Acil Kaçış Rampası Nedir ?

Acil kaçış rampası nedir

Bu yazımda sıkça merak edilen: Acil kaçış rampası nedir sorusuna cevap vererek, Acil kaçış rampası hakkında bilgileri paylaşacağım.

Acil Kaçış Rampası Nedir?

Hepimizin adını en az bir kere duyduğu ama pek bilgi sahibi olmadığımız bu rampalar, acil kaçış rampaları , karayollarında fren yüzünden meydana gelen sorunlar nedeniyle oluşabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için yapılır. Kontrolden çıkan araçların bu rampaya girerek güvenli bir şekilde duruşlarını gerçekleştirebilirler. Kısacası bu rampalara hayat kurtaran rampa diyebiliriz.

   Rampa; mıcır,kum gibi elemanlardan meydana gelir. Bildiğimiz gibi kara yolları ağır tonajlı araçların yoğun olduğu ve sık sık bu araçlar ile taşımacılık yapılan yerlerdir. Acil kaçış rampası, uzun tülde ve yüksek eğimi olan karayolu bölümlerinde yapılır. Geometrik şartlar sebebi ile ağır tonajlı arabalarda oluşan fren kontrolünün yitirilmesi sonucunda, araçların trafik koridorundan ayrılıp kontrollü şekilde durabileceği bir yola aktarıldığı yere acil kaçış rampası denir. Yabancı kaynaklarda:

  • Runaway truck ramp
  • Runaway truck lane
  • Emergency escape ramp
  • Truck arrester bed

Olarak da çıkabilir.

  Acil kaçış rampası, Türkiye`de ilk kez Pozantı-Tarsus Otoyolu’na yapılmıştır ve bu rampa 3 ayda 5 kaza önlemiştir. Bu oranlara bakarak bile bu rampaların bizim için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Tavsiye Yazı: Agrega Nedir?

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir