En İyi Uyku Kaçırma Yöntemleri | Uyku Nasıl Kaçırılır?

En İyi Uyku Kaçırma Yöntemleri
En İyi Uyku Kaçırma Yöntemleri

Uyku demek sağlık demektir. Normal şartlarda her insan günde en az 8 saat uyumalı ve uykusunu almadan yataktan çıkmamalıdır. Fakat gündelik hayatta bu hiç de böyle olmuyor. Özellikle öğrenciler olarak yarına çalışmamız gereken bir sınavımız, yetiştirmemiz gereken bir sunumumuz varsa gece boyu uykusuz kalarak çalışmamız gerekiyor. Aynı şekilde sabah çok erken kalkıp işe, okula gidenler de uykusundan feragat etmek zorunda kalıyor. İşte böyle anlarda daha çabuk kendimize gelebilmek için uykumuzu açmaya çalışırız. Bu yazımda uyku nasıl kaçırılır sorusuna cevap vermek istiyorum. En iyi uyku kaçırma yöntemleri neler gelin hep birlikte öğrenelim.

Uyku Kaçırma Yöntemleri

Sade Kahve İçmek

Sade kahve içmek en bilinen uyku kaçırma yöntemlerinin başında gelir. Kahvenin içinde bulunan kafein uykunuzun kaçmasını sağlayacaktır. Fakat burada tavsiyem şu: Şekerli kahve içmek yerine sade filtre kahve içerseniz uykunuzu daha kolay kaçırabilirsiniz. Bir fincan sade kahve uykunuzu kaçırmak için yeterli olacaktır. Ayrıca yapılan bir deneye göre kahve içer içmez 15 dakika kestirirseniz uykunuzu almış şekilde kalkarsınız. (Bunu test etmedim ama edeceğim)

Soğuk Suyla Duş Almak

Sabah kalktınız fakat bir türlü kendinize gelemiyorsunuz ya da akşam okuldan döndünüz, ders çalışmanız lazım ama yorgunluktan uyukluyorsunuz. İşte böyle anlarda soğuk suyla duş almak, vücudunuzda şok etkisi yapacak ve uykunuzu açmanıza yardımcı olacaktır. Eğer duş alma imkanınız yoksa soğuk suyla elinizi yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Kola İçmek

Kolanın içinde şeker ve kafein bulunur. Kafeinin uykuyu açtığını biliyoruz. Bunun yanında kolanın içinde bulunan şeker de vücudunuza enerji verir ve uykunuzun kaçmasına yardımcı olur. Fazla kola tüketmenin sağlıksız olduğu doğru. Elimden geldiğince az tüketmeye çalışıyorum fakat özellikle final haftaları gece boyu ders çalışacaksam mutlaka bir bardak kola içerim. Uykumun kaçmasına yardımcı olur.

Açık Havaya Çıkmak

Uzun süre kapalı bir ortamda çalıştıysanız ve üzerinize hafiften ağırlık çökmeye başladıysa açık havaya çıkmalısınız. Açık havaya çıkmak vücudumuza oksijen gireceği için uykumuzu açar. Ayrıca hava bir de soğuksa, soğuk havanın vücudumuzda yapacağı şok etkisi de uykumuzu kaçırır.

Enerji Verici Müzik Dinlemek

Çok uykunuz varsa, üzerinize bir ağırlık çökmüşse hareketli müzik dinleyerek bu mayışıklıktan kurtulabilirsiniz. Sabahları evden çıkmadan önce hazırlanırken bu tarz müzikler dinlemeye gayret gösteririm. Bu sayede daha çabuk üzerimdeki uykudan kurtulabiliyorum.

Çay İçmek

Türk Milleti olarak tüketmeyi en sevdiğimiz içeceklerin başında çay geliyor. Çay içinde bulundurduğu kafein sayesinde uykumuzu kaçırmaya yardımcı olur.

Yürüyüş Yapmak

Uykumuzu açma konusunda bize yardımcı olacak bir diğer aktivite de yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş yapmak hem vücudumuzu hareket ettireceği hem de pozisyon değişikliği yaratacağı için uyku açma konusunda birebirdir.

Bu yazımda uyku kaçırma yöntemleri hakkında bilgi vermek istedim. Ben sınavlara çalışırken uykumun gelmemesi için bu yöntemleri uyguluyorum. Siz de kendi yöntemlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir