Lidyalıların İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir?

Lidyalıların İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir?

Lidya denilince akla parayı ilk bulan uygarlık gelir. Peki Lidyalıların insanlık tarihine katkıları bununla sınırlı mıdır? Hiç sanmıyorum ! Lidyalılar insanlık tarihine birçok katkı sağlamışlardır.

Lidyalılar, MÖ.687-MÖ 546 tarihleri arasında Batı Anadolu topraklarında yaşamış en eski uygarlıklardan birisidir. Oldukça önemli bir kavimdir. Özellikle ticarette gelişmişlerdir. Peki Lidyalıların insanlık tarihine katkıları nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Lidyalıların İnsanlık Tarihine Katkıları

 1. Lidyalılar, tarihte parayı bulan, parayı basan ve parayı kullanan ilk kavimdir. Lidyalıların insanlık tarihine en büyük katkıları parayı icat etmeleridir. Para bulunmadan önce insanlar değiş tokuş yöntemi ile ticaret yapıyorlardı. Paradan sonra her ürünün parasal bir değeri olmaya başladı ve paraya dayalı ticaret ortaya çıktı.
 2. Ticarette büyük bir önem taşıyan Kral Yolunu Lidyalılar bulmuştur.
 3. Çeşitli bitkilerden elde ettikleri güzel kokularla parfümün temelini atmışlardır.
 4. Parayı bulmalarının bir sonucu olarak kendi ordularında paralı askerler kullanmışlardır. Paralı askerlerin büyük bir çoğunluğunda vatan millet sevgisi olmadığı için Lidya’nın çöküşünü hızlanmıştır.
 5. Tarihteki ilk kuyumculuk Lidyalılar döneminde ortaya çıkmıştır.
 6. Lidyalılar maden işlemede çok iyilerdi. Altın, tunç, gümüş madenlerini işlediler.
 7. Değerli madenleri işledikleri için Lidyalılarda kuyumculuk faaliyetleri de görülmüştür.
 8. Bastıkları paraların üzerine çeşitli motifler işlemişlerdir.
 9. Dudak boyası üretip kullandılar. Bu sayede kozmetik sanayinin temeli atıldı.
 10. Kazılar sonucunda termal havuzlar elde ettiler. Burada termal tedavi gerçekleştirdiler. Hatta Sardes Antik Kenti içerisinde Lidyalılardan kalma bir termal havuz vardır.
 11. Tekstil ile uğraştılar. Koyun derisinden dokuma ile elde ettikleri kilim tarzı eşyaları boyayarak ilk kez renkli dokumacılığı başlattılar.

Tavsiye Yazı: Babillerin İnsanlık Tarihine Katkıları

Sizin de gördüğünüz gibi Lidyalıların insanlık tarihine katkıları saymakla bitmez. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yorum kısmından soru ve görüşlerinizi belirtmeyi lütfen unutmayın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir