Fotosentez Yapan Canlılar Hangileridir?

Fotosentez Yapan Canlılar Hangileridir?

Fotosentez yapan canlılar hangileridir sorusuna cevap vermeden önce fotosentez nedir bilmemiz gerekir.

Fotosentez Nedir?

Bitkiler ve bazı organizmaların ışık enerjisini çeşitli reaksiyonlar sonucunda, faaliyetlerini sağlamak için kullanabilecekleri kimyasal enerjiye dönüştürmesi olayına fotosentez denir. Fotosentez ile ilgili daha detaylı bir yazı hazırlayacağım ama bu yazımızda fotosentez yapan canlılar üzerine yoğunlaşacağız.

Fotosentez Yapan Canlılar

Sanılanın aksine fotosentez sadece bitkilere özel bir şey değildir. Bitkilerin dışında fotosentez yapan canlılar da vardır. Fotosentez yapan canlılar şunlardır:

  • Yeşil yapraklı bitkiler
  • Siyanobakteriler
  • Algler
  • Protistalar

Birbirinden farklı canlılar olmalarına rağmen yukarıdaki listedeki canlı türlerinin hepsi fotosentez yapabilir. Peki fotosentez yapan canlıların ortak özellikleri nelerdir?

Fotosentez Yapan Canlıların Ortak Özellikleri

Fotosentez yapan canlıların hepsinde aşağıdaki özellikler bulunur:

  • Klorofil bulundururlar
  • Işık enerjisini kullanabilirler
  • Besin üretebilirler
  • Karbondioksit kullanırlar

Fotosentez yapan canlıların ortak özellikleridir. Ortak özellikleri olduğu gibi, fotosentez yapan canlıların farklı özellikleri de vardır.

Fotosentez Yapan Canlıların Farklı Özellikleri

  • Klorofil farklı yerde bulunur. Bakterilerde klorofil, sitoplazmada dağınık şekilde bulunur ve fotosentez dağınık haldeki klorofil ile yapılır. Bitkide ise kloroplast organelinin içinde bulunan klorofil ile fotosentez yapılır.
  • Bitkiler fotosentez yaparken havada bulunan karbondioksit gazını kullanırlar. Bakteriler ise CO2’nin dışında H2, H2S kullanarak da fotosentez gerçekleştirebilirler.

Fotosentez yapan canlılar hakkında biraz daha detaylı bilgi vermek istiyorum.

Tavsiye Yazı: Genleşme Nedir? Genleşme Örnekleri

Bitkiler

Yeşil kısmı bulunan bitkiler fotosentez yapabilirler. Fotosentez ile besin üretirler. Yeşil kısmı bulunmayan bitkiler ise fotosentez yapamazlar. Bitkilerin yeşil bölgesinde kloroplast vardır. Kloroplastın içinde bulunan klorofil ile de fotosentez yapılır. Bitkinin kullandığı karbondioksit ne kadar fazla olursa fotosentez ile üretilen besin de o kadar fazla olur. Tabi ışık gibi faktörlerde önemlidir.

Algler

Bitkilerden daha fazla fotosentez yaparlar. Fotosentez sonucunda oksijen üretildiğini çoğumuz biliriz. Gezegenimizin oksijen ihtiyacını sanılanın aksine bitkiler değil algler karşılar.

Protistalar

Tek hücreli canlılar olmalarına rağmen ökaryotturlar. Protistalar ile ilgili en önemli özellik budur. Fotosentez ile beslenir. Çok hücreli canlılara ait yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilirler.

Siyanobakteriler

Prokaryotturlar. Dolayısıyla kloroplastları yoktur. Klorofil pigmenti sitoplazmada dağınık halde bulunur. Fotosentez burada gerçekleştirilir. Oksijen kullanmazlar. Çünkü oksijen zehir etkisi gösterebilir. Eski bir canlı türüdür.

Bu yazımda fotosentez yapan canlılar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir