyebiliriz.

Bu yazımda adli bilişim mühendisliği hakkında bilgi vermeye çalıştım. Adli bilişim mühendisliği nedir sorusunu elimden geldiğince cevaplandırdım. Umarım adli bilişim mühendisliği hakkında aklınızda soru işareti kalmamıştır.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir