Sehpa Donatısı Nedir? Sehpa Donatısı Ne İşe Yarar?

 Sehpa Donatısı Ne İşe Yarar?
Sehpa Donatısı Ne İşe Yarar?

Sehpa donatısı kavramını eğer inşaat mühendisliği öğrencisiyseniz duymamış olmanız çok normal. Çünkü okullarda sehpa donatısı nedir anlatılmıyor. Fakat geçen okulda bir deney yaparken, hocamın benden sehpa donatısı yapmamı istemesi üzerine sehpa donatısı kavramının varlığından haberim oldu. Hemen araştırdım ve sehpa donatısı nedir, sehpa donatısı ne işe yarar öğrendim. Bu yazımda da benim gibi bilmeyenler vardır diye sehpa donatısını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Sehpa Donatısı Nedir?

Sehpa donatısı, diğer donatılar gibi belirli bir özelliği olmadığı için herhangi bir standarda bağlı değildir. Dolayısıyla sehpa donatısı hesabı yaparken herhangi bir formül kullanmayız. Ölçülerini siz ihtiyaca göre belirlersiniz. Yine de sehpa donatısı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz TS 13652 şartnamesini okuyabilirsiniz. Peki sehpa donatısı nedir?

Alt ve üst donatıyı birbirinden ayırmak, çökme yapmasını engellemek amacıyla alt ve üst donatılar arasında yerleştirilen donatıya sehpa donatısı denir.

Sehpa Donatısı Ne İşe Yarar?
Sehpa Donatısı Ne İşe Yarar?

Sehpa Donatısı Ne İşe Yarar?

Sehpa donatısının asıl amacı, tanımdan da anlayabileceğiniz üzere alt ve üst donatı arasındaki mesafeyi korumak, çökme yapmasını engellemektir. Fakat bunun dışında da sehpa donatısının üst paspayını belirlemek gibi görevleri de bulunur.

Tavsiye Yazı: Donatı Nedir? Donatı Ağırlıkları

Sehpa Donatısı Çeşitleri

TS 13652 şartnamesine göre 3 çeşit sehpa donatısı vardır:

  • Tekli Sehpa = Donatıları tek noktadan desteklemek amacıyla kullanılan 50 mm ile 300 mm arasında yüksekliği değişen sehpa donatısıdır.
  • Sürekli Sehpa= Donatıları belirli bir hat boyunca doğrusal olarak destekleyen, 45 mm ile 300 mm arasında bir yükseklikte imal edilen sehpa donatısıdır.
  • Dairesel Sehpa= Dairesel şekil almış donatı.

Sehpa Donatısı İngilizce

Sehpa donatısı ile ilgili araştırma yaparken İngilizce kaynaklardan da yararlanmak istedim. Fakat bir türlü sehpa donatısının İngilizcesini bulamamıştım. Sonunda buldum buraya da bırakıyorum

Türkçeİngilizce
Sehpa DonatısıChair Rebar
One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir