Türkiye’de Nesli Tükenen Hayvanlar

Türkiye, coğrafi olarak dünyanın en güzel ülkelerinden birisi. Fakat gerek şehirleşme, gerek artan nüfus, gerekse doğal alanların tahrip edilmesinden dolayı Türkiye’de yaşayan birçok hayvanın nesli tükenmiş vaziyette. Bu yazımda sizlere Türkiye’de nesli tükenen hayvanlar hakkında bilgi vermek istiyorum. Bir dönem yakın tarihlere kadar ülkemizde yaşamış hayvanları görünce şaşıracağınıza eminim.

Türkiye’de Nesli Tükenen Hayvanlar

Hazar Kaplanı

Türkiye'de Nesli Tükenen Hayvanlar

Hazar kaplanı, yakın tarihlere kadar ülkemizde yaşamış bir hayvan türüdür. Kedigillerden olan Hazar Kaplanının nesli 1970 yılında kesin olarak tükenmiştir. Dünya’da Türkiye, Afganistan, İran, Türkmenistan ve Irak ülkelerinde yaşamıştır. Bengal kaplanı ile kıyaslandığında daha ufak olan Hazar kaplanına eskiden ülkemizde çok sık rastlanırmış.

Asya Aslanı

Türkiye'de Nesli Tükenen Hayvanlar

Asya aslanı eskiden neredeyse bütün Asya kıtasında görülen bir türdür. Hindistan’dan Yunanistan’a kadar geniş bir bölgede yaşamlarını sürdürmüşlerdir. En son 2010 yılında yapılan sayıma göre dünyada 411 adet Asya aslanı kalmıştır. Türkiye’de 13. YY’da yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Kafkas Bizonu

Türkiye'de Nesli Tükenen Hayvanlar

Zamanında ülkemizde yaşamış fakat nesli tükenmiş bir diğer hayvan türüyse kafkas bizonu. Kafkas bizonu bazı kaynaklarda Avrupa bizonu olarak da geçmektedir. Bunun sebebi eskiden bütün Avrupa’da bulunan bir hayvan türü olmasıdır. Günümüzde sadece Rusya, Azerbaycan, Polonya, Ukrayna gibi ülkelerin milli parklarında yaşamlarını sürdürüyorlar. Türkiye’de 16.YY’da yaşadığı tahmin edilmektedir.

Asya Çitası

Türkiye'de Nesli Tükenen Hayvanlar

Dünyanın en hızlı canlılarından olan çitaların bir dönem ülkemizde de yaşadığını biliyor musunuz? Türkiye’de nesli tükenen hayvanlardan bir diğeri de Asya çitası. Günümüzde İran’da hala yaşamaktadırlar. Fakat sayıları çok az olduğu için ( yaklaşık 50 adet) koruma altındaki türler içinde yer almaktadırlar. Türkiye’de ise Asya çitasının nüfusu 19.YY’da tükenmiştir.

Asya Fili

Türkiye'de Nesli Tükenen Hayvanlar

Asya bölgesinde yaşayan iki fil türünden birisi Asya filidir. Asya filinin bir diğer önemli özelliği ise Asya bölgesinde yaşayan en iri hayvan olmasıdır. 19. YY’da Türkiye’de nesli tükenen Asya fili günümüzde; Hindistan, Bangladeş, Sri Lanka ve çevresinde yaşamaktadır. Dünyada yaklaşık olarak 30000 adet Asya fili kaldığı düşünülmektedir. Özellikle Hindistan’da yiyecek bulamadıkları zaman köyleri yağmaladıkları için insanoğlu tarafından acımasızca katledildiği zamanlar da olmuştur.

Anadolu Parsı

Türkiye'de Nesli Tükenen Hayvanlar

Anadolu parsı belki de Türkiye’de yaşayan en gizemli, hakkında en çok soru işareti olan canlılardan bir tanesidir. Boyu 2.5 metreye kadar ulaşabilen Anadolu parsının ömrü yaklaşık olarak 20 senedir. İran’da yaşayan İran parsının Anadolu’da yaşayan bir alt türüdür. Türkiye’de yaban hayatının gittikçe daralmasından dolayı Anadolu Parsının da nesli tükenme tehlikesi altına girmiştir. Ülkemizde 2013 yılında Diyarbakır’da vurularak öldürülmüştür. Daha sonra da 2015 senesinde Tunceli’de bir Anadolu Parsı cesedine rastlanmıştır. Nesli tam olarak tükendi mi tükenmedi mi bu konu hakkında soru işaretleri hala devam ediyor. Anadolu Parsını vurmak kesinlikle yasaktır. Benim de en çok üzüldüğüm şeylerden birisi bu hayvanın bilinçsiz bir şekilde avlanması..

Hubara

Türkiye'de Nesli Tükenen Hayvanlar

Hubara, toygiller familyasından neredeyse hiç ses çıkarmayan bir kuş türüdür. Yaklaşık 60 cm büyüklüğündedir. Kanat açıklığı ise 140 cm’yi bulmaktadır. Hubara kuşunun Anadolu’da nesli tamamen tükenmiş olsa da günümüzde hala Kanarya Adaları, Pakistan ve civarı ülkelerde yaşamaktadır.

Çizgili Sırtlan

Türkiye'de Nesli Tükenen Hayvanlar

Çizgili Sırtlanlar ülkemizde çok az da olsa hala yaşamını sürdürmeye devam etmektedir. Aslında bu listede yer vermeyecektim fakat sizlere Çizgili Sırtlanlar hakkında da bilgi vermek istedim. Yaşam süresi yaklaşık olarak 12 yıl olan çizgili sırtlanlar, 55 kg ağırlığa ve 80 cm boy uzunluğuna ulaşabilmektedirler. Ülkemizde koruma altında olan ve nesli tükenmek üzere olan bir türdür. Yaşam alanları insanlar tarafından kısıtlandığı için yöre halkı tarafından avlanmaktadırlar. Hatay, Aydın, Ankara, Şırnak gibi şehirlerde görüldüğü bildirilmiştir. Bütün Anadolu’da yaşayabildiği düşünülmektedir. Daha çok ormanlık ve dağlık alanları tercih ederler.

Tavsiye Yazı: Fotosentez Yapan Canlılar Hangileridir?

Bu yazımda Türkiye’de nesli tükenen hayvanlar hakkında elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Temennim halkın bilinçlenmesi ve en azından hala sahip olduğumuz nesli tükenmekte olan hayvanların bilinçsiz bir şekilde avlanmaması.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir