Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir?

Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir?
Sümerlerin İcatları

Sümerler, adını çok sık duyduğumuz bir uygarlıktır. MÖ 4000 ile 2000 yılları arasında mezopotamya bölgesinde yerleşik hayat şartlarında yaşamışlardır. Mezopotamya bölgesi birçok önemli uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Fakat Sümerler belki de bu uygarlıklar arasındaki en önemlisidir. Çünkü Sümerlerin, insanlık tarihine birçok katkıları olmuştur. Astronomiden geometriye, geometriden hukuka kadar birçok alanda Sümerler insanlık tarihine katkı sağlamışlardır. Bu yazımda Sümerlerin insalık tarihine katkıları nelerdir? Sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. İsterseniz gelin sümerlerin icatları nelermiş hep birlikte öğrenelim.

Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları

 1. Sümerlerin insanlık tarihine en büyük katkıları yazıyı bulmalarıdır. Yazının icadı ile karanlık çağdan aydınlık çağa geçilmiştir. Sümerlerin icat ettiği ilk yazı çivi yazısıdır.
 2. Şu anda ulaşımda her alanda, her türlü taşıtta kullandığımız tekerlek de Sümerler tarafından bulunmuştur.
 3. Hukuk bir toplumun olmazsa olmazıdır. İlk yazılı hukuk kuralları Sümerler tarafından oluşturulmuştur.
 4. Birçok insan burçlara önem verir. Kendi burcunun özelliklerini araştırıp öğrenmek ister. Burçları ilk bulanlar da Sümerlerdir.
 5. Daireyi 360 derece olarak bölenler de Sümerlerdir.
 6. Sümerler güneş saatini buldular.
 7. Analitik geometrinin temelini atanlar Sümerlerdir. Dört işlemi kullandılar.
 8. Bölme ve çarpma cetvellerini bulmuşlardır.
 9. Üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir. Bunu ilk keşfeden ise Sümerlerdir.
 10. Nazar boncuğu, yılbaşı ağacı süsleme, nişan yüzüğü gibi halen uyguladığımız bazı toplumsal gelenekleri de ilk Sümerler bulmuştur.
 11. Mezopotamya’da kurulan diğer toplulukların temelini Sümerler atmıştır.
 12. Sümerler kurdukları şehir devletlerine site adını vermişlerdir. Günümüzde bizde birçok konuttan meydana gelen yerleşim yerlerine site deriz. Bu isim buradan gelmektedir.
 13. İlk sayı sistemi de Sümerler tarafından geliştirilmiştir.

Tavsiye Yazı: Trakya Bölgesindeki İller

Gördüğünüz gibi günümüzde bile kullandığımız birçok şeyin temeli, Sümerler tarafından atılmıştır. Sümerler insanlık tarihine birçok katkı sağlamışlardır. Bu yazımda, Sümerlerin insanlık tarihine katkıları nelerdir? Sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir