Membran Nedir? Membran Ne İşe Yarar?

Membran Nedir? Membran Ne İşe Yarar?

İnşaat işlerinde karşılaşılan sorunların başında, suyun sebebiyet verdiği problemler gelmektedir. Bu problemlerden kaçınmak için su yalıtım malzemeleri kullanırız. Bu yazımda, su yalıtım malzemelerinden birisi olan membran hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğim. Membran nedir, membran ne işe yarar? Sorularını elimden geldiğince cevaplandırmaya çalışacağım.

Membran Nedir?

Membran bir su yalıtım malzemesidir. Binalar su ile temas etmeleri halinde zarar görebilirler. Binaların su ile temasını önlemek, içeri ile dışarı arasındaki su akışını kesmek amacıyla kullanılan yalıtım malzemesine membran denir.

Bir bina yapmadan önce, belli bir derinlikte kazı yapmak gerekir. Bu kazılar neticesinde de yer altında biriken sular dışarıya çıkar. Çoğu zaman drenaj sistemi bu suların tahliyesi için yeterli olmaz. Böyle durumlarda membran kullanılır. Tek bir tür membran yoktur. Kullanılacağı yere göre, kalitesine göre, fiyatına göre birçok membran çeşidi vardır. Membranlar genelde siyah renklidir.

Membran Ne İşe Yarar?

Membran nedir az çok bilgi sahibi olduk. Peki membran ne işe yarar, neden kullanmalıyız, membran nerelerde kullanılır? Gelin bu sorulara da cevap verelim. Membranın kullanım amacı su yalıtımıdır. Ama daha spesifik anlatmamız gerekirse:

  • Binaların temelinden su çıkıyorsa, çıkma tehlikesi varsa suyun temel ile temasını önler.
  • Duvarların sıvı teması varsa ya da buhara, yüksek neme maruz kalıyorsa duvarları korumak amacıyla kullanılır.
  • Eğimili çatı ve teraslarda su yalıtımı amacıyla kullanılır.
  • Seralarda, bitki saksılarında da membran kullanılabilir.

Membran Çeşitleri

Membranlar genel olarak 4’e ayrılır.

  • Elastomerik Membran= Bitüm bileşiğinden oluşan, yüksek elastikiyete ve dayanıklılığa sahip bir membran çeşididir. Uzun yıllar kullanım ömrü vardır.
  • Plastomerik Membran= Özellikle ticari yapılardan en çok kullanılan membran çeşididir. Kolay bir şekilde yapışır. Bütün çatlakları ve yarıkları kapatır.
  • Radon Membran= Nem ve buharın fazla olduğu yapılarda radon membranlar tercih edilir. Yoğun neme dayanıklıdır.
  • Bitki ve Kök Bariyer Membran= Yüksek basınca ve yüksek neme dayanıklıdır.

Tavsiye Yazı: İskele Nedir?

Membran Fiyatları

Membran fiyatları markasına, kalitesine, çeşidine ve kalınlığına göre değişiklik gösterir. Fakat ortalama bir fiyat vermemiz gerekirse metresi 15 ₺ demek mümkündür.

Bu yazımda membran nedir, membran ne işe yarar? Sorularına cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir