Pafta Nedir? Pafta Çeşitleri Nelerdir?

Pafta Nedir? Pafta Çeşitleri Nelerdir?

Pafta, mimarların çok sık duyduğu bir terimdir. Bu yazımda pafta nedir , pafta çeşitleri nelerdir, pafta ne işe yarar, pafta nasıl hazırlanır gibi sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

Pafta Nedir?

Pafta genel olarak 70×100 (ölçüler ihtiyaca ve projenin büyüklüğüne göre değişebilir) boyutlarında kağıt üzerine ; yaptığınız projenin başlangıcından bitişine kadar tüm çalışmaların,aşamaların,detayların, işlendiği afiştir. Ayrıca pafta plan veya modeli meydana getiren parçaların tümünü ifade eder.

Paftanın Önemi

Mimari alanda yaptığınız işlerde sunum büyük önem taşır.Bir deyişle sizi rezil de edebilir vezir de.Çünkü yaptığınız iş mükemmel bile olsa yeterince iyi sunamazsanız hakettiği değeri göremeyebilir.İşte bu sunumlar esnasında kullandığımız en önemli parçalardan biridir pafta.

Pafta Çeşitleri Nelerdir?

Pafta çeşitleri en genel olarak 3 başlık altında gruplandırılabilir.

  • Konsept Pafta : Projenin çıkış noktası nelerden esinlendiğiniz, projenin tanımı, proje hakkında açıklayıcı küçük notların,eskizlerin, maket fotoğraflarının,varsa renderlerın, modellemelerinizin olduğu paftadır.
  • Proje Paftaları : Projenizin vaziyet planı, plan,kesit, görünüş,perspektif,el çizimleri ile detay çizimlerin bulunduğu proje hakkında detaylı ve uygulamada kullanılacak yazılı ve çizili teknik ifadelerin bulunduğu paftalardır.
  • Çevresel Faktörler Paftası : Proje arazisinin özellikleri,konumu, büyüklüğü,bulunduğu yerden geçen yollar nüfus yoğunluğu, trafik yoğunluğu, iklim şartları güneşin doğuş ve batış yönü vs. gibi projeninizi çeşitli yönlerden olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebilecek etmenleri sunduğunuz paftadır.

Tavsiye Yazı: Sehpa Donatısı Nedir?

Pafta nedir, pafta çeşitleri nelerdir öğrendik. Gelin bir de pafta nasıl hazırlanır konusuna değinelim.

Pafta Nasıl Hazırlanır?

Pafta hazırlarken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır.Öncelikle paftada belli bir düzen olmalıdır.Veriler belli bir sıra içinde verilmelidir.Bu sıra genelden özele doğru olmalıdır.

Pafta yapımına başlarken ilk olarak bir konsept belirlenmeli ve paftanın tamamında bu konsept devam ettirmelisiniz. Konseptte seçilen renkler,parlak canlı renkler yerine soft renkler seçilirse göze daha hitap eder hale gelir.Yazı tipleri en az sayıda,mümkünse tek tip olmalıdır.Kullanılan punto yaklaşık üç adım mesafeden okunabilecek büyüklükte olmalıdır.

Başlangıçta genellikle başlık (projenizin ismi vs.) büyük puntolarla paftanın en üst orta kısmına ya da sola dayalı yazılır.

Daha sonra projenizi anlatan ufak bir açıklama metnine yer verilebilir.Devamında ise en genel bilgiler verilir (konsept,esinlendiğiniz şeyler,soyutlama çalışmaları).Bu pafta konsept pafta olarak kabul edilebilir.

İkinci bir pafta olarak (veya ilk paftanın alt kısımlarında) çevresel etmenler verilir. Son paftada da teknik bilgilere geçilir.Plan,kesit,görünüşler belli bir sıraya göre yerleştirilir.Planların altında kesitlerin olması projenin okunabilirliği açısından daha doğrudur.

Tüm bunlarla birlikte pafta hazırlamak zamanla gelişen bir iştir.Daha iyi paftalar hazırlayabilmek için gözlem yapılmalı,yarışma paftaları,profesyonel paftalar vs. incelenmelidir.Bu şekilde zamanla daha başarılı paftalar oluşturabilirsiniz.

Umarım bu yazımda pafta nedir sorusuna cevap bulabilmişsinizdir. Pafta ile ilgili hala sorunuz varsa bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir