Nivo Nedir? Nivo Kullanımı Nasıl Yapılır? Nivo Parçaları

Nivo Nedir? Nivo Kullanımı
Nivo Nedir? Nivo Kullanımı

Nivo nedir sorusunun yanıtı, nivo kullanımı ve kurulumu mühendislik öğrencileri tarafından sıklıkla araştırılan konulardandır. İki nokta arasındaki yükseklik farkının ölçülmesine nivelman adı verilir. Bu yükseklik farkının ölçülmesi için ise nivo kullanılır. İnşaat ve harita mühendisleri tarafından sıklıkla kullanılan ve neredeyse mesleğin sembollerinden biri haline gelen nivonun işlevini kısaca iki nokta arasındaki kot (seviye) farkının tespit edilmesi olarak ifade edebiliriz. Nivo çeşitleri optik veya lazerli nivolar olmak üzere iki gruba ayrılır. Dürbün özelliğine sahip olan optik nivolar uzak mesafelerin kolaylıkla görülmesine olanak sağlar. Merceklerin ortasında bulunan ve artı kıl olarak adlandırılan çizgiler sayesinde mesafe ölçülür.  Bu yazımızda sizlere nivo nedir sorusunun yanıtını ve nivo kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

Nivo Parçaları

Nivonun kullanılabilmesi için nivo parçaları olan sehpa ve miraya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle yazının bu bölümünde nivo parçaları olarak da adlandırılan mira ve sehpadan bahsedeceğim.

Sehpa Nedir?

Üç ayaklı bir yapıya sahip olan sehpa; ahşap veya alüminyumdan yapılmaktadır. Hassas ölçümler esnasında titreşimin minimum düzeyde olması için ahşap sehpalar tercih edilmelidir.

Mira Nedir?

Mira ölçümlerde kullanılan özel bir metredir. Miranın ön yüzeyinde cm arka yüzeyinde ise mm ölçüleri bulunmaktadır. Miralarda tıpkı sehpa gibi ahşap veya alüminyum kullanılarak yapılmaktadır. Alüminyum miralar teleskopik özelliğe sahiptir. Sıfırdan başlamak üzere 5 metreye kadar ölçüm yapılabilmektedir. Mira ölçüm esnasında 7 metreye kadar açılabilir.

Nivo Kurulumu

Nivo nedir sorusunu soran mühendis adaylarının merak edeceği bir başka konu ise nivonun nasıl kullanılması gerektiğidir. Öncelikle nivo sehpasının kurulumu yapılmalıdır. Sehpa düz bir alanda omuz hizasına sabitlenmelidir. Bağlama vidası kullanılarak nivo sehpa üzerine bağlanmalıdır. Ardından düzeç ayarı yapılmalıdır. Düzeç ayarının yapılması için düzeçleme vidası ile küresel düzeçteki kabarcık merkeze taşınır. Kurulum esnasında göz düzeyinde bulunan düzeç aynası aracılığıyla küresel düzeçi kontrol edebilirsiniz. Nivonun kurulumu oldukça basittir burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta nivo kurulduktan sonra hareket ettirilmemesi gerekir.

Tavsiye Yazı: Rakortman Nedir?

Nivo Kullanımı

Kurulumu tamamlanan nivo kullanımı için ölçmek istediğiniz mesafe üzerinde iki nokta belirlemelisiniz. Nivo bu iki nokta arasında sabit olmalıdır. Nivo mira okuması yapmak için; belirlediğiniz ilk nokta (A noktası) üzerine mirayı koyarak kotunu belirlemelisiniz. Diğer nokta (B noktası) içinde işlem tekrarlanmalıdır.

Nivo Nedir? Nivo Kullanımı
Nivo Nedir? Nivo Kullanımı

Yukarıdaki şekilde nivonun konumu gösterilmektedir. Ölçüm esnasında A ve B noktalarının kotları alınmaktadır. Hatasız ölçüm yapmak için nivoyu ölçmek istediğiniz mesafe üzerine sabitlemeniz gerekmektedir.

Nivo Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nivo kullanılarak yapılan ölçümlerde hata yapmak daima mümkündür. Bu nedenle ölçüm yapan kişilerin son derece dikkatli olması gerekir. Hatasız ölçüm yapmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nivonun sabit olmasıdır. Bunun dışında nivonun ayar ve bakımlarının düzenli olarak yapılması hata payının azalmasına önemli katkı sağlayacaktır.

Nivo kullanımında meydana gelen hatalar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Kişisel hatalar (ölçüm yapan kişinin dikkatsizliği), atmosferden kaynaklanan hatalar ve ölçüm aletlerinden kaynaklanan hatalar genellikle doğru kot hesabının yapılmasına engel olmaktadır. Ölçümden kaynaklanan hatalar kendi içerisinde gruplara ayrılmaktadır

Nivo Hataları

  • Kaba Hatalar: Nivonun hasar almasından dolayı meydana gelen hatalar kaba hata olarak adlandırılmaktadır. Nivonun düşmesi, kırılması sonucu ölçümlerde hata meydana gelme olasılığı artmaktadır.
  • Düzenli (Sistematik) Hatalar: Nivonun kalibrasyonu (ölçümlerinin doğruluğunun test edilmesi ve bakımlarının yapılması) yapılmaması durumunda ortaya çıkan hatalara düzenli sistematik hatalar adı verilmektedir.
  • Düzensiz Hatalar: Nivonun kaba hatalar sonucu bozulması kalibrasyon yapılmasına rağmen hatalı ölçümler vermesi kısaca ayar tutmaması sonucu ortaya çıkan hatalardır.

Bu yazımda nivo nedir sorusunun yanı sıra mümkün olduğunca nivo kurulumu, nivo parçaları ve nivo kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. Nivo kullanarak hatasız ölçümler yapmak için kullanmakta olduğunuz nivonun bakımlarını aksatmamalısınız.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir