Tünel Kalıp Sistemi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Tünel Kalıp Sistemi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Tünel kalıp sistemi özellikle TOKİ inşaatlarında oldukça fazla tercih edilen geleneksel kalıp sistemlerinden birisidir. Tünel kalıp, hızlı priz alması, betonun daha hızlı dökülmesi gibi avantajlarından dolayı gittikçe daha fazla tercih edilmeye başlandı. Ben de bu yazımda tünel kalıp sistemi nedir sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Bu soruyu cevaplarken bir yandan da tünel kalıp sistemi avantajları ve dezavantajları hakkında da bilgi vereceğim.

Şunu söyleyeyim, 3 ay kadar bir TOKİ şantiyesinde staj yapma imkanım oldu. Orada da tünel kalıp kulanılıyordu. Tünel kalıp sistemi o zaman ilgimi çekmişti ve hakkında birçok şey öğrenmiştim.

Tünel Kalıp Nedir?

Gelişmiş geleneksel kalıp sistemlerinden birisi olan tünel kalıp sistemi, taşıyıcı duvar ve döşemelerin bir bütün halinde yerinde dökülmesini sağlayan kalıp sistemidir. Tünel kalıp sisteminde kullanılan kalıplar, belli ölçülerde dizayn edilmiş çelik kalıplardır. Malzemesi çelik olduğu için beton dökülmeden önce bu kalıplar yağlanır, ardından beton dökülür.

Bir inşaat firması eğer ilk kez tünel kalıp alacaksa, diğer konveksiyonel kalıp sistemlerine göre daha fazla yatırım yapması gerekir. Fakat tünel kalıplar uzun süre bakım istemediği için ve gün geçtikçe daha çok tercih edildiği için uzun vadede inşaat şirketine kazanç sağlar.

Tünel Kalıp Sistemi Avantajları

 • Tünel kalıp sisteminin en büyük avantajı hızlı dökümdür. Günlük döküm yapılabilir ayrıca konut inşaatlarında ortalama iki günde bir kat çıkılabilir. Benim staj yaptığım TOKİ şantiyesi bu hızda ilerliyordu.
 • Betona ısıl işlem uygulanabilmesi.
 • Kaba inşaatta düşük maliyet.
 • Bilinen kalıp sistemleri arasında depreme karşı en dayanıklı kalıp sistemi olması.
 • Bütün taşıyıcı elemanların tek seferde dökülebilmesi.
 • Beton yüzeyi kalitesinin daha iyi olması.
 • Birçok projede kullanım imkanı.

Tünel kalıp sistemi avantajlarından bazılarıdır.

Tünel Kalıp Sistemi Dezavantajları

Aslında tünel kalıp sisteminin öyle çok bilinen dezavantajı yoktur. Fakat yine de sizler için birkaç tanesini yazayım.

 • Mimari tasarımda sınırlama getirmesi. Tünel kalıp sistemi ile yapılacak bir yapının mimarisinde çok fazla oynayamayız.
 • Yapı blokları birbirine çok yakın değilse kalıpların taşınması zor olacaktır.
 • İSG şartlarına uyulmazsa kazalara yol açabilir.

Tünel kalıp sistemi dezavantajlarından bazılarıdır.

Tünel Kalıp Sistemi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Tünel Kalıp Elemanları

Tünel kalıp sistemi nedir yazıma, tünel kalıp elemanları ile devam etmek istiyorum.

Kalıp Yüzeyleri

Tünel kalıp yüzeyleri; çelik ızgara profilleriyle desteklenen çelik saçlarla oluşturulmaktadır. Beton yüzey özelliklerinin iyileştirilmesi ve estetik olarak daha güzel bir görünüm sağlanması için kalıp yüzeyleri tekstürlü olarak da imal edilebilir.

Çalışma Platformları

Çalışma platformlarına kalıp sökme işleminde ihtiyaç duyulur. Tünel kalıp, bu elemanlar üzerinden çekilerek yerinden çıkarılır.

Ek Kalıp Elemanları

Projemizde duvar ve döşemede boşluklar bırakmamız gerekebilir. ( örnek olarak baca boşlukları) İşte böyle durumlarda ek kalıp elemanlarına ihtiyaç duyulur.

Tavsiye Yazı: Segregasyon Nedir?

Tünel Kalıp Tipleri

2 adet tünel kalıp türü vardır.

 • Yarım Tünel Kalıp = İki düşey ve bir yatay yüzeyden oluşur. Bir tünel kalıbın yarısı durumundadır.
 • Tam Tünel Kalıp = Döşemelerle birlikte binanın yan dış ve iç duvarlarını aynı anda betonlamaya yarar. Kendi içinde iki kenarı kapalı ve üç kenarı kapalı olmak üzere ikiye ayrılır.

Bu yazımda tünel kalıp sistemi hakkında elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım. Umarım tünel kalıp sistemi nedir sorusuna cevap verebilmişimdir. Soru ve görüşlerinizi yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir