Teknoloji Tasarım İnovasyon Örnekleri

Teknoloji tasarım dersinde en çok verilen ödevlerden birisi inovasyon örnekleridir. Bu yazımda teknoloji tasarım dersi için inovasyon örnekleri vereceğim. Fakat örneklere geçmeden önce daha iyi anlamanız için inovasyon nedir sorusuna cevap vermek istiyorum.

İnovasyon Nedir?

İnovasyonun kelime anlamı olarak yenilik demektir. Belli bir sorunu, yenilik yaparak çözmeye denir. İnovasyon yeni bir icat olarak algılanmamalıdır. Zaten var olan bir buluşu geliştirmek olarak düşünülebilir.

İnovasyon nedir sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Kafanızda bir inovasyon kavramı oluştuysa teknoloji tasarım inovasyon örneklerine geçmek istiyorum.

Teknoloji Tasarım İnovasyon Örnekleri

 1. Ders çalışırken bir şeyler içmek isteriz. Kaleme pipet takarak kalemle hem ders çalışabilir hem de içeceğimizi içebiliriz.
 2. Kulaklıkla müzik dinledikten sonra cebimize koyarız. Tekrar kulaklığı cebimizden çıkardığımız zaman karıştığını, düğüm olduğunu görürüz. Fermuar şeklinde tasarlanan kulaklık sayesinde kulaklık karışmaz ve bir sonraki kullanışımızda düğüm çözmekle uğraşmayız.
 3. Fare kullanırken genelde çok ses çıkarırız. Özellikle kütüphane gibi ortamlarda fareden çıkan tıklama sesi insanları rahatsız eder. Sessiz fare tasarımı ile ne kadar hızlı bir şekilde mouse’a tıklarsak tıklayalım ses çıkmaz.
 4. Kalemlike not bölümü yaparak notlarımızı da kalemlikte taşıyabiliriz. Böylece hem kalemlerimiz hem notlarımız aynı yerde olur.
 5. İçli dışlı giyilebilen tişört ile bir tişört alarak iki farklı desene sahip olmuş oluruz. Ne giyeceğine karar veremeyenler için güzel bir çözüm olabilir.
 6. Birçoğumuzun cep telefonun şarjı ne yazık ki uzun süre dayanmaz. Eğer telefonlarımız yürürken şarj olabilseydi hem insanlar spora teşvik edilir hem de telefonların şarjı bitmemiş olurdu.
 7. Eğer sürekli misafirin eksik olmadığı bir evde yaşıyorsanız çoğu zaman demlediğiniz çayın yetmediği, üst üste çay demlemek zorunda kaldığınızı bilirsiniz. İşte bu sorunun önüne geçilmesi için çift demlikli çay geliştirilmiş. Aynı anda iki demlik çay demleyebiliyorsunuz. Özellikle kafelerde çok kullanılan inovatif bir ürün.
 8. Telefonunuzun şarjı bitmek üzere, dışarıdasınız ve telefonunuzu hemen şarj etmeniz lazım. Ama ne aksilik ki adaptörünüz yanınızda yok. Sadece ara kablonuz var. USB girişi olan prizler sayesinde telefonunuzu adaptöre ihtiyaç duymadan şarj edebilirsiniz.
 9. İnovasyon örnekleri araştırırken çok ilginç ürünlerle karşılaştım. Bunların arasında en ilginçlerinden birisi de bebek paspasıydı. Emekleyen bebekler sürekli yerde gezinmek ister. Bebek kıyafetlerinin emeklerken yere sürten kısmına eklenen bir paspas sayesinde gezdikleri yeri temizleyebilecekler.
 10. Bardak ütü sayesinde içeceğinizi yudumlarken aynı anda kıyafetinizi de ütüleyebiliyorsunuz. Taban yüzeyi ütüye benzer şekilde tasarlanan bu bardağın içine sıcak bir içecek koyduğunuz zaman ütüye dönüşüyor. Özellikle memurlar ve ofis çalışanları düşünülerek tasarlanmış bir ürün.
 11. Kendi okulum Gazi Üniversitesinde gördüğüm bir inovasyon örneğinden bahsetmek istiyorum. Okul kampüsüne birçok bisiklet yerleştirildi. Bu bisikletlerin de USB girişi mevcut. Herhangi bir elektronik cihazınızı buraya takarak şarj edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey pedal çevirmek !

Tavsiye Yazı: Teknoloji Tasarım Sorunlar ve Çözümler

Bu yazımda sizlerle teknoloji tasarım inovasyon örnekleri paylaşmaya çalıştım. Sizin de aklınıza gelen inovasyon örnekleri varsa yazının altında yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir