Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları | Devlet ve Özel Sektör

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Adli bilişim mühendisliği, geleceğin meslekleri arasına gösterilen en önemli bölümlerden birisidir. Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, siber suçlarda da aynı oranda bir artış meydana gelmiştir. Siber suçlardaki bu artış adli bilişim mühendisliğine duyulan ihtiyacı ortaya çıkardı. Bu yazımda da sizlere adli bilişim mühendisliği maaşları hakkında bilgi vermek istiyorum. Eğer adli bilişim mühendisliği bölümü hakkında bilginiz yoksa bu yazıdan önce adli bilişim mühendisliği nedir adlı yazımı okumanızı öneririm.

Adli bilişim mühendisleri hem devlette hem de özel sektörde iş bulma imkanına sahiptir. Dolayısıyla maaşları da devlet ve özel sektör olmak üzere iki ayrı başlıkta inceleyeceğiz.

Devlette Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Devlette adli bilişim mühendisi olarak çalışmak için öncelikle KPSS’ye girip en az 90 puan almanız lazım. Daha sonra devletin birçok kurumuna atanabilirsiniz. 2020 yılı itibariyle devlette çalışan bir adli bilişim mühendisi 5600 TL ile 6600 TL arasında bir maaş alır. Alacağınız bu maaş devletteki kadronuz, göreviniz, çalışma yeriniz gibi birçok etmene bağlı olarak değişir.

Devlette adli bilişim mühendislerinin çalışma şartları özel sektöre göre daha iyidir. Cumartesi, pazar tatiliniz, servisiniz, yemeğiniz, yıllık izniniz, ve rahat çalışma ortamınız vardır. Mesai genelde sabah 09.00 – akşam 17.00 arasındadır.

Özel Sektörde Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Yeni mezun mühendis için devlet, özel sektöre göre her zaman avantajlıdır. Hem maaş konusunda hem de çalışma şartları konusunda devlette mühendis olmak daha avantajlıdır.

Özel sektörde yeni mezun bir adli bilişim mühendisi maaşı ortalama olarak 3000 TL’dir. Bu maaş tecrübenize, kendinizi geliştirmenize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çalışma şartları olarak da kıyaslayacak olursak, özel sektörde genelde haftada 1 gün izniniz olur. Özel durumlarda izin almanız zordur. Her firmanın servisi olmayabilir. Çalışma saatleri de devlete göre daha esnektir. Bazı günler şirketten gece yarısı çıktığınız dahi olabilir. Ayrıca hangi bölüm olursa olsun özel sektörde mühendis olacaksanız eve iş getirmeye hazır olun. Çoğu zaman evde de çalışmak zorunda kalacaksınız.

Bu yazımda hem özel sektörde hem de devlette adli bilişim mühendisliği maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir