Pisa Kulesi Hakkında İlginç Bilgiler

Pisa Kulesi Hakkında İlginç Bilgiler
Pisa Kulesi Hakkında İlginç Bilgiler

Bu yazımda Pisa Kulesi hakkında sıkça sorulan: Pisa kulesi neden eğik , Pisa Kulesi’nin mimarı kim? Gibi sorulara cevap verecek, Pisa Kulesi hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağım.

  Hepimizi, ha düştü ha düşecek mimarisi ile kendine hayran bırakan Pisa Kulesi, 1173 yılında; İtalya’nın Pisa şehrindeki Piazza dei Miracolide (Mucizeler Meydanı’nda) bulunan katedrale çan kulesi görevi yapması için inşa edilmeye başlanmıştır. Asıl adı ‘Torre pendente di Pisa’ (Pisa’nın eğilen kulesi) olan bu görkemli yapının inşaatındaki bazı hesaplama hataları yüzünden üçüncü katın inşaatıyla eğilmeye başlamıştır.

  1185 yılında kulenin eğildiği artık insanlar tarafından fark edilmiştir. Aslında açılı bir eğilme olduğu için çıplak gözle fark ediyoruz ancak Pisa Kulesi’nin çevresindeki Katedral ve vaftizhane de toprak yapısından dolayı her sene belli oranlarda içeriye doğru çökmektedir. Hatta Pisa kentindeki diğer çan kuleleri olan St. Nicola ve St. Michele dei Scalzi kulelerinde de çökme gözlemlenmektedir.

  Pisa Kulesi’nin mimarı da tam olarak bilinmemekle beraber kayıtlara geçen bazı isimler vardır. Bunlar; Bonanno Pisano , Gherardo di Gherardo , Giovanni Pisano , Giovanni di Simone’dir. Bence bu isimlerde kesinlik olmama sebebi, Pisa’nın gücünü ve zenginliğini Venedik ve Cenova’ya rakip olarak yapılan bu görkemli yapıda, atlanmaması gereken hesaplama hatasını yaptıkları için olabilir.

  Pisa Kulesi’ni mimari olarak inceleyecek olursak 8 katlı bu yapının toplam yüksekliği 55.86 metre, kalınlığı ise 2.44 metredir. Günümüzde 18 katlı bir apartman ile eş değer boyutlarda sayılıyor. Toplam ağırlığı yaklaşık 14.500 tondur. Üst üste inşa edilmiş 6 adet sütundan oluşuyor. Bu kulenin tepesine ise Kuzey taraf merdivenlerde 294, Güney taraf merdivenlerden ise 296 basamak ile çıkılıyor ve tepedeki çanlar sizi karşılıyor. Çanların bulunduğu ve 8. kat olarak bilinen tepe silindirik bir mimariye sahip. Tepede 7 adet çan bulunmaktadır. Peki, neden 7 çan, tek bir çan nelerine yetmemiş? Diye düşünüyorsanız hemen bu kadar çan olma sebebine de değinelim. Müzikte bulunan 7 notadan (Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si ) her birinin bir çana denk gelmesini istemişler. O zamanlarda da böyle incelikler ile sanata değer veriliyormuş.

  Kulenin eğilmesindeki temel nedenlere bakacak olursak başta yumuşak zeminin üzerine inşa edilmesi ve inşa edilen zemindeki toprağın fazlaca elverişsiz olması durumlarını ele alabiliriz. Zaten bu dönemde ülkedeki savaş hali kulenin inşaatında yüz yıllık bir ara verilmesine neden olur. Tekrar inşası 1272 – 1284 yılları arasında başlayan kulenin inşası devam ederken tekrar bir süreliğine ara verilir ve kulenin inşaatı 1370 yılında son bulur.

  Ancak inşaatın bitmesi kulenin eğilmesini önlemez ve yapılan bu hesaplama hatalarının sonucunda kule güney cepheye doğru fazlaca eğilmeye başlar. Kulenin yıkılmasını önlemek için İtalya hükümeti çalışmalara başlar. 1990 – 2001 yılları arasında süren bakım çalışmaları sebebiyle kule ziyarete kapatılır. Güneye doğru eğilmiş kulede eğimi dengelemek için kulenin kuzey cephe tabanına 599 ton ağırlığında 94 tane ağırlık yerleştirilir. Böylece kulenin eğimi düşürülmüş olur. Bu kurtarma projesi için 20 milyon sterlin harcanmıştır. Bu durum günümüzde çoğu mühendis ufak bir hesaplama hatasında dolayı göze almak istemeyeceği bir durumdur. Günümüzde kulenin eğimi sabitlenmiştir. Mühendisler 2008 yılından itibaren ilk defa eğilmenin durduğunu belirttiler. Yıkılmama sebebi ise ağırlık merkezinin izdüşümünün kendi ağırlık merkezi içinde kalmasıdır. Bu kadar gayretten sonra yıkılır mı şüphesi olsa da uzman kişiler bu yapının en az 200-300 yıl daha ayakta duracağını söylüyorlar.

  Bu şehrin ve bu kulenin son olarak ‘Modern bilimin babası’’ olarak adlandırdığımız Galileo’ya nasıl bir ilham verdiğine değinelim. Bildiğimiz gibi Galileo, ağırlıkları ne olursa olsun yer çekimi her cisme aynı oranda çekme gösterir diyordu. Bunu ispat etmek için 294 basamağı çıkıp Pisa Kulesi’nin tepesinden yarım kiloluk ve beş kiloluk iki cismi aynı anda atıyor ve bu iki cisim yere aynı anda düşüyor. Böylece insanların gözü önünde bu tezini ispatlıyor.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir