İşitsel İletişim Nedir? İşitsel İletişim Araçları Nelerdir?

İşitsel İletişim Nedir? İşitsel İletişim Araçları Nelerdir?

Dünyadaki bütün canlılar, yaşamlarını devam ettirebilmek için çevresiyle iletişim kurmak zorundadır. Gönderici ve alıcı iki insan arasında bilgi, duygu, düşünce vb. her türlü aktarımın yapılmasına da iletişim denir. Bu yazımda iletişimin türlerinden birisi olan işitsel iletişim hakkında konuşmak istiyorum. İşitsel iletişim nedir, işitsel iletişim araçları nelerdir? Sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

İşitsel İletişim Nedir?

İnsanlar arasında; duygu, düşünce, soru, haber vb. her türlü bilginin işitsel yollarla aktarılmasına işitsel iletişim denir. Diğer bir deyişle sadece ses yolu ile iletişim kuruyorsak işitsel iletişim kurmuşuz demektir. İşitsel iletişimde insanın en önemli organlarından birisi olan kulak kullanılır. Bize verilmek istenilen mesajı kulağımızla duyarız.

İşitsel iletişim kurabilmek için işitsel iletişim araçları kullanılmaktadır. İletişim araçları karşılıklı bilgi aktarımı sağlarlar. Özelliklerine göre iletişim araçları birçok gruba ayrılırlar. Ben bu yazımda işitsel iletişim araçları hakkında bilgi vereceğim.

İşitsel İletişim Araçları Nelerdir?

Çevrenize baktığınızda birçok işitsel iletişim aracı görmeniz mümkün. İşitsel iletişim araçları yazılı değildir, kulağa hitap ederler.

  • Telsiz
  • Radyo
  • Cep Telefonu
  • Sinema
  • Tiyatro
  • İnternet
  • MP3 Çalar

İşitsel iletişim araçlarına örnektir.

Tavsiye Yazı: Görsel iletişim araçları nelerdir?

Bu yazımda işitsel iletişim nedir ve işitsel iletişim araçları nelerdir? Sorularına cevap vermeye çalıştım. Yorum kısmından düşüncelerinizi paylaşmayı lütfen unutmayın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir